Cztery Kilo Obywatela Mniej
KOSTARYKA: informacje praktyczne na dobry początek.
4.7 Głosy: 12

Kostaryka? To ta mała wyspa obok Sardynii i Włoch? KOSTARYKA! Państwo w Ameryce Środkowej, leżące pomiędzy Nikaraguą, a Panamą. Zwana również Szwajcarią Ameryki Środkowej. Jedno z niewielu Państw, które nie mają regularnej armii, a tym samym i nie mają żadnych konfliktów dotyczących granic. Nie jest to kraj popularny wśród Polaków, więc postaram się przybliżyć kilka podstawowych kwestii.

Kostaryka lotnisko – San Jose

Skoro już przyleciałeś do Kostaryki to z pewnością na lotnisko międzynarodowe w San Jose. Lotnisko jest oddalone od miasta ok. 20 km , a więc będziesz potrzebował transportu. Najwygodniejsza będzie oczywiście taksówka. Cena za dojazd do miasta to ok. 10 – 15 tys. Colones, tj. ~15-30 usd (50-100zł). Taksówki jeżdżą z włączonym taksometrem, a ich postój bez problemu znajdziesz przy wyjściu z lotniska. Równie wygodne jest oznaczenie taksówek – te lotniskowe są całę w kolorze pomarańczowym, a więc nie ma cwaniaczków na styl warszawski. W samym San Jose sprawnie działa również Uber, co jest wielkim plusem.

kostaryka taxi taksowki transport san jose costa rica stolica
Kostaryka – taksówki przed lotniskiem w San Jose, fot. moneyleftfortravel.com | Kostaryka

Kostaryka waluta – Colones

Kostaryka, jak przystało na normalny kraj, posiada własną walutę – Colones (CRC). Przelicznik na dzień kiedy to piszę to 1 usd = 575 crc. Przydałaby się dewaluacja, gdyż nawet guma do życia kosztuje tysiące. Nie jest jednak tragicznie i można w miarę łatwo zapamiętać stosunek Colones do Złotówki – 1000 crc ~ 6 pln. Walutę wymienisz w licznych kantorach, które prześcigają się w promocjach. Dla przykładu, gdy wymienisz naraz minimum 600 usd to dostaniesz 10% zniżki. Dodatkowo dostaniesz kupon na kolejną zniżkę przy następnej wymianie. Gdybyś jednak nie wymienił waluty, to nie musisz się specjalnie martwić. Właściwie wszyscy tu z wielką chęcią przyjmą amerykańskie dolary.

Zobacz też:  SAN JOSE jak zwiedzać i co zobaczyć – atrakcje i porady
kostaryka waluta colones crc costa rica dolary kurs wymiany
Kostarykańska waluta Colones | Kostaryka

Kostaryka – Karta Prepaid

Jednym z większych dobrodziejstw XXI wieku jest dostęp do internetu, gdziekolwiek byś nie był. Jednak, aby korzystać z niego dosłownie wszędzie trzeba zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM. Na szczęście nie ma z tym większego problemu, gdyż kartę kupisz w każdym sklepie. Musisz jednak pamiętać, że do zarejestrowania karty niezbędny jest paszport! Ta wielka nowość jaką wprowadzono w Polsce, czyli obowiązkowa rejestracja kart prepaid, działa już od dawna w Azji, czy też tu w Kostaryce. Sieci jest tu kilka, ale największą wydaje się Kolbi https://www.kolbi.cr. O dziwo strona nie posiada wersji angielskiej, ale na dole dostępny jest tłumacz Google, który radzi sobie całkiem nieźle. Niestety w porównaniu z Azją, czy Polską, pakiety są tu droższe. Dla przykładu pakiet danych 2GB to wydatek 9000 crc – 56zł.

costa rica sim card karta sim internet gdzie kupic
Ceny pakietów danych w sieci Kolbi | Kostaryka

Kostaryka – język

Urzędowym językiem w Kostaryce jest oczywiście hiszpański, który przywiózł tu sam Krzysztof Kolumb w 1502 roku. Panowanie języka hiszpańskiego umocnił Juan Vasquez wycinając w pień miejscowych Indian. I tak już pozostało. Język hiszpański rządzi. Jednak znając język angielski, również nie zginiesz. Oczywiście wielce pomocna jest znajomość podstawowych zwrotów po hiszpańsku. Sam język hiszpański nie należy do najtrudniejszych i na całe szczęście nie ma znaczenia w jakim tonie powiesz: „una cerveza por favor”.

kostaryka 2017 wycieczka ceny przelot san jose costarica
Po ogarnięciu podstawowych spraw, czas na relaks z widokiem na wulkan Tenorio. | Kostaryka

👁‍🗨 Koniecznie przeczytaj jak wygląda park narodowy 🇨🇷 Kostaryce:
Park Narodowy w Manuel Antonio i leniwce.