Przeglądam fora dotyczące Tajlandii. Czasem mogę w czymś pomóc, a czasem sam się czegoś nauczę. Cyklicznie powtarzające się pytania o pogodę skłoniły mnie do pochylenia się nad tym tematem. Zazwyczaj o pogodzie mówi się, jak nie zostaje już nic innego. Błachy temat, który nie ma większego wpływu na nasze życie. Jadnak zdarza się, że to waśnie pogoda staje nam na drodze w spakowaniu walizek.

Tajlandia? A gdzie to jest?

Po pierwsze znajdźmy Tajlandię. 13 stopni na północ oraz 100 na ..wschód. Jest? Teraz widzisz, że Tajlandia leży całkiem blisko równika. To właśnie odległość od tego równika wpływa na twoje poranne wkurwienie. Im dalej tym gorzej. Ciepłe skarpety, skrobanie szyb w samochodzie i koksowniki na przystankach. Jedyne czym możemy się pocieszyć to taką Norwegią. Oni są jeszcze dalej…

Jaka jest pogoda w Tajlandii?

Podobno w Polsce mamy, aż sześć pór roku. Bo niby to przedwiośnie i przedzimie. Ja jednak przypominam sobie maksymalnie trzy. Jest ciepło, jest mokro i ponuro oraz jest w cholerę zimno. Przy czym to ostatnie trwa najdłużej, stojąc w zupełnej opozycji do okresu ciepłego. Tajlandia leży w strefie klimat zwrotnikowego monsunowego i również ma trzy pory roku.

  • Gorąca i sucha: to okres od maca do maja. Ekstremalnie wysokie temperatury oraz suche i gorące powietrze. Co to znaczy gorąco, przeczytasz tu: Celsiusz, Fahrenheit, Kelvin i… ja.

 

pogoda Tajlandia pora sucha
Bangkok w środku lata, fot: https://paleorobbie.com
  • Gorąca i wilgotna: od czerwca do października. Nadal jest gorąco, ale tym razem wilgotność drastycznie rośnie, sięgając nawet 98%. To jest pora nazywana deszczową. I mam wrażenie, że to ta nazwa jest powodem komicznych pytań i wątpliwości. Deszczowa nie oznacza 24 godzinnego opadu deszczu!

 

  • Ciepła i sucha: to czas pomiędzy listopadem, a lutym. Najładniejsza i najbardziej stabilna pogoda. Podobno to właśnie ten okres jest najlepszy na wycieczkę do Tajlandii.
    srednie roczne tajlandia pogoda temperatury
    Średnie roczne temperatury w Tajlandii, fot: http://mandalay.pl/tajlandia/pogoda

🔻🔻🔻 Czytaj dalej…

8 KOMENTARZE

  1. Pogoda nie jest wcale az tak blahym tematem. Niezmiernia fascynuje mnie to, jak wplywa na charakter krajow i ich mieszkancow. Pod tym wzgledem fascynuje mnie Rosja. Moskwa zbiera sie po wczorajszej zawiei, a na Syberii – powyzej 20 stopni, cieplo. Za godzine moze byc odwrotnie. Pogoda tu swietnie odzwierciedla nastroje spoleczne.

  2. Czyli jaka będzie pogoda na przełomie sierpnia i września np. na Ko Samui czy da się podróżować – czy drogi będą zalane – gdzie twoim zdaniem najlepiej być w tym okresie czy będą kursować promy np. po zatoce Tajlandzkiej, bo po drugiej stronie to już podobno totalny dramat i na Krabi potrafi padać bez przerwy kilka dni (czy to prawda czy plotka ? )