TAJLANDIA POGODA: jaka tu jest na co dzień i co z tymi deszczami?
5 Głosy: 9

Przeglądam fora dotyczące Tajlandii. Czasem mogę w czymś pomóc, a czasem sam się czegoś nauczę. Cyklicznie powtarzające się pytania o pogodę skłoniły mnie do pochylenia się nad tym tematem. Zazwyczaj o pogodzie mówi się, jak nie zostaje już nic innego. Błachy temat, który nie ma większego wpływu na nasze życie. Jadnak zdarza się, że to waśnie pogoda staje nam na drodze w spakowaniu walizek.

Tajlandia? A gdzie to jest?

Po pierwsze znajdźmy Tajlandię. 13 stopni na północ oraz 100 na ..wschód. Jest? Teraz widzisz, że Tajlandia leży całkiem blisko równika. To właśnie odległość od tego równika wpływa na twoje poranne wkurwienie. Im dalej tym gorzej. Ciepłe skarpety, skrobanie szyb w samochodzie i koksowniki na przystankach. Jedyne czym możemy się pocieszyć to taką Norwegią. Oni są jeszcze dalej…

Jaka jest pogoda w Tajlandii?

Podobno w Polsce mamy, aż sześć pór roku. Bo niby to przedwiośnie i przedzimie. Ja jednak przypominam sobie maksymalnie trzy. Jest ciepło, jest mokro i ponuro oraz jest w cholerę zimno. Przy czym to ostatnie trwa najdłużej, stojąc w zupełnej opozycji do okresu ciepłego. Tajlandia leży w strefie klimat zwrotnikowego monsunowego i również ma trzy pory roku.

  • Gorąca i sucha: to okres od maca do maja. Ekstremalnie wysokie temperatury oraz suche i gorące powietrze. Co to znaczy gorąco, przeczytasz tu: Celsiusz, Fahrenheit, Kelvin i… ja.

 

pogoda Tajlandia pora sucha
Bangkok w środku lata, fot: https://paleorobbie.com
  • Gorąca i wilgotna: od czerwca do października. Nadal jest gorąco, ale tym razem wilgotność drastycznie rośnie, sięgając nawet 98%. To jest pora nazywana deszczową. I mam wrażenie, że to ta nazwa jest powodem komicznych pytań i wątpliwości. Deszczowa nie oznacza 24 godzinnego opadu deszczu!
Zobacz też:  Pierwszy rok w Tajlandii, czyli urodziny tajskiego życia

 

  • Ciepła i sucha: to czas pomiędzy listopadem, a lutym. Najładniejsza i najbardziej stabilna pogoda. Podobno to właśnie ten okres jest najlepszy na wycieczkę do Tajlandii.

    srednie roczne tajlandia pogoda temperatury
    Średnie roczne temperatury w Tajlandii, fot: http://mandalay.pl/tajlandia/pogoda

Tajlandia pogoda: ciągle pada.

„Podobno w czasie pory deszczowej to pada bez przerwy przez kilka miesięcy, dlatego nie warto jechać.” Pora wilgotna to rzeczywiście czas, gdy pada zdecydowanie więcej. Jednak nie dajmy się zwariować. Pada kilkanaście-kilkadziesiąt minut w ciągu dnia i tyle. Oczywiście może się zdarzyć długotrwały opad, jednak Tajlandia jest duża i zawsze można przenieść się w inne miejsce.

Powodzie, tsunami i huragany.

Oczywiście Tajlandia jest narażona na zagrożenia naturalne, jak każdy inny kraj. Takimi wyjątkowymi zagrożeniami mogą być powodzie. Pora deszczowa często powoduje lokalne podtopienia, czasem jednak może to znacznie przybrać na sile. Szczególnie niebezpiecznym jest, gdy powodzie pojawiają się niespodziewanie.

Daleko nie szukając, w styczniu tego roku małą wysepkę koh Tao nawiedziły poważne powodzie. Podobnie sprawa wyglądała na wyspach koh Samui oraz koh Phangan. A przecież była to pora ciepła i sucha…

powodz koh styczen tao tajlandia 2017
Powódź koh Tao styczeń 2017 | tajlandia pogoda

Mówiąc tsunami w Tajlandii, pierwsze o czym myślę to tsunami z roku 2004. Wiele osób poniosło śmierć, a zniszczenia były bardzo duże. Pomimo, że to tsunami było wyjątkowo duże, to jednak nie było odosobnionym przypadkiem. Takie zjawiska będą się zdarzać w przyszłości i jest to naturalne. Jednak ponownie nie dajmy się zwariować. Czyżby Polska nigdy nie ucierpiała w powodzi?

powódz wroclaw polska 1997 stulecia
Powódź stulecia – Wrocław 1997 r, fot: dolny.slask.org.pl

Nie pytaj o pogodę.

Nie pytaj więcej, czy warto lecieć do Tajlandii w porze deszczowej. Nawet jak będzie padać, to pad thai i świeże kokosy smakują równie wyśmienicie, co w porze suchej. W ciepłym deszczu możesz również przejść się po Bangkoku i zrobić zakupy. Nie wspomnę jakie przyjemne jest nurkowanie w czasie deszczu. Następnym razem na forum nie pytaj już o pogodę. Albo pakujesz plecak, albo tylko szukasz wymówki.

A jak już koniecznie musisz patrzeć na pogodę to w pierwszej kolejności skorzystaj z prognozy… Na przykład na stronie Tajskiego Departamentu Prognoz – Tajlandia Pogoda: https://www.tmd.go.th/en/index.php

Skuter bez prawa jazdy?