Tak więc nasz kraj wysłał do Wietnamu kontyngent wojskowych doradców i obserwatorów. Oficjalnie mieli oni obserwować przebieg konfliktu jako członkowie Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli. Nieoficjalnie całkiem prawdopodobne, że doradzali stronie komunistycznej, jak się nie dać Amerykanom. Wśród tych wysłanników był płk. Ryszard Kukliński, który to jakiś czas później uchroni nasz kraj przed nuklearną pożogą.

Ale to nie koniec! W latach 60. Wojskowa Służba Wewnętrzna prowadziła nabór ochotników do walki w Wietnamie. Jednym z takich ochotników był obecny kompozytor Jerzy Satanowski. Jednak tych ochotników nigdy do Wietnamu nie wysłano.

E, to jaki „czynny udział”, pewnie pomyślałeś. Pozwól więc, że dokończę, gdyż Polacy naprawdę brali czynny udział w walkach po obu stronach. Najlepszym przykładem będzie historia dwóch pilotów. Major Donald Kutyna latał myśliwcem bombardującym F-105 Thunderchief po stronie amerykańskiej i wziął udział w 120 misjach bojowych. Po powrocie do USA został awansowany i objął stanowisko szefa Centrum Obrony Amerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD). Całkiem nieźle, co?

Natomiast po stronie wietnamskich komunistów walczył pilot Wacław Ciara, latający na maszynach Mig-17 i Mig-21. Po zakończeniu służby wrócił do Polski i w ramach podziękowania otrzymał Złoty Krzyż Zasługi oraz… dużego fiata.

wojna w wietnamie udzial polakow prl walki historia
Dokument potwierdzający nabór ochotników do Wietnamu | fot. gloswielkopolski.pl

Jakie największe sk***syństwa odstawili Amerykanie i co z Wietnamczykami?

Wujek Sam, aby wygrać sięgnął po kilka naprawdę diabolicznych pomysłów, których nie sposób wytłumaczyć. Co dokładnie odstawili i jaki z tym związek ma Agent Orange? Wojna w Wietnamie to jednak nie tylko USA. Jacy byli Wietnamczycy w tym konflikcie? Czy byli tylko biednym, zamęczonym narodem? Czy może jednak mieli swoje „za uszami”? O tym wszystkim pogadamy sobie już za tydzień!

👁‍🗨 Koniecznie przeczytaj drugą część o wojnie w  🇻🇳 Wietnamie:
Wojna wietnamska, czyli jak to chyba było, cz.2

12 KOMENTARZE

  1. Polecam film na YT „Zeitgeist – Spisek rządzi światem”. Jest tam świetnie ukazane jak amerykanie stosują operacje type „False flag” aby usprawiedliwić swoje wojenne działania. Ważne jest też pytanie, po co to robią? Film stara się na nie odpowiedzieć. Polecam, daje do myślenia.

  2. Pisałam pracę dyplomową na temat tego konfliktu. Inne informacje są w źródłach polskojęzycznych, inne w angielskojęzycznych, a jeszcze inne informacje widziałam w Muzeum wojny w Sajgonie.Co innego mowili weterani podczas konferencji na skype, co innego pisały gazety i pokazywała telewizja. Dopiero teraz, po zbadaniu różnych źródeł i podanych przez nie infromacji mam jako-tako prawdziwy obraz konfliktu,a le dalej nie jestem pewna, czy rzeczywiscie tak było.