sobota, Kwiecień 29Cztery Kilo Obywatela Mniej - felietony o życiu

KOH TAO: jak tu się dostać i co robić poza piciem piwa?

KOH TAO: jak tu się dostać i co robić poza piciem piwa?
4 Głosy: 8

Koh Tao to mała wyspa leżąca w zatoce Tajlandzkiej. Wyspa ma jedynie 21 km2 i sąsiaduje z większymi Koh Phangan oraz Koh Samui. Na wyspie nie ma lotniska, a więc możliwy jest jedynie transport wodny. I tutaj mamy dwie opcje do wyboru – port w Chumphon oraz port w Surat Thani.

Koh Tao Tajlandia co warto
Koh Tao: co warto tu robić?

Port w Chumphon.

Do portu można dostać się autobusem z Bangkoku, a podróż trwa ok 7 godzin. Bilety na całą podróż Bangkok – Koh Tao można kupić u największego gracza na tym rynku, czyli Lomprayah. Biuro znajduje się w Bangkoku przy Kao San, a autobus wyrusza z placu oddalonego o kilkaset metrów od biura. Jak już pisałem wcześniej: http://4kilo.pl/majowka-w-aonang organizacja jest godna podziwu, a wszystko idzie sprawnie.

W porcie przesiadamy się na wielką, szybką łódź i po niecałych 2 godzinach jesteśmy na Koh Tao. Podróż z Bangkoku jest długa, ale jakby nie było to przecież 500km.

http://www.lomprayah.com

Port w Surat Thani.

W Surat Thani znajduje się międzynarodowe lotnisko, na które możecie przylecieć np. z Bangkoku. Bilety można kupić np. w kurczakowo-zółtym NokAir. I tutaj również bilet będzie obowiązywał na tzw. podróż łączoną, czyli samolot, autobus oraz prom. Lot trwa godzinę, podróż autobusem blisko dwie, a promem trzy godziny.

http://www.nokair.com

Dobrze więc, jesteś już na wyspie i nawet odespałeś długą podróż. Co można robić na takiej małej wyspie?

Nurkowanie, leżenie na plaży i picie piwa.

To jest „oczywista oczywistość”. Jeśli czytałeś coś o tej wyspie to prawdopodobnie takie właśnie informacje znalazłeś. Można tu zrobić kurs nurkowania od początkowego do zaawansowanych kursów technicznych. Można też zostawić wiele bahtów w jednym z licznych barów. Załóżmy jednak, że powyższe już ci się znudziło lub po prostu nie jesteś tym zainteresowany. Mówi się, że na Tao poza nurkowaniem i piwem nie ma co robić. Czy to jednak prawda? Mieszkam blisko rok na tej wyspie i czy jestem w stanie przychylić się do tej opinii?

Małe wyspy mają to do siebie, że są… małe. Nie ma tu restauracji McDonald’s, multiplexu, dużych sklepów. Nie ma nawet większego sklepu z narzędziami. W większości wypadków pozostaje tylko drugi obieg rzeczy używanych lub zamawianie przez internet. Po pracy nie pójdziesz do centrum handlowego, czy też do kina. Co więc można tu robić?

Wspinanie.

Wyspa jest górzysta i udekorowana porozrzucanymi skałkami, które mogą być celem samym w sobie. Nie są to co prawda stumetrowe zerwy, ale w zupełności wystarczają do miłego spędzenia czasu. Skały nie są za bardzo wyeksplorowane, więc jest potencjał na poprowadzenie nowych dróg! Własna droga w tropikach. Brzmi nieźle.

https://27crags.com/crags/koh-tao

Koh Tao Tajlandia wspinaczka skałkowa
Koh Tao: wiele możliwości eksploracyjnych

Mini Golf i kino pod gołym niebem.

Możesz również spędzić miły dzień na rozgrywce mini-golfa. Pole do zabawy nazywa się The Hacienda i znajduje się przy głównej drodze pomiędzy Mae Haad, a Chalok. Wieczorami można tam obejrzeć filmy w kinie pod gołym niebem. Wstęp jest bezpłatny, a jedynie wypada kupić piwo w barze.

https://www.facebook.com/kohtaocinema

Koh Tao mini golf i kino
Koh Tao: mini golf i kino

Strzelanie, motory, quady.

A teraz zabawy dla dużych chłopców. Jeżeli nie specjalnie chcesz grać w golfa cały dzień, to możesz spróbować swoich sił w bardziej wymagających sportach.

Co powiesz na strzelnicę? Na wyspie znajdują się dwa miejsca, gdzie można sobie postrzelać z prawdziwej broni. Jedno z nich znajduje się w Chalok. Ceny zaczynają się od 1500 thb i do wyboru mamy kilka rodzajów broni.

Koh Tao strzelnica
Koh Tao: strzelnica

Druga strzelnica jest bardziej oddalona od cywilizacji. Jest to Military Camp, gdzie oprócz strzelnicy można również spędzić noc w wojskowych namiotach i poczuć się troszkę jak Rambo w drugiej części.

Można oczywiście wybrać się tam na wycieczkę, ale aby sprawnie się tam dostać trzeba pomyśleć o motorze. To się może dobrze składać, gdyż po drodze miniemy tor dla quadów oraz crossów. Możesz tam do woli wyszaleć się na dwóch lub czterech kółkach. Nawet bez tego toru warto wypożyczyć motor i pojeździć po wyspie, gdzie wiele miejsc jest niedostępnych inaczej.

koh tao motor quad rower
Koh Tao: motor to super pomysł!

Muay Thai.

Cóż innego jest bardziej charakterystycznego dla Tajlandii, niż dwóch chudych gości okładających się kolanami i łokciami? Może tylko prostytucja. Skupmy się jednak na tym pierwszym, czyli Muay Thai. Tego również możesz spróbować na wyspie, gdyż jest tu kilka miejsc gdzie nauczysz się jak kopnąć kogoś kolanem w głowę. Jednak jeśli nie do końca chcesz stawać w ringu, to możesz obejrzeć organizowane cyklicznie walki na małym „stadionie”.

http://muaythaikohtao.com

Koh Tao Muay Thai
Koh Tao Muay Thai

Mała wyspa również może być interesująca i warto spróbować czegoś więcej niż kolejnego piwa w Sairee. Nie marudź, że się nudzisz i eksploruj!

Warto również skorzystać z dostępnego na wyspie i bezpłatnego przewodnika: http://www.kohtaocompleteguide.com

KOH TAO: jak tu się dostać i po co?

Przeczytaj inne:
felietony o zyciu 4kilo.pl
Tak sobie myślę…. kim dziś jest prawdziwy mężczyzna?

Mam 190cm wzrostu i prawie 90 kg wagi. Pozwala mi to stwierdzić, że nie przewróci mnie byle jaki wiaterek. Czy jednak to właśnie są atrybuty "prawdziwego mężczyzny"? Kiedyś było łatwiej....

Zamknij