TAJLANDIA w 14 dni – przewodnik na pierwszy raz, cz.1
4.7 Głosy: 27

Przyjechała rodzina, a z rodziną jak wiadomo najlepiej to na zdjęciu. Wytoczyli się z lotniska i mówią: „no pokazuj nam tego bangkoka”. Wtedy do mnie dotarło, że nigdy nie zwiedzałem Tajlandii z iście turystycznym planem. Kiedy byliśmy tu pierwszy raz w życiu to nie mieliśmy żadnego planu, bo i cały wyjazd był zupełnie spontaniczny. Od kiedy mieszkamy w Tajlandii to po atrakcjach turystycznych raczej nie chodzimy. Jak więc pokazać komuś Tajlandię w 2 tygodnie?

Zajmując się naszą kochaną rodziną, na tym żywym organizmie stworzyliśmy optymalny plan na pierwszy wyjazd do Tajlandii. Tak, aby zobaczyć wszystkiego po troszku i zakochać się lub znienawidzić Krainę Uśmiechu. Oto nasz gotowy i sprawdzony plan.

bedeker bangkok wat arun zwiedzanie atrakcje zabytki
Bangkok – Wat Arun

TAJLANDIA w 14 dni – DZIEŃ 1 – BANGKOK

Pierwszy dzień jest zawsze najgorszy. Właśnie przyleciałeś do Bangkoku po wielogodzinnej podróży w niewygodnym samolocie. Twój zegar biologiczny krzyczy, że teraz powinieneś obracać się na drugi bok w łóżku, gdyż jest środek nocy. Również pierwszy raz słyszysz język tajski, którego nie sposób zrozumieć. Na dodatek zaraz po wyjściu z lotniska dostajesz w twarz wilgotnym i piekielnie gorącym podmuchem. Zastanawiasz się, czy jednak nie wrócić do Polski i swojego łóżka.

Odbierz bagaże i zejdź na ostatnie piętro lotniska. Po drodze w jednym z licznych kantorów wymień część waluty, abyś miał na pierwsze wydatki. Nie musisz specjalnie martwić się wymianą na zapas, gdyż kantory znajdziesz właściwie wszędzie. Kolejką ARL dostaniesz się do centrum miasta za jedyne kilkadziesiąt bahtów. Wybierz hotel, który będzie w pobliżu jednej z wielu stacji kolejki SkyTrain, Metra lub ARL. Jak jeździć po Bangkoku przeczytasz tutaj: BANGKOK: jak tu się poruszać cz.1, czyli BTS, MRT i ARL. Jeszcze lepiej, gdy hotel będzie w pobliżu rzeki, gdyż wodne tramwaje kosztują kilkanaście bahtów i dowiozą cię w najciekawsze turystycznie miejsca. Hotel, który my wybraliśmy to „W Station Hotel”. Bardzo przyzwoity standard i śniadanie w cenie.

TIP: Pierwszego dnia nie planuj zwiedzania, gdyż po prostu nie będziesz w stanie się ruszyć. Jednak nie kładź się spać, bez względu jak bardzo to wygodne, hotelowe łóżko ciągnie. Musisz przetrwać bez spania do wieczora. Idź na pierwszy spacer po ulicach Bangkoku, wypij kawę w 7/11 albo w Tom’N’Toms.

Zobacz też:  Pierwszy rok w Tajlandii, czyli urodziny tajskiego życia
bedeker bangkok khao san road kao san atrakcje zwiedzanie wycieczka
Bangkok – Khao San Road

TAJLANDIA w 14 dni – DZIEŃ 2 – BANGKOK ZABYTKI

Ten dzień poświęć na odwiedziny kilku zabytków jak na przykład Wat Arun, Leżący Budda albo Pałac Królewski. Po południu skocz na przeceniane, ale obowiązkowe Khao San Road. Wypij piwko, zjedz na ulicy Pad Thai, czy też sajgonki. Przejedź się Tuk Tukiem.

Wejście do War Arun kosztuje 50 thb, Leżący Budda 100 thb, a Pałac Królewski 500 thb. Jeżeli wybrałeś hotel w pobliżu rzeki to tak jak wspominałem, w pobliże większości atrakcji dostaniesz się wodnym tramwajem za 15-20 thb.

TIP: Przy kupnie biletu na tramwaj wodny nie daj się naciągnąć na turystyczną wersję, gdzie całodniowy bilet kosztuje 180 thb. Pamiętaj również, że zwiedzanie zabytków to nie zawody. Nie zobaczysz wszystkiego, więc wybierz kilka punktów i ciesz się tym co widzisz. Resztę zobaczysz podczas kolejnych wyjazdów.

bedeker lezacy budda bangkok zabytki wycieczka
Leżący Budda – Bangkok | Tajlandia w 14 dni

TAJLANDIA w 14 dni – DZIEŃ 3 – TARG CHATUCHAK

Jeżeli jesteś w Bangkoku w czasie weekendu, to obowiązkowo musisz odwiedzić weekendowy targ Chatuchak. Znajdziesz tu właściwie wszystko – od ubrań, przez jedzenie do posągów Buddy. Zakupy tu mogą być fajnym prezentem dla znajomych, jednak nie spodziewaj się tutaj wysokiej jakości wyrobów. Po dniu zakupów odpocznij w pobliskim parku Chatuchak leżąc na trawie albo karmiąc wielkie sumy.

TIP: Park jak i targ leżą przy stacji kolejki SkyTrain i jest to najlepszy sposób, aby się tam dostać.

Tajlandia w 14 dni bedeker chatuchak market targ bangkok zakupy ceny tajlandia
Weekendowy targ Chatuchak – Bangkok | Tajlandia w 14 dni

TAJLANDIA w 14 dni – DZIEŃ 4-5 – AYUTTHAYA

Kończymy przygodę z Bangkokiem i przemieszczamy się do słynącego z wielu zabytków – Ayutthaya. Miasto to leży kilkadziesiąt kilometrów na północ od Bangkoku. Zostań tu na dwa dni i pozwiedzaj to co ma do zaoferowania to miasto. Wstęp do niektórych świątyń jest bezpłatny, a do innych kosztuje kilkadziesiąt baht. Jeżeli jesteś grupą kilku osobową to najkorzystniej będzie wynająć taksówkę, która z Bangkoku zawiezie was prosto do Ayutthaya. Cena za 7 osobową taksówkę wyniesie ok. 1200 thb. Jeżeli chodzi o hotel to z całą odpowiedzialnością polecam domki Kamalar Palace. Dwupiętrowy domek z trzema sypialniami i przepysznym śniadaniem z prawdziwą kawą!

Zobacz też:  AAA Tajskie mieszkanie szybko i tanio wynajmę.

TIP: Warto zwrócić uwagę, czy w cenie waszego noclegu są dostępne rowery. Nie muszę chyba pisać jak bardzo ułatwia to zwiedzanie miasta.

tajlandia w 14 dni bedeker Ayutthaya tajlandia zabytki światynia
Ayutthaya – zabytki | Tajlandia w 14 dni

TAJLANDIA w 14 dni – DZIEŃ 6-7 – KANCHANABURI

Kolejny dzień i kolejny transfer – tym razem do Kanchanaburi. Jeżeli chcecie najszybciej i najwygodniej dostać się z Ayutthaya do Kanchanaburi, to pozostaje tylko taksówka, która kosztuje ok. 2000 thb. Transportem publicznym też się da, jednak trzeba wrócić do Bangkoku. Przy większej grupie zdecydowanie lepiej wychodzi taksówka.

A co robić w Kanchanaburi? Oczywiście pierwsza obowiązkowa wizyta to most na rzece Kwai. Jeżeli widzieliście film „Most na rzece Kwai” to wiecie z jakimi okrucieństwami wiązała się budowa tzw. Kolei Śmierci, czyli torów łączących Bangkok z Rangun. Warto również odwiedzić muzeum Kolei Śmierci wraz z cmentarzem jeńców wojennych. Wstęp do muzeum kosztuje 100 thb, a w cenie jest kubek kawy 🙂

TIP: Kanchanaburi jest dużym i rozciągnietym miastem. Warto wybrać hotel w centrum i w małej odległości od mostu.

Tajlandia w 14 dni bedeker most kwai river kanchanaburi tajlandia pociąg kolej
Most na rzece Kwai. | Tajlandia w 14 dni

Pierwszy tydzień za nami. Zobaczyliśmy kilka ciekawych miejsc i wiele zabytków z listy „must see”. Jak już sam widzisz, Tajlandia jest duża i transfery potrafią być zabójcze. Nie da się zobaczyć „wszystkiego” w ciągu kilku dni, więc po raz kolejny powtarzam: nie trzymaj się kurczowo planu, bo żaden plan się nie sprawdza w 100% przy konfrontacji z Tajlandią 🙂 Po prostu „mai pen rai”.

W planie na drugi tydzień naszej wycieczki mam głównie plażing🌴, smażing 🌞 i browaring 🍺. W końcu po to głównie przyleciałeś do Tajlandii! 🇹🇭

👁‍🗨 Koniecznie przeczytaj drugą część tej wycieczki po 🇹🇭 Tajlandii:
TAJLANDIA w 2 tygodnie – przewodnik na pierwszy raz, cz.2

Skuter bez prawa jazdy?