INDONEZJA: Nurkowanie na Bali – co wiózł wrak Liberty?
5 Głosy: 6

Nurkowanie Bali? A więc, dziś powracam myślami do indonezyjskiej wyspy Bali. Nie będę ukrywał, że byłem zawiedziony tą wyspą, jak już napisałem tutaj: BALI: wyspa z amerykańskich filmów. Tym razem jednak zostawimy nachalnych sprzedawców i zejdziemy pod wodę w poszukiwaniu skarbów.

Nurkowanie na Bali.

Mówiąc o nurkowaniu na Bali, najczęściej mamy na myśli wyspy Lombok oraz Gili. I faktycznie jest to chyba najpopularniejsza destynacja. Jednak my wybraliśmy się w zupełnie inną stronę, mianowicie w rejon Tulamben, położony w północno-wschodniej części wyspy.

Pierwsze wejście do wody i pierwsze zaskoczenie. Dno pokryte jest czarnym piaskiem. Winne temu są wulkany, których na Bali nie brakuje. Zamiast białego morskiego piasku, tu mamy czarny wulkaniczny pył.

nurkowanie Bali tulamben padi
Wrak Liberty | Nurkowanie Bali
nurkowanie Bali wrak liberty zatopiony nurek
Żółw w okolicach wraku | Nurkowanie Bali
nurkowanie Bali zatopione wraki wyspa cena tulamben
Nurkowanie na Bali

Nurkowanie Bali – Wrak amerykańskiego USAT Liberty.

Najbardziej znaną, podwodną atrakcją okolic Tulamben jest wrak wojskowego statku Liberty. Historia tego 125 metrowego transportowca jest bardzo ciekawa i rozpoczyna się w czasie pierwszej wojny światowej, a dokładnie w dniu 19 czerwca 1918r, kiedy to został zwodowany. Liberty był wojskowym statkiem transportowym przeznaczonym przede wszystkim do transportu… zwierząt, szczególnie wojskowych koni.

W czasie drugiej wojny światowej USAT Liberty pełnił służbę na Pacyfiku, również jako statek transportowy. Właśnie podczas takiego rejsu, w dniu 1 stycznia 1942 roku, został zaatakowany przez japońską łódź podwodną. Statek nie zatonął, ale uszkodzenia były zbyt poważne, aby kontynuować rejs. W asyście dwóch niszczycieli udało się dopłynąć w okolice Tulamben. Tam statek rozładowano, a wrak porzucono. I tak oto uszkodzony i porzucony USAT Liberty pozostał na balijskiej plaży. Tym razem jednak w ładowniach statku nie znajdowały się konie, a materiały do budowy linii kolejowej. Troszkę szkoda, bo dziesiątki biegających po całej wyspie koni musiałyby być ciekawym widokiem 🙂

Zobacz też:  Wojna w Wietnamie, czyli jak to chyba było, cz.1
nurkowanie Bali kurs wrakowego padi cena
Wrak w Kubu | Nurkowanie Bali
nurkowanie Bali padi ssi indonzja kurs nurkowania
Okoliczna ludność pracuje jako tragarze
nurkowanie Bali indonezja wyspa lombok gili
Resztki wraku Liberty | Nurkowanie Bali

Nurkowanie Bali – Dzisiejsze Liberty.

Jednak los przygotował małą nagrodę dla wraku Liberty. W 1963 r. największy wulkan na wyspie Bali, czyli Gunung Agung postanowił się obudzić. W wyniku tej katastrofy zginęło ok. 12 tys. osób, a wstrząsy spowodowane erupcją były na tyle silne, że wrak USAT Liberty zsunął się do morza. Dziś jest dużą atrakcją dla podwodnych turystów, co jest zdecydowanie lepszym losem od leżenia na gorącej plaży.

Nurkowanie Bali – Wrak Boga

Jak już jesteśmy przy temacie wraków, to wypada wspomnieć o sąsiadującym z USAT Liberty, wraku Boga. Znajdziemy go w okolicach miejscowości Kubu, przez co zwany jest też po prostu „wrakiem z Kubu”. Historia tej łodzi nie jest już taka fascynująca, jednak samo nurkowanie na tym wraku pozostawia niezapomniane wrażenia. W ładowni statku jest nawet samochód! Jednostka należała do straży przybrzeżnej, a jako wycofana z użytku została tu zatopiona w 2012r, aby cieszyć oko nurkujących na Bali.

Nurkowanie Bali – podwodne zwierzęta.

Osobiście jestem fanem wszelkich wraków, jednak nie tylko pordzewiałe resztki są warte zobaczenia. Jak przystało na tropiki pod wodą zobaczysz zwierzęta znane z ogrodów zoologicznych. Piękna skrzydlica, pocieszny żółw, czy też śmieszne papugoryby z wielkimi guzami na czole to wszystko towarzyszyło nam w czasie każdego z nurkowań. Czy warto? Odpowiedź już chyba znasz 😉

nurkowanie Bali ceny pakietow nurkowych indonezja
Podwodne życia na Bali.
nurkowanie Bali gdzie kiedy cena zatopione
Podwodne muzeum. | Nurkowanie Bali
nurkowanie Bali wrak wyspa lombok
Nurkowanie Bali.

👁‍🗨 Koniecznie przeczytaj co myślę o wyspie Bali w 🇮🇩 Indonezji:
BALI: wyspa z amerykańskich filmów

Skuter bez prawa jazdy?