TAJLANDIA przewodnik na pierwszy raz, cz.2 – praktyczne porady
5 Głosy: 7

Tajlandia przewodnik na pierwszy raz, cz.2, czyli druga część mojej zabawy w rodzinnego przewodnika po Tajlandii. Jak już wiecie z pierwszej części, TAJLANDIA w 14 dni – przewodnik na pierwszy raz, cz.1 odwiedziła mnie rodzina i zażądała, że chcą zobaczyć „wszystko”. Więc staram się pokazać im to „wszystko” w dwa tygodnie.

TAJLANDIA przewodnik w 14 dni – DZIEŃ 8 – Erawan

Jak już jesteśmy w Kanchanaburi to nie możemy odmówić sobie wizyty w Parku Narodowym Erawan. Od centrum Kanchanaburi do Erawan można dostać się publicznym autobusem za 50 thb lub taksówką za ok. 1600 thb w dwie strony. Podróż trwa prawie dwie godziny. Całodniowy wstęp do parku kosztuje 300 thb. Trasa turystyczna wiedzie wzdłuż siedmiu poziomów wodospadów, a każdy z nich jest inny. Najładniejsze zdają się być dwa ostatnie. W wodospadach ogólnie można się kąpać, ale czasowo może być nałożony zakaz. Czy można, czy też nie dowiesz się z tabliczki przy każdym wodospadzie.

TIP: Przy parkingu znajduje się kilka sklepików i jest to ostatnie miejsce, gdzie możesz kupić coś do picia, czy jedzenia. Warto się zaopatrzyć w butelkę wody, gdyż do poziomu siódmego jest kawałek drogi. Warto również przed wyjazdem sprawdzić aktualne warunki w parku.

tajlandia przewodnik na pierwszy raz bedeker 2 przewodnik erawan tajlandia wodospady wycieczka park narodowy
Tajlandia – wodospady – Park Narodowy Erawan. | Tajlandia przewodnik na pierwszy raz

TAJLANDIA przewodnik w 14 dni – DZIEŃ 9 – Koh Phangan

Jesteśmy w Kanchanaburi ostatni dzień. Można jeszcze raz przejść się po mieście i zjeść śniadanie. Za chwilę ruszamy i w końcu jedziemy na wyspy! Ile wysp w Tajlandii, tyle opinii co do tego, która jest „naj”. Wszyscy jednak muszą się zgodzić, że bez względu na porę roku to najstabilniejsza pogoda jest na wyspach w zatoce Tajlandzkiej, czyli Koh Samui, Koh Phangan oraz Koh Tao. I właśnie w stronę Koh Phangan dziś wyruszymy. Do przebycia mamy blisko 700km, a więc najlepszym rozwiązaniem będzie nocny pociąg relacji Bangkok – Surat Thani. Aby nie wracać, aż do Bangkoku można złapać ten pociąg w Nakhon Pathom. Łóżka w przedziałach sypialnych drugiej klasy są o dziwo wygodne. Oczywiście dostajesz czystą pościel oraz koc. Jeżeli chcesz mieć więcej miejsca to warto wybrać łóżko na dolnym poziomie, które z racji wygody jest odrobinę droższe od górnego.

Zobacz też:  TAJLANDIA - wiza do Tajlandii jak wyrobić? + WZÓR WNIOSKU

TIP: Koleje Tajskie niestety nie akceptują na chwilę obecną e-biletów, a więc nie ma możliwości zakupu przez internet. Strony typu 12go.asia również tu nie pomogą, bilet i tak trzeba odebrać osobiście na dworcu. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup biletu osobiście na stacji Hua Lamphong w Bangkoku w czasie pierwszych dni. Pamiętaj również, że biletów może zwyczajnie nie być… Tym bardziej zalecam zakup jak najwcześniej.

tajlandia przewodnik na pierwszy raz bedeker 2 posiag bangkok surat thani sypialny transport tajlandia
Pociąg sypialny relacji Bangkok- Surat Thani. | Tajlandia przewodnik na pierwszy raz

TAJLANDIA przewodnik w 14 dni – DZIEŃ 10-11 – Koh Phangan

W końcu dotarliśmy na Koh Phangan. Leniwa wyspa prezentuje zupełnie inny styl życia niż widzieliśmy w Bangkoku. Tu czas płynie wolniej i nikt się nigdzie nie spieszy. Leniwa na co dzień wyspa ożywia się raz w miesiącu podczas Full Moon Party. A co po za tym można tu robić? To co się robi na tropikalnych wyspach, czyli… nic. Można leżeć na plaży, pić zimne piwo i pływać w ciepłej wodzie. Można też wybrać się na wycieczkę do dżungli, która długi marsz nagrodzi ładnym widokiem.

TIP: Jeżeli chcesz pozwiedzać wyspę to masz tylko jedną opcję – skuter. Ceny to ok. 200 thb/doba, a ze znalezieniem miejsca nie ma żadnych problemów. Najlepiej zapytać w hotelu. Musisz jednak pamiętać, że aby legalnie prowadzić skuter wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy kat. A. Również pamiętaj, że w zastaw za skuter prawdopodobnie będziesz musiał zostawić paszport. Jest to „nieco” ryzykowne, szczególnie jeśli nie masz dużego doświadczenia w prowadzeniu jednośladów, gdyż za ewentualne uszkodzenia zapłacisz każdą żądaną cenę – w końcu mają twój paszport…

tajlandia przewodnik na pierwszy raz bedeker 2 koh phangan wyspa widok samui tao wycieczka tajlandia
Koh Phangan | Tajlandia przewodnik na pierwszy raz

TAJLANDIA przewodnik w 14 dni – DZIEŃ 12-13 – Koh Tao

Transfer na pobliską wyspę Koh Tao trwa na szczęście tylko godzinkę i kosztuje 500thb. Ta wyspa mimo, że o wiele mniejsza to wydaje się jakby bardziej żywa. Wszędzie znajdziesz centra nurkowe, a wychodzący z morza na plażę nurkowie nie będą niczym niezwykłym. Nic dziwnego, gdyż na tym małym skrawku ziemi znajdziesz blisko 100 szkół nurkowania. Jest to też jedno z najlepszych miejsc, aby spróbować zabawy w nurkowanie. Ceny są bardzo atrakcyjne, a nie możesz przecież ciągle tylko siedzieć na plaży 🙂 Więcej o nurkowaniu na Koh Tao przeczytasz tu: KOH TAO: nurkowanie w raju, czy po prostu nurkowanie?

Zobacz też:  Najgłupsza rzeka świata - visa run do Birmy.

TIP: Jeżeli chcesz spróbować nurkowania, to nie musisz od razu decydować się na kilkudniowy kurs. Nurkowania próbne zwane Discover Scuba Diving lub Try Dive, to iedalne rozwiązanie na początek. Nie zapomnij zabrać ze sobą GoPro 🙂

TAJLANDIA przewodnik w 14 dni – DZIEŃ 14 – POWRÓT

Czas powoli żegnać się z gorącą Tajlandią. Rodzina wsiada na prom do Chumphon, potem czeka ich jeszcze przesiadka w autobus i po blisko 10 godzinach znajdą się w Bangkoku. Tam jeszcze tylko dostać się na lotnisko i tyle… Żegnaj azjatycki upale, witaj szara Polsko. Żegnajcie szwedzkie stoły, witajcie śniadania w biegu przed pracą. Żegnaj ciepły piasku, witaj twardy bruku brudnych miast. Jakie szczęście, że ja tu zostaję. I również jakie to szczęście, że rodzina już sobie pojechała…

TIP: Nie zostawiaj zakupu biletu na ostatnią chwilę, gdyż może ich zabraknąć, szczególnie w sezonie turystycznym. Pamiętaj również, że z Koh Tao do Bangkoku jest po prostu daleko. Prom może się spóźnić lub wcale nie wypłynąć, a autobus może się popsuć. Zawsze weź to pod uwagę i zostaw sobie odpowiedni zapas czasu. Samolot raczej nie będzie czekał. Chyba, że już postanowiłeś zostać w Tajlandii…

tajlandia przewodnik na pierwszy raz bedeker 2 koh tao samui phangan plaza slonce tajlandia wycieczka
Po prostu „nicnierobienie” 🙂 | Tajlandia przewodnik na pierwszy raz

Dwa tygodnie minęły szybko, a dopiero co liznąłeś całej tej Tajlandii. Siedzisz więc na lotnisku i wymieniasz czego nie widziałeś. Koh Samui, Koh Phi Phi i dziesiątki innych wysp. W Bangkoku nie poszedłeś na Ping Pong Show, nie wspominając jakie to plany miałeś na Pattaya. Nie byłeś też w Chiang Mai, Chiang Rai, Phuket. A przecież miałeś zobaczyć „wszystko”… Jednak zobaczyłeś wystarczająco dużo, aby Tajlandię pokochać lub znienawidzić. To jak, kupujesz już kolejny bilet?

👁‍🗨 Koniecznie przeczytaj pierwszą część tej wycieczki po 🇹🇭 Tajlandii:
TAJLANDIA w 14 dni – przewodnik na pierwszy raz, cz.1

Skuter bez prawa jazdy?