czwartek, Luty 22Cztery Kilo Obywatela Mniej - felietony o życiu

Skuter bez prawa jazdy – co na to ubezpieczyciel i prawnik?

Skuter bez prawa jazdy – co na to ubezpieczyciel i prawnik?
5 Głosy: 18

Skuter bez prawa jazdy kategorii A to w Polsce już standard, ale nie wszędzie obowiązują te same zasady i przepisy. Przed wakacyjnym wyjazdem, warto sprawdzić aktualne wytyczne. Koniecznie musisz się również upewnić, czy ubezpieczenie pokrywa ewentualne wypadki na skuterze. Szczególnie popularnym rejonem, w którym niemal wszyscy poruszają się skuterami są kraje Azji południowo-wschodniej, a wyjazd do Azji wiąże się z dużą egzotyką. Nowe miejsce, nowi ludzie i jedzenie. Wszystko jest zupełnie inne, niż w pruderyjnej pod każdym względem Europie. Na początku wydaje się, że jest po prostu pięknie, a wszelkie normy i zasady są daleko umowne. Przecież można wypożyczyć skuter nie mając prawa jazdy, a w razie kontroli zapłacisz kilkadziesiąt złotych mandatu i już. Hulaj duszo, piekła nie ma!

I tak faktycznie jest. Jest fajnie i jest dobrze. Dopóki jest dobrze… Jeżeli byłeś już w jakimkolwiek kraju Azji południowo-wschodniej, to wiesz jak tu wygląda ruch drogowy. Ilość wypadków bije wszelkie europejskie standardy, a Tajlandia zajmuje czołowe miejsce pod względem ich ilości. Więcej o wypadkach w Tajlandii przeczytasz tutaj: TAJLANDIA: skąd lewostronny ruch i co z tymi wypadkami?

Niestety w tych statystykach znajdziesz również turystów takich jak ty. Turystów, którzy zamiast tropikalnych wspomnień, przywieźli do domu nogi w gipsie oraz bardzo wysokie rachunki za hospitalizację. Ale przecież ty masz ubezpieczenie, prawda? A co jeśli ubezpieczyciel powie, że jeśli prowadziłeś skuter bez prawa jazdy to wypadek był wyłącznie twoją winą i masz sobie radzić sam?

Na wszelkich forach w Internecie niemalże codziennie powtarzają się te same pytania. Czy można prowadzić skuter na prawo jazdy kategorii B? Czy trzeba wyrobić przed wyjazdem międzynarodowe prawo jazdy? A może wcale nie jest nam potrzebne i możemy prowadzić skuter bez prawa jazdy? Powtarzają się również pytania o stosunek ubezpieczyciela do kierowcy bez uprawnień. Spróbujmy raz na zawsze zmierzyć się z tym tematem!

skuter bez prawa jazdy przepisy pytania forum prawo
Pytania się powtarzają. | Skuter bez prawa jazdy

Co znajdziesz w tym opracowaniu?

1. Skuter bez prawa jazdy – stanowisko najpopularniejszych Towarzystw Ubezpieczeniowych.

Starałem się podejść do tematu kompleksowo i wielowątkowo. Przestudiowałem Ogólne Warunki Ubezpieczenia najbardziej popularnych ubezpieczeń, ale również zwróciłem się bezpośrednio do towarzystw ubezpieczeniowych z kilkoma pytaniami. Zebranie materiału zajęło mi sporo czasu, a to ze względu na dużą opieszałość ubezpieczycieli w udzieleniu odpowiedzi. Rekordzista kazał na siebie czekać, aż 42 dni! Na drugim końcu skali są ubezpieczyciele, którzy udzielili mi odpowiedzi jeszcze tego samego dnia. Myślę, że czas obsługi zgłoszeń może być wyznacznikiem przy wyborze ubezpieczenia…

Pytania były tylko dwa, jednak bardzo istotne dla każdego ubezpieczonego:

1. Aktualnie w Polsce prawo jazdy kategorii B uprawnia również do prowadzenia skuterów, motorów do pojemności 125 cm3. Czy w kraju, który nie dopuszcza takiej możliwości obywatel Polski prowadzący jednoślad jedynie w oparciu o prawo jazdy kat. B będzie podlegał ubezpieczeniu?

2. W przypadku, gdy kierowca prowadzi skuter bez prawa jazdy i jednocześnie jedzie z pasażerem, to czy w razie wypadku jego pasażer może liczyć na ochronę z tytułu ubezpieczenia?

skuter bez prawa jazdy przepisy ubezpieczenie azja tajlandia
Skuter bez prawa jazdy – stanowisko Towarzystw Ubezpieczeniowych.

2. Skuter bez prawa jazdy – komentarz prawnika z doświadczeniem w sprawach o odszkodowania.

Oczywiście stanowisko towarzystwa ubezpieczeniowego to tylko jedna strona medalu. Na całe szczęście nie musimy znać się na wszystkich niuansach prawa, a tym bardziej bezkrytycznie ufać w słowa ubezpieczyciela. We wszelkich wątpliwych sprawach warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, zamiast bez sensu wyważać otwarte drzwi. Poprosiłem więc o pomoc w przygotowaniu tego tekstu jednego z wrocławskich prawników. Adwokat Mateusz Niemiec, bo o nim mowa, prowadzi kancelarię prawną we Wrocławiu i ma solidne doświadczenie w sądowych bataliach z ubezpieczycielami.

Gotowi? Zaczynajmy:

Skuter bez prawa jazdy – stanowisko Towarzystw Ubezpieczeniowych.

skuter bez prawa jazdy ubezpieczenie compensa voyage owu

UBEZPIECZENIE: Compensa Voyage
CZAS ODPOWIEDZI: 1 dzień

1. Aktualnie w Polsce prawo jazdy kategorii B uprawnia również do prowadzenia skuterów, motorów do pojemności 125 cm3. Czy w kraju, który nie dopuszcza takiej możliwości obywatel Polski prowadzący jednoślad jedynie w oparciu o prawo jazdy kat. B będzie podlegał ubezpieczeniu?


Skuter bez prawa jazdy – podsumowanie

Podsumowując wszystko co udało mi się zebrać, jeżeli chcecie prowadzić skuter bez prawa jazdy, to musicie być świadomi wszelkich konsekwencji. Oczywiście każdego dnia robią to setki, jeśli nie tysiące turystów i w większości przypadków nie dzieje się zupełnie nic. Jednakże statystyki wypadków, szczególnie w Tajlandii, są nieubłagane.

Myślę, że muszę również jasno zaznaczyć, że nie jestem w żaden sposób związany z jakimkolwiek ubezpieczycielem, czy nawet z mec. Mateuszem Niemcem, który to pomógł mi przy tym opracowaniu zupełnie bez zobowiązań. W związku z tym nie mogę odpowiadać za aktualność powyższych informacji. A to nas doprowadza do jedynego słusznego wniosku, że to opracowanie nie może być podstawą do podejmowania jakichkolwiek decyzji, a powstało jedynie w celu zwrócenia uwagi na skutki, które mogą wystąpić, gdy prowadzi się skuter bez prawa jazdy.

4kilo.pl
4kg
        
4kilo.pl
Żadnej Viagry, ani innych głupot. Raz w miesiącu dostaniesz majla z podsumowaniem naszych tekstów.
4kilo.pl
Ebook 4 Kilo
Ebook 4 Kilo
Przeczytaj inne:
kostaryka porady ceny samolot stolica zkupy wojsko armia blog opinie
KOSTARYKA: informacje praktyczne na dobry początek.

Kostaryka? To ta mała wyspa obok Sardynii i Włoch? KOSTARYKA! Państwo w Ameryce Środkowej, leżące pomiędzy Nikaraguą, a Panamą. Zwana również Szwajcarią Ameryki Środkowej. Jedno z niewielu Państw, które nie...

Zamknij