Wietnam, nadchodzimy! Niestety nie tak szybko… Obywatele spod znaku Białego Orła, nadal potrzebują uzyskać pozwolenie na wjazd na teren Wietnamu. Dlaczego uważam, że wszelkie wizy to relikt zimnej wojny i ogólnie bzdura, opisałem tutaj: Oto dlaczego paszporty i obowiązek wizowy to bzdura. Wypłakałem się na łamach bloga, ale niczego to nie zmieniło. Wiza jest i pewnie jeszcze długo będzie potrzebna. Jak więc przygotować się do wizyty w Wietnamie? Oto czterokilogramowe sprawdzone triki i porady podróżnicze 🙂

Wietnam wiza, czy promesa wizowa?

Z wizami jest ten problem, że zasady zmieniają się stosunkowo często. Dlatego gorąco zachęcam, aby przed każdym wyjazdem sprawdzić najnowsze przepisy na stronie naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Można w ten sposób zaoszczędzić sobie sporo czasu, a niekiedy i pieniążków. Tak właśnie było w przypadku wizy do Wietnamu. Byłem pewien, że do uzyskania turystycznej wizy na lotnisku konieczna jest promesa wizowa. Jest to po prostu świstek papieru, który nie jest sam w sobie żadną wizą, a jedynie upoważnia nas do wykupienia wizy na lotnisku. Aby promesę uzyskać trzeba komuś zapłacić. Pośredników jest wielu, w tym także i polskie firmy, a ceny wahają się w granicach 70-100zł.

Niestety nie jest to koniec opłat, gdyż z tą promesą musimy się udać po wizę „on arrival” już na wietnamskim lotnisku. Tam w końcu uzyskamy upragnione błogosławieństwo na przekroczenie granicy. Opłata za tę przyjemność to 25 usd – przy wizie jednokrotnej oraz 50 usd za wizę uprawniającą do wielokrotnego przekraczania granicy. Całość będzie więc nas kosztowała ok. 170-200zł. Czas oczekiwania na promesę zazwyczaj nie przekracza 3 dni roboczych, a uzyskanie wizy na lotnisku powinno zająć nie więcej niż 20-30 minut.

Wietnam wiza przez internet, czyli e-wiza

Na całe szczęście od 1 lutego 2017 Polska znalazła się w zaszczytnym gronie państw, których obywatele mogą uzyskać wizę przez internet! Cały pomysł e-wizy jest programem pilotażowym przewidzianym póki co na dwa lata. Tu sprawa jest troszkę prostsza, gdyż nie jest wymagane uzyskanie wstępnej promesy wizowej. Cały wniosek wypełniamy i opłacamy na tej stronie – Wietnam wiza: e-visa. Opłata to 25 usd, czyli ok. 90zł. Jak widać znaczniej taniej niż opcja z promesą. Po opłaceniu i złożeniu kompletnego wniosku, w ciągu trzech dni roboczych dostaniemy wizę na majla. Jest to po prostu kartka, którą należy wydrukować i okazać na przejściu granicznym. Nie musimy już niczego więcej wyrabiać, ani stać po żadne wizy „on arrival”.

🔻🔻🔻 Czytaj dalej…

6 KOMENTARZE