Opuszczony Wrocław to nie tylko wizja z postapokaliptycznej literatury, ale również zwykła codzienność. Budynki, które codziennie mijane są przez tysiące ludzi, w środku stoją zapomniane, opuszczone i już nikomu niepotrzebne.

Opuszczony Wrocław

Na tej wycieczce byliśmy już w wielu fajnych miejscach, zajęliśmy się miejskim transportem, wyżywieniem, czy nawet piwem. Tym razem zobaczymy jak miasto było przygotowane do obrony i czy we Wrocławiu działała tajna szkoła szpiegów.

11. Szpital Korczaka, ul. Kasprowicza

Szpital przy ul. Kasprowicza to tak naprawdę klasztor sióstr franciszkanek, które zresztą do dziś zajmują część budynku. Skrzydła szpitalne oraz dodatkowe budynki poszpitalne stoją dziś puste i zapomniane, chociaż ich przyszłość nie jest tak czarna jak innych tego typu budowli. Oto okazuje się, że znalazł się inwestor, który za skromne 13mln zł zakupił nieruchomość i ma bardzo ambitne plany na adaptację. W starym szpitalu ma powstać hotel wraz ze spa. Inwestycja ma pochłonąć górę kasy, więc uwierzę, jak zobaczę… Póki co obiekt jest niedostępny dla zwiedzających, a szkoda bo chodząc starymi korytarzami dziecięcego szpitala, ma się dreszcze na plecach…

Teren szpitala jest zamknięty, aczkolwiek można wejść do głównego budynku, gdyż jedno skrzydło nadal zajmują zakonnice.

opuszczony wrocław szpital korczaka
Opuszczony Wrocław – klasztor sióstr franciszkanek, fot. fotopolska.eu

12. Kościół Chrystusowy, Żabia Ścieżka 1

Wrocław niezaprzeczalnie jest miastem na styku wielu kultur i wyznań, kościołów tu nie mało, a i wiernych raczej nie brakuje. Jest jednak takie miejsce, które pomimo sakralnej funkcji, zostało opuszczone i zapomniane. To właśnie Kościół Chrystusowy, który został zbudowany w 1853 roku i swoją funkcję z przerwami pełnił do lat 60 XX wieku. Co ciekawe podobno po II Wojnie Światowej kościół, a szczególnie jego piwnice, pełniły rolę aresztu Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wszystko jednak runęło i to dosłownie, bo w czerwcu 1991 roku zawalił się dach kościoła. Do dziś kaplica straszy i zagraża spacerującym, a ratunku raczej nie widać…

Kościół stoi przy bocznej drodze i można spokojnie obejrzeć go z każdej strony. Do środka wejść się jednak nie da.

opuszczony wrocław kościół chrystusowy
Opuszczony Wrocław – Kościół Chrystusowy, fot. polska-org.pl

13. Fort Piechoty, ul. Żmigrodzka

Któż nie słyszał określenia Festung Breslau, czyli Twierdza Wrocław? Określenie to nie wzięło się bez przyczyny, czy tez z ulotki reklamowej. Wrocław był jak najbardziej twierdzą i nie bez kozery Kazik ryczał w jednym ze swoich kawałków: „Wrocław od zawsze poddaje się ostatni”. System miejskich umocnień i historia powstawania to temat na zupełnie inne opracowanie lub okazja do sięgnięcia po te już istniejące. Teraz po prostu chodźmy to zobaczyć!

🔻🔻🔻 Czytaj dalej…