Tajlandia mapa to jedna z tych fraz, które każdy z wybierających się do „Krainy Uśmiechu” z pewnością niejednokrotnie wpisywał w wyszukiwarce. Tajlandia jest krajem pięknym i jednocześnie łatwym do podróżowaniu, a w epoce bardzo dokładnych satelitarnych zdjęć każda mapa jest dostępna od ręki na telefonie. Co prawda ten postęp okradł nas z pewnej dawki romantyzmu, bo przecież musicie się ze mną zgodzić, że podróżowanie z wielką papierową płachtą było całkiem romantyczne. Mapa wycierająca się na zagięciach, rozmiękająca na deszczu, a później ulegająca częściowemu zwęgleniu przy próbie suszenia nad ogniskiem zawsze będzie najlepszym wspomnieniem.

Niemniej jednak postęp ułatwia nam wszystko, w tym także i podróżowanie, nie ma więc sensu rozpisywać się nad turystycznymi mapami Tajlandii. Jednak mapa niejedno ma imię i dziś przywołam do tablicy pięć map, o których istnieniu mogłeś nie wiedzieć.

Tajlandia Mapa Pierwsza: bogate złoża złota!

Zgodnie z opracowaniem United Nations na terenie Tajlandii znajdują się, aż trzy duże strefy bogate w pokłady złota. Jeżeli chodzi o ilość złota to waha się ona od mizernego 0,03g/t do szokującego 600g/t! Co jednak godne pochwały, Tajlandia nie spieszy się z eksploracją pokładów. Większą wartość ma naturalna przyroda, czego dowodem może być zamknięcie na początku 2017 r. największej tajskiej kopalni złota – KingsGate. Co prawda nie wszystkim taka decyzja przypadła do gustu. Szczególnie niezadowolona może być działająca na terenie kopalni australijska firma, której najpierw sprzedano koncesję na wydobycie do 2028 roku… ups…

tajlandia mapa geologicznaTajlandia mapa pokładów złota [1]

Tajlandia Mapa Druga: nigdy nie została skolonizowana.

Jak pewnie wszyscy wiedzą większość bardziej rozwiniętych narodów zawsze pragnęła mieć jakąś orientalną kolonię. Co ciekawe, nawet Polska nie oparła się tym pokusom i już prawie, prawie mieliśmy i my swoją zamorską kolonię, ale o tym kiedy indziej. W kolonizowaniu przodowali Anglicy, którzy to rozpełzli się od Iranu po Borneo. Jednak kolonizacja Tajlandii nie udała się, ani Anglikom, ani też Francuzom, czy również obecnym w Azji Holendrom. Znakiem tej niezłomnej niezależności jest nawet nazwa kraju, którą można przetłumaczyć jako „kraj wolnych ludzi”.

mapa tajlandia kolonizacja historia
Kolonie w Azji [2]

Tajlandia Mapa Trzecia: największa ilość zarażonych wirusem HIV.

Niestety tu nie ma się czym chwalić, ale Tajlandia wg. danych organizacji Unaids ma jedną z największych zachorowalności na HIV/AIDS w Azji i stanowi ona 9% całkowitej populacji HIV w regionie. Trzeba jednak przyznać, że z roku na rok ilość nowych zachorowań spada i w roku 2016 było ich tylko 6400. Określenie „tylko” nabywa większego sensu, jeśli zestawi się rok 2016 z rokiem 2005, kiedy to nowych zachorowań było ponad 21000.

🔻🔻🔻 Czytaj dalej…

2 KOMENTARZE