Ten fort jest jednym z wielu, a jego historia to smak słodko-gorzki. Słodki, bo przecież jeszcze istnieje, w przeciwieństwie chociażby tego w okolicach cmentarza Grabiszyńskiego. Gorzki, bo jednak nie ma raczej szans na odnowienie, jak stało się to z fortem przy ul. Pełczyńskiej.

Fort stoi otwarty w krzakach przy drodze. Nie ma trudności z wejściem, chociaż przez zarośla może być ciężko go znaleźć.

opuszczony-wrocław-schron-piechoty-4
Opuszczony Wrocław – Plan Twierdzy Wrocław, rys. fotopolska.eu

[foogallery id=”45685″]

14. Szkoła Szpiegów, ul. Leona Popielskiego

Na koniec zostawiłem wisienkę na torcie. Sam budynek, chociaż bardzo duży, to nie jest specjalnie atrakcyjny. Jednak jego historia, niedomówienia oraz krążące plotki dodają niezaprzeczalnego uroku. Budynek został wybudowany w 1900r przez Kurta Geislera, który zajmował się kiszeniem kapusty. Czy miał to być po prostu jego dom? Być może, ale kto chciałby mieszkać w budynku przypominającym urzędowy biurowiec z małymi pokojami oraz placem defiladowym? Teorii jest wiele, a te podsyca brak dokumentacji. Chcę wierzyć, że pod przykrywką kapuścianego potentata, miała tu swoją siedzibę szkoła szpiegów. Co akurat nie jest takie bezpodstawne…

Budynku już nie ma… Kiedy przygotowywałem ten materiał, jeszcze stał, chociaż stan jego był opłakany. Jednak w lutym 2019 budynek został wyburzony przez nowego właściciela terenu. Powstanie tu podobno biurowiec… 

opuszczony-wrocław-szkoła-szpiegów-3
Opuszczony Wrocław – Szkoła Szpiegów, fot. fotopolska.eu

[foogallery id=”45674″]

 

15. Tu nie ma nic…

Chciałbym napisać, że nie starczyło mi miejsc, aby zapełnić pełną piętnastkę. Niestety tak nie jest, a z każdym dniem coś znika z miejskiego krajobrazu. Czy to znika pod gąsienicami buldożerów, czy też pod nowoczesnym tynkiem – efekt bywa podobny. I oczywiście jest to nieuchronne, a często po prostu potrzebne. Czy jednak nie dałoby się jakoś zachować pamięci o wielkim mieście i jego burzliwej historii, zamiast oddawać każdy kawałek ziemi wygłodniałym deweloperom? Pani konserwator, weź się pani w końcu do roboty!

Co zobaczyć we Wrocławiu? – 15 zapomnianych miejsc, cz.1

Zabytki we Wrocławiu – 15 zapomnianych miejsc, cz.2

Źródła: wikipedia.org, tuwroclaw.com, polska-org.pl, wroclaw.naszemiasto.pl.