Międzynarodowe prawo jazdy to dokument, który wywołuje skrajne emocje i wprowadza w konsternację nawet doświadczonych podróżników. Czy wyrabiać takie prawo jazdy, czy nie? A jak wyrabiać to w której konwencji? Genewskiej z 1949r, czy może wiedeńskiej z 1968r? I czym do cholery się one różnią? Dziś rozprawimy się z tematem międzynarodowego prawa jazdy raz na zawsze!

Międzynarodowe prawo jazdy – jak wyrobić?

Zacznijmy od podstaw. Międzynarodowe prawo jazdy jest zupełnie odrębnym dokumentem od tego, które nosisz w portfelu. Wygląda zupełnie inaczej i do czego innego służy. Absolutnie nie masz obowiązku posiadania takiego prawka, jednak masz do tego prawo. Jednak, aby z tego prawa skorzystać musisz spełnić kilka warunków.

  1. Posiadanie aktualnego prawa jazdy – to wydaje się banalne, ale nie możesz uzyskać międzynarodowego prawka, jeżeli nie posiadasz aktualnego, krajowego prawa jazdy. Konieczne będzie okazanie aktualnego dokumentu, a więc zabierz je ze sobą.
  2. Przygotowanie wymaganych dokumentów – wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, który możesz ściągnąć tutaj: wniosek o MPJ lub też wypełnić w urzędzie. Do wniosku trzeba będzie załączyć jedno aktualne zdjęcie, wykonane zgodnie z wytycznymi.
  3. Wniesienie opłaty za wydanie międzynarodowego prawa jazdy – opłata nie jest wysoka i wynosi 35,50 zł. Opłaty możesz dokonać przelewem lub też w kasie urzędu.
międzynarodowe prawo jazdy jak wyrobic koszt
Międzynarodowe prawo jazdy obu konwencji

Po zebraniu dokumentów udajemy się do dowolnego urzędu i składamy wniosek o wydanie międzynarodowego dokumentu. Nie dajcie się ogłupić, jeżeli urzędnik będzie próbował was przekonać, że wniosek należy złożyć jedynie w miejscu zamieszkania! Miało to miejsce w moim przypadku i gdyby nie mój upór oraz znajomość obowiązujących przepisów, wyszedłbym z niczym. Niestety lenistwo, buta oraz ignorancja urzędników jest nadal na stałym, wysokim poziomie.

Trzeba również pamiętać, że międzynarodowe prawo jazdy wydawane jest na okres 3 lat. 

Międzynarodowe prawo jazdy – jaka konwencja?

Wypełniając wniosek o prawko z pewnością dotarłeś do miejsca, w którym trzeba wybrać konwencję międzynarodowego prawa jazdy. I tu masz problem… Które należy wybrać? A może trzeba zaznaczyć oba? Zacznijmy od tego, czym te konwencje są.

międzynarodowe prawo jazdy jaka konwencja wniosek cena
Międzynarodowe prawo jazdy – wniosek

Konwencja genewska z 1949r.

Dokument pod nazwą „Konwencja o ruchu drogowym, Protokół w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz Akt końcowy” ustalał zasady ruchu drogowego oraz wzory dokumentów. Polska, a dokładnie Polska Rzeczpospolita Ludowa, ratyfikowała ten dokument w dniu 25 września 1958r i obowiązywał on do czasu wprowadzenia konwencji wiedeńskiej.

Konwencja wiedeńska z 1968r.

Konwencja ta została sporządzona w Wiedniu w dniu 8 listopada 1968r. i znana jest pod nazwą „Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym”. Dokument ten ustala nowsze zasady obowiązujące ruchem drogowym,  w tym również wygląd dokumentów potwierdzających prawo do prowadzenia pojazdów. Konwencji nie podpisały wszystkie kraje i niektóre pozostały przy poprzedniej, czyli genewskiej. To powoduje, że koniecznie przed wyjazdem musimy sprawdzić jaka obowiązuje w naszym kraju docelowym.

Jak są różnice?

Jeżeli chodzi o międzynarodowe prawo jazdy, to różnice są właściwie kosmetyczne i dla użytkownika niezauważalne. Problem polega na tym, że w krajach posługujących się starszą konwencją, prawo jazdy wydane zgodnie z nowszą będzie nieuznawane. I chociaż jest to głupotą i kolejnym triumfem biurokracji nad zdrowym rozsądkiem, to może przysporzyć nam problemów. Czy zatem można zaznaczyć obie konwencje? Jak najbardziej tak, ale wtedy należy dostarczyć drugie zdjęcie oraz wnieść kolejną opłatę. Przy zaznaczeniu obu wersji dostaniecie po prostu dwa dokumenty.

🔻🔻🔻 Czytaj dalej…