Cztery Kilo Obywatela Mniej

Wietnam, nadchodzimy! Niestety nie tak szybko… Obywatele spod znaku Białego Orła, nadal potrzebują uzyskać pozwolenie na wjazd na teren Wietnamu. Dlaczego uważam, że wszelkie wizy to relikt zimnej wojny i ogólnie bzdura, opisałem tutaj: Oto dlaczego paszporty i obowiązek wizowy to bzdura. Wypłakałem się na łamach bloga, ale niczego to nie zmieniło. Wiza jest i pewnie jeszcze długo będzie potrzebna. Jak więc przygotować się do wizyty w Wietnamie? Oto czterokilogramowe sprawdzone triki i porady podróżnicze 🙂

Wietnam wiza, czy promesa wizowa?

Z wizami jest ten problem, że zasady zmieniają się stosunkowo często. Dlatego gorąco zachęcam, aby przed każdym wyjazdem sprawdzić najnowsze przepisy na stronie naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Można w ten sposób zaoszczędzić sobie sporo czasu, a niekiedy i pieniążków. Tak właśnie było w przypadku wizy do Wietnamu. Byłem pewien, że do uzyskania turystycznej wizy na lotnisku konieczna jest promesa wizowa. Jest to po prostu świstek papieru, który nie jest sam w sobie żadną wizą, a jedynie upoważnia nas do wykupienia wizy na lotnisku. Aby promesę uzyskać trzeba komuś zapłacić. Pośredników jest wielu, w tym także i polskie firmy, a ceny wahają się w granicach 70-100zł.

Niestety nie jest to koniec opłat, gdyż z tą promesą musimy się udać po wizę „on arrival” już na wietnamskim lotnisku. Tam w końcu uzyskamy upragnione błogosławieństwo na przekroczenie granicy. Opłata za tę przyjemność to 25 usd – przy wizie jednokrotnej oraz 50 usd za wizę uprawniającą do wielokrotnego przekraczania granicy. Całość będzie więc nas kosztowała ok. 170-200zł. Czas oczekiwania na promesę zazwyczaj nie przekracza 3 dni roboczych, a uzyskanie wizy na lotnisku powinno zająć nie więcej niż 20-30 minut.

Wietnam wiza przez internet, czyli e-wiza

Na całe szczęście od 1 lutego 2017 Polska znalazła się w zaszczytnym gronie państw, których obywatele mogą uzyskać wizę przez internet! Cały pomysł e-wizy jest programem pilotażowym przewidzianym póki co na dwa lata. Tu sprawa jest troszkę prostsza, gdyż nie jest wymagane uzyskanie wstępnej promesy wizowej. Cały wniosek wypełniamy i opłacamy na tej stronie – Wietnam wiza: e-visa. Opłata to 25 usd, czyli ok. 90zł. Jak widać znaczniej taniej niż opcja z promesą. Po opłaceniu i złożeniu kompletnego wniosku, w ciągu trzech dni roboczych dostaniemy wizę na majla. Jest to po prostu kartka, którą należy wydrukować i okazać na przejściu granicznym. Nie musimy już niczego więcej wyrabiać, ani stać po żadne wizy „on arrival”.

🔻🔻🔻 Czytaj dalej…

6 KOMENTARZE