Wojna w Wietnamie, czyli jak to chyba było, cz.1
4.5 Głosy: 8

Wojna w Wietnamie to konflikt, który znacie bardzo dobrze z masy amerykańskich filmów. Czy jednak są one obiektywne? Jak być może wiecie, w grudniu 2017r spełniłem jedno z moich wieloletnich marzeń – odwiedziliśmy Wietnam. Dziś opowiem wam o paskudnej wojnie w pięknym kraju, czyli wietnamski konflikt moim okiem.

O ile się nie mylę, to o wojnie wietnamskiej pierwszy raz w życiu usłyszałem w… filmie Rambo – Pierwsza Krew. Pamiętam jak wujek pozwalał mi oglądać ten film, wbrew jasnym zaleceniom Mamy. Niewiele wtedy z tego rozumiałem, poza oczywistym faktem, że Rambo to bohater. Jeżeli widzieliście ten film, to być może pamiętacie pewne, wiele mówiące słowa głównego bohatera:

„Nic nie jest skończone! Nic! Nie da się tego tak po prostu wyłączyć. To nie była moja wojna. To ty mnie o to prosiłeś, nie ja ciebie! I zrobiłem to co musiałem, aby wygrać. Ale ktoś nam po prostu nie pozwolił wygrać. A teraz wracam do świata, w którym nikt mnie nie szanuje, protestują i plują na mnie! Nazywają mordercą dzieci!”

Pomyślałem wtedy, że to cholernie niesprawiedliwe. Przecież to bohater właśnie wraca z wojny i należy mu się splendor, sława, a przynajmniej szacunek. Wiele lat później zrozumiałem, że tak jak życie nie jest biało czarne, tak i udział Amerykanów w wojnie wietnamskiej był daleki od bohaterskiego.

wojna w wietnamie napalm film uzbrojenie usa
Sajgon – muzeum wojny wietnamskiej | Wojna w Wietnamie

Wojna w Wietnamie – początek.

Zacznijmy jednak od początku całego tego zamieszania. Prawdopodobnie niewiele pamiętacie z lekcji historii, ja właściwie nie pamiętam, abyśmy w ogóle poruszali temat Wietnamu. Może dlatego, że jak zacząłem chodzić do szkoły to na ścianie wisiał jeszcze Orzeł bez korony i nie wypadało o tym mówić…? Jak więc doszło do tej całej awantury? Winnych nie szukajcie w USA, ani też w Azji. Podwaliny pod jeden z najbardziej niedorzecznych konfliktów, dała bowiem Francja. To właśnie jej zapędy kolonizatorskie doprowadziły do walk wyzwoleńczych, które to przerodziły się w konflikt zwany dziś I Wojną Indochińską.

Zobacz też:  POLSKA: polskie drogi dziurą stoją?

Wietnam tę wojnę wygrał, co jednak doprowadziło do rozłamu w kraju. Jedni chcieli w prawo, drudzy w lewo, czyli jak zwykle. Gdyby tylko zostali przy przekrzykiwaniu i obrzucaniu się inwektywami, to moglibyśmy mówić o normalnym, cywilizowanym cyrku rodem z warszawskiej ulicy Wiejskiej. Wietnamczycy jednak wyciągnęli, co tam akurat pod ręką mieli i zaczęli się nawzajem wyrzynać.

Wojna w Wietnamie – udział USA.

Taka sytuacja nie mogła ujść uwadze Wujka Sama, który to postanowił wprowadzić w Wietnamie demokrację. Jak wszem wiadomo, demokrację najlepiej wprowadza się za pomocą trotylu i napalmu, więc jak pomyśleli tak zrobili. Ale jak usprawiedliwić przed opinią publiczną wysadzenie w powietrze połowy obcego kraju? No jak, jak…? To przecież trik jest znany od tysięcy lat i zawsze skuteczny! Nie wiecie jaki? Podpalenie Reichstagu? Prowokacja Gliwicka? Stary i poczciwy Casus Belli, czyli powód do wypowiedzenia wojny, czy też cytując Kazika: „ci z sąsiedniej wsi zaczęli, myśmy skończyli”. Tak więc nasi poczciwi amerykańce w lipcu 1964 roku podnieśli nagle larum, że nie wiadomo dlaczego i po co, zostali zupełnie bezpodstawnie zaatakowani przez złych Wietnamczyków! A dokładnie ich statek USS Maddox, został ostrzelany „prawdopodobnie” przez komunistów. Całe zdarzenie było cholernie podejrzane, a przyszłość pokazała, że wszystko zostało ustawione przez CIA. Żadnego ataku nie było, ale amerykański Senat dał zielone światło na „wprowadzanie demokracji”.

Jesteś w szoku? Wujek Sam potrafi kłamać? Niemożliwe! To w takim razie odsyłam do lektury, czym była Operacja Northwoods. Przeczytane? To teraz odłóż na chwilkę poprawność polityczną i powiedz, czy ataki na wieże WTC, czegoś ci nie przypominają…?

wojna w wietnamie historia przyczyny usa komuna
Wojna w Wietnamie – muzeum w Sajgonie.

Wojna w Wietnamie – udział Polaków.

To jest jeden z ciekawszych aspektów tego konfliktu, otóż nasi rodacy brali czynny udział w tej wojnie! I to po obu stronach. Szok? Niedowierzanie? Zacznijmy więc spokojnie. Jak wiadomo w okresie, gdy toczyła się wojna w Wietnamie, Polska była pod „przyjacielską opieką” Związku Radzieckiego. Wiadomo również, że dzięki temu nasz kraj był krainą mlekiem i miodem płynącą. Szkoda tylko, że na kartki…

Zobacz też:  Mam dziurę w nodze i najcenniejszą mapę.

Tak więc nasz kraj wysłał do Wietnamu kontyngent wojskowych doradców i obserwatorów. Oficjalnie mieli oni obserwować przebieg konfliktu jako członkowie Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli. Nieoficjalnie całkiem prawdopodobne, że doradzali stronie komunistycznej, jak się nie dać Amerykanom. Wśród tych wysłanników był płk. Ryszard Kukliński, który to jakiś czas później uchroni nasz kraj przed nuklearną pożogą.

Ale to nie koniec! W latach 60. Wojskowa Służba Wewnętrzna prowadziła nabór ochotników do walki w Wietnamie. Jednym z takich ochotników był obecny kompozytor Jerzy Satanowski. Jednak tych ochotników nigdy do Wietnamu nie wysłano.

E, to jaki „czynny udział”, pewnie pomyślałeś. Pozwól więc, że dokończę, gdyż Polacy naprawdę brali czynny udział w walkach po obu stronach. Najlepszym przykładem będzie historia dwóch pilotów. Major Donald Kutyna latał myśliwcem bombardującym F-105 Thunderchief po stronie amerykańskiej i wziął udział w 120 misjach bojowych. Po powrocie do USA został awansowany i objął stanowisko szefa Centrum Obrony Amerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD). Całkiem nieźle, co?

Natomiast po stronie wietnamskich komunistów walczył pilot Wacław Ciara, latający na maszynach Mig-17 i Mig-21. Po zakończeniu służby wrócił do Polski i w ramach podziękowania otrzymał Złoty Krzyż Zasługi oraz… dużego fiata.

wojna w wietnamie udzial polakow prl walki historia
Dokument potwierdzający nabór ochotników do Wietnamu | fot. gloswielkopolski.pl

Jakie największe sk***syństwa odstawili Amerykanie i co z Wietnamczykami?

Wujek Sam, aby wygrać sięgnął po kilka naprawdę diabolicznych pomysłów, których nie sposób wytłumaczyć. Co dokładnie odstawili i jaki z tym związek ma Agent Orange? Wojna w Wietnamie to jednak nie tylko USA. Jacy byli Wietnamczycy w tym konflikcie? Czy byli tylko biednym, zamęczonym narodem? Czy może jednak mieli swoje „za uszami”? O tym wszystkim pogadamy sobie już za tydzień!

👁‍🗨 Koniecznie przeczytaj drugą część o wojnie w  🇻🇳 Wietnamie:
Wojna wietnamska, czyli jak to chyba było, cz.2

Skuter bez prawa jazdy?