Odszkodowanie za opóźniony lot to ostatnio gorący temat, który pozostawia wiele pytań i wątpliwości. Dziś postaram się odpowiedzieć jak samemu poradzić sobie z całą procedurą zgłoszenia opóźnionego lotu i tym samym zaoszczędzić na prowizji pośredników. Zacznijmy jednak od początku.

Odszkodowanie za opóźniony lot – kto i dlaczego ma płacić?

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot należy się każdemu pasażerowi, który był uprawniony do skorzystania z biletu lotniczego oraz lotu. Opóźnienie musi też leżeć po stronie przewoźnika. Takie prawo zostało wprowadzone przez Unię Europejską w roku 2004 rozporządzeniem numer 261/2004 i dotyczy ono m.in. zasad odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot. Według tego rozporządzenia odszkodowanie należy się od linii lotniczej w kwocie zależnej od przewidywanego dystansu oraz czasu opóźnienia:

  1. 250 EUR dla wszystkich lotów o długości do 1 500 kilometrów;
  2. 400 EUR dla wszystkich lotów wewnątrzwspólnotowych dłuższych niż 1 500 kilometrów
    i wszystkich innych lotów o długości od 1 500 do 3 500 kilometrów;
  3. 600 EUR dla wszystkich innych lotów niż loty określone w lit. a) lub b).

Z tego przepisu jasno wynika jakiego odszkodowania możemy się spodziewać w przypadku problemów z naszym lotem. Nic nie jest pozostawione przypadkowi, jak również nie polega na uznaniowości przewoźnika.

Odwołany lot co robić?

Na polskim i europejskim rynku pojawiły się dziesiątki firm, które oferują pomoc przy dochodzeniu swojego odszkodowania. I oczywiście jest to rozwiązanie szybki i wygodne, ale też i kosztowne. W moim odczuciu jest to koszt zupełnie niepotrzebny, gdyż praca takiej firmy polega na wysłaniu jednego listu. Ponieważ lecąc do Kostaryki, nasz lot został opóźniony o kilka godzin i przez to musieliśmy koczować na lotnisku, postanowiłem o taki zwrot wystąpić. Z ciekawości zapytałem kilka wiodących firm o ich prowizję i procedury. Odpowiedzi właściwie się pokrywały, a firmy żądały 100 euro prowizji za pośrednictwo w załatwieniu odszkodowania. Troszkę dużo jak za tak marginalną pracę do wykonania. Zdecydowanie można o zwrot za odwołany lot wystąpić samemu i tym samym zaoszczędzić ładną sumkę.

Jak złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot?

Obowiązujące prawo jasno precyzuje co nam się w takiej sytuacji należy i nie musimy mieć obaw o odmowę ze strony przewoźnika. To prawo faktycznie działa i każda linia lotnicza doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Potrafią również przeliczyć, że odmawianie wypłaty się po prostu nie będzie opłacało. Pozew sądowy będzie przecież o wiele bardziej kosztowny, a prawo nie zostawia żadnej furtki do wymigania się od zwrotu. Instrukcja postępowania w tym przypadku jest bardzo prosta:

🔻🔻🔻 Czytaj dalej…