CYTATY PODRÓŻNICZE: niebanalne zestawienie cytatów o podróżach.
5 Głosy: 13

Cytaty podróżnicze to temat dzisiejszego tekstu, ale zacznę od tego co mnie przywiodło do napisania tego zestawienia. A więc jest wczesne popołudnie, a na termometrze widzę 29 stopni. Czekając, aż zaparzy się moja kolejna kawka, rozmawiam z jednym z nielicznych kolegów jakich jeszcze mam w Ojczyźnie. Wiadomo przecież, że „proza życia to przyjaźni kat” jednak my pomimo, że oddaleni o blisko 9 tys. km stukamy w klawiatury o życiu, pogodzie w Polsce, czy też o planach na najbliższe miesiące. Czasem wyślemy sobie zdjęcie cycatej blondyny, ale tak ukradkiem, żeby nasze żony nie zobaczyły… Przecież wiadomo – boys will be boys.

Z grzeczności pytam, czy nie musi popracować, w końcu u niego jest środek dnia roboczego. Odpowiedź mnie specjalnie nie zaskakuje, bo już ją słyszałem nie raz. Popracować? Wczoraj pracowałem, a nie mogę codziennie bo się jeszcze przyzwyczają. Korpoludek w czystej postaci. Czasem, chyba tak z przekory, odrobinę mu zazdroszczę i myślę, że chciałbym mieć swoje biureczko, identyfikator na szyi, a na nim poważnie brzmiącą nazwę stanowiska. Chodzić od pokoju do pokoju, jeździć windą i ściemniać, że robię coś cholernie ważnego i to na ASAP, bo będzie FAKAP. Właściwie to tak wyglądała moja edukacja w szkole średniej. Zawsze byłem pierwszy, aby przynieść kredę, zmoczyć gąbkę, czy też podlać kwiatki, czyli już wtedy byłem idealnym kandydatem na stanowisko pracownika średniego szczebla w korporacji o obco brzmiącej nazwie.

Z tych rozważań nad zmarnowaną ścieżką zawodową, wyrywa mnie pulsujące okienko messengera. To mój kolega stuka w klawiaturę, aby zadać mi pytanie.

e ty – zaczął kurtuazyjnie.
– ty tam jeździsz ciągle to pewnie znasz jakieś fajne cytaty podróżnicze. Potrzebuję coś upiększyć takim cytatem to byś coś podpowiedział.

W pierwszym odruchu grzecznie, ale stanowczo proszę, aby mi dupy nie zawracał i sobie „wyguglał”.

– google ci przestało działać? wpisz sobie „cytaty podróże”, „podróże cytaty”, „cytaty o podróżach” i będziesz miał od cholery cytatów o podróżach.

Po tym, albo się obraził, albo faktycznie zaczął „guglać”, jednak przy okazji zasiał w mojej głowie pytanie. Czy faktycznie mam jakieś ulubione cytaty podróżnicze, sentencje o podróżach, czy też ogólnie o życiu? Ale nie takie oklepane autorstwa Paulo Coelho, czy Terrego Pratchetta, ale takie bardziej osobiste. Takie, które z jakiegoś powodu utkwiły mi w głowie. Im dłużej się nad tym zastanawiałem, tym więcej się ich znalazło. Oto one:

Zobacz też:  NURKOWANIE SIMILANY: mieszkanie na łodzi i cudowny świat pod wodą

1. Cytaty podróżnicze: Eldo – Jedwabny Szlak

Muzyka łagodzi obyczaje, ale nie każdy musi na szczęście słuchać każdego gatunku. Być może ten rodzaj muzyki zupełnie do was nie przemawia, ale po prostu posłuchajcie tekstu. Jeżeli chodzi o moje ulubione cytaty podróżnicze, to ten jest w czołówce. A atlas wydany w 1987r, z którego uczyłem się o świecie, do dziś leży w rodzinnym domu.

cytaty podróżnicze podrozach sentencje podroze eldo jedwabny szlak
Cytaty podróżnicze: Eldo – Jedwabny Szlak | fot. naszemiasto.pl

2. Cytaty podróżnicze: Maanam – Boskie Buenos

Jeżeli hip hop nie jest waszym ulubionym gatunkiem, to mam też coś z zupełnie innej beczki. To tak wpada w ucho, że nie da się zapomnieć, a jeśli chodzi o cytaty podróżnicze to już bardziej podróżniczego chyba nie ma 🙂

cytaty podróżnicze podrozach sentencje podroze maanam boskie buenos
Cytaty podróżnicze: Maanam – Boskie Buenos | fot. najlepszepiosenki.pl

3. Cytaty podróżnicze: Skazani na Shawshank

Film widziałem dziesiątki razy i zawsze chętnie obejrzę ponownie. Jednak dopiero w zeszłym roku przeczytałem książkę Kinga, która uzupełniła obraz Andy’ego i Reda, jaki znałem z filmu. Chcąc wrzucić tu najlepsze cytaty z tej książki, musiałbym tu wkleić całą jej treść. Jednak te dwa utkwiły mi najbardziej:

Pierwszy to słowa Reda, kiedy po wyjściu z więzienia odnajduje list od przyjaciela.

cytaty podróżnicze podrozach sentencje podroze skazani na shawshank
Cytaty podróżnicze: Skazani na Shawshank | fot. miff.org

Drugi to natomiast słowa, które w filmie wypowiada Andy do Reda:

Meksyk jest tam, a ja tu. Sprowadza się to do prostej decyzji: zajmę się pilnie życiem albo umieraniem.

4. Cytaty o podróżach: Miś – Stanisław Bareja

Tego filmu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, a prawie każdy dialog nadaje się na miano kultowego. Ja jednak zapamiętałem szczególnie ten poniższy, który mimo pochodzenia z poprzedniej epoki nadal trafnie charakteryzuje niektórych rodaków za granicą 🙂

cytaty podróżnicze podrozach sentencje podroze stanislaw bareja mis
Cytaty o podróżach: Miś – Stanisław Bareja | fot. imdb.com

5. Cytaty o życiu: Pokolenie Ikea. Kobiety – Piotr C.

Książki Piotra C charakteryzują się ostrym językiem, bezpruderyjnymi opisami pracy w warszawskiej korpo i smutnym obrazem życia na poziomie, ale bez celu. Ten cytat może nie jest bezpośrednio związany z podróżami, ale zdecydowanie zasługuje na przypomnienie:

cytaty podróżnicze podrozach sentencje podroze pokolenie ikea kobiety
Cytaty o życiu: Pokolenie Ikea. Kobiety – Piotr C. | fot. merlin.pl

6. Cytaty o życiu: Patryk Vega – Złe psy. W imię zasad.

Książka ta to wywiad rzeka z polskimi policjantami pracującymi przy sprawach kryminalnych, a na jej podstawie powstał głośny film Pitbull. Ten cytat również nie jest bezpośrednio związany z podróżami, ale bardziej z życiem. Na mnie zrobił duże wrażenie, jak i cała książka. Ten cytat jest chyba najważniejszy z całego tego zestawienia, bo nie ma znaczenia gdzie byłeś, jeśli nie masz się z kim tym podzielić.

cytaty podróżnicze podrozach sentencje podroze vega zle psy
Cytaty o życiu: Patryk Vega – Złe psy. W imię zasad. | fot. merlin.pl

Te cytaty podróżnicze to tylko kilka propozycji, które wyłamują się z kanonu wiecznie powtarzanych sentencji podróżniczych. Mam nadzieję, że zamiast kopiować ciągle te same teksty, zachęciłem was do sięgnięcia po coś nowego. Czy to po książkę, czy film, czy też muzykę. A na koniec zostawiam wisienkę na torcie, czyli jeszcze jeden cytat z filmu Miś:

Zobacz też:  Koh Tao Festival 2018, krótka fotorelacja.

„Czyli jednym słowem, przywozicie do kraju cztery kilogramy obywatela mniej?”

Skuter bez prawa jazdy?