międzynarodowe prawo jazdy przez internet jak zrobic
Międzynarodowe prawo jazdy – różnice między konwencjami.

Międzynarodowe prawo jazdy w USA.

W Stanach Zjednoczonych sprawa wygląda troszeczkę inaczej. Po pierwsze trzeba pamiętać, że każdy stan ma swoje prawo, które może znacznie różnić się miedzy sobą. Jednak generalnie, posiadanie międzynarodowego prawa jazdy nie jest wymagane do prowadzenia pojazdów na terenie USA. W pełni wystarcza nasze podstawowe prawko.

Międzynarodowe prawo jazdy nie uprawnia do kierowania!

Na koniec najważniejsza sprawa, o której większość ludzi nie wie lub też zapomina. Międzynarodowe prawo jazdy samo w sobie nie uprawnia do prowadzenia żadnych pojazdów! Ta niebieska książeczka jest tylko i wyłącznie uzupełnieniem zwykłego prawa jazdy i może być używana jedynie w połączeniu z podstawowym dokumentem. Ze względu na ograniczenia techniczne, to właśnie w tej książeczce znajdują się tłumaczenia na języki, które nie miałyby szans zmieścić się na małym plastiku. Przy kontroli powinniście móc okazać międzynarodowe prawo jazdy oraz krajowe.

Międzynarodowe prawo jazdy – podsumowanie.

  1. Sprawdź jakiej konwencji prawo jazdy potrzebujesz
  2. Wypełnij wniosek o wydanie dokumentu
  3. Przygotuj zdjęcie zgodne z wytycznymi
  4. Zapłać za wydanie dokumentu
  5. Złóż dokumenty w dowolnym urzędzie gminy lub miasta

Ale po co mi to prawo jazdy?

Jeżeli masz zamiar na wakacjach wypożyczyć samochód, to w przypadku kontroli drogowej będziesz traktowany jak osoba bez uprawnień, jeżeli nie okażesz tej niebieskiej książeczki. A może chcesz wypożyczyć skuter w jakimś gorącym, azjatyckim kraju? Tu również w przypadku kontroli polski plastik nie wystarczy. Nawet jeśli masz wszystkie możliwe uprawnienia to bez międzynarodowego prawa jazdy dostaniesz mandat. Z drugiej strony, międzynarodowe prawko jest w Polsce bezużyteczne. Nie możesz się nim legitymować w czasie kontroli na polskich drogach.

I chyba najważniejsze – prawo jazdy kategorii B, czy to krajowe, czy międzynarodowe nie uprawnia do prowadzenia skuterów! Dokładniej o prowadzeniu skuterów bez uprawnień przeczytasz tutaj: skuter bez prawa jazdy.