Bez wizy do USA? Może kiedyś… Ile to lat obiecywano nam zniesienie wiz do USA? Ile razy już prawie to mieliśmy i ile razy mówiono nam, że może następnym razem się uda? W końcu się jednak udało, a przynajmniej na to wszystko wskazuje. Oto bowiem prezydent Donald Trump podpisał dokument, który uprawnia Polskę do przystąpienia do programu Visa Waiver Program, czyli ruchu bezwizowego.

Visa Waiver Program – bez wizy do USA.

Od lat powtarzano nam, że nie spełniamy podstawowego warunku koniecznego do przystąpienia do ruchu bezwizowego. Warunkiem tym była odpowiednio mały odsetek odmów wydania amerykańskiej wizy. Odsetek ten nie mógł przekroczyć 3% w ciągu amerykańskiego roku budżetowego, czyli od 1 października do 30 września. W tym roku w końcu się udało! Liczba odmów uplasowała się na poziomie 2,8%, co automatycznie oznaczało prawo do dołączenia do programu bezwizowego.

Zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Włączenie Polski do programu Visa Waiver Program (VWP) oznacza, że nasi obywatele będą mogli podróżować do USA bez konieczności uzyskania wizy. Podróż taka może mieć charakter jedynie turystyczny i nie może być dłuższa niż 90 dni. Jedynym obowiązkiem w tym przypadku będzie konieczność zarejestrowania swojej podróży w elektronicznym systemie autoryzacji – Electronic System for Travel Authorization. Podobne rozwiązanie obowiązuje w przypadku podróży do Kanady i stanowi jedynie formalność. Skończą się czasy stresujących rozmów przed urzędnikiem imigracyjnym oraz konieczność wniesienia niemałej opłaty.

Czy wizy do stanów dalej obowiązują?

Co w przypadku, gdy dopiero co wyrobiliśmy sobie wizę do USA? Czy ona przestanie obowiązywać? Czy nadal można wyrobić wizę? Można i jest to całkiem dobry pomysł. Jak wyżej wspomniałem, podróż w oparciu o Visa Waiver Program nie może przekroczyć 90 dni. Jeżeli jednak mamy tradycyjną wizę, ten pobyt może trwać nawet do 6 miesięcy. Jest to zdecydowana różnica i jeżeli planujecie dłuższą podróż przez Stany Zjednoczone, to warto wystąpić o wydanie wizy turystycznej.

Warunki zniesienia wiz do USA dla Polaków.

Odpowiednio niski odsetek odmów to jeden z głównych warunków, z którym długo się męczyliśmy. Nie jest to jednak jedyny warunek, aby przystąpić do programu ruchu bezwizowego do USA. Warunków było więcej, na szczęście państwo polskie spełniło je wszystkie:

  • musimy wydawać paszporty biometryczne;
  • w ciągu 24h od uzyskania informacji, poinformujemy USA o przypadku skradzionego lub zagubionego paszportu;
  • musimy wyrazić zgodę na przyjmowanie polaków wydalonych z USA – nie później niż w ciągu trzech tygodni od wydania prawomocnej decyzji o wydaleniu;
  • musimy przekazywać informacje o podróżujących do USA polaków, którzy mogą stanowić „zagrożenie dla bezpieczeństwa i dobrobytu Stanów Zjednoczonych lub ich obywateli”

Ten ostatni punkt jest ciekawy… Nie rozumiem na jakiej zasadzie państwo polskie będzie oznaczało podróżujących jako „podejrzanych”. O ile rozumiem, każda taka osoba nie powinna móc opuścić naszego kraju lub powinna być poszukiwana listem gończym. W jakim innym przypadku można być oznaczonym jako „potencjalnie niebezpiecznym”? Mam nadzieję, że się nie przekonam 🙂

san francisco usa most golden gate zwiedzanie gdzie cena jak dojechac bez wizy
Most Golden Bridge | Bez wiz do USA

Jak uzyskać wizę do USA?

Jeżeli zdecydujecie się na wystąpienie o wydanie wizy, to procedura nie zmieni się i nadal będzie taka sama jak opisywałem tutaj: WIZA USA : poradnik jak zdobyć wizę krok po kroku. Znajdziecie w tym poradniku wszystkie warunki oraz niezbędne dokumenty do uzyskania wizy turystycznej do Stanów Zjednoczonych. Plusem z wejścia Polski do programu bezwizowego, będzie prawdopodobnie znaczne ograniczenie kolejek do urzędów imigracyjnych, a tym samym jeszcze krótszy czas całej procedury wizowej. Złożenie wniosku o wizę do USA kosztuje 160$ i jest to opłata za rozpatrzenie wniosku, a nie za wydanie wizy. Różnica jest taka, że w przypadku odmowy wydania wizy do USA, opłata przepada.

Czy warto jechać do USA?

Stany Zjednoczone to od zawsze był Święty Graal i podmiot wielu nieprawdopodobnych opowieści. Miejsce, gdzie zwykły pucybut staje się milionerem, a każdy przyjezdny ma szansę na swój „amerykański sen”. Kiedy byliśmy w San Francisco, to niestety odczucia mieliśmy zupełnie odmienne, o czym możecie przeczytać tutaj: SAN FRANCISCO: miasto w oparach absurdu i marihuany. Niemniej jednak uważam, że Stany Zjednoczone mają mnóstwo do zaoferowania i już nie mogę się doczekać kolejnej podróży. I chociaż mam aktualną wizę do USA, to bardzo się cieszę, że Polska w końcu dołączy do reszty państw uprawnionych do ruchu bezwizowego. Teraz pozostaje tylko polować na tanie bilety!

_

Źródła: radiozet, nowosci.com.pl, MSZ, Ambasada USA