Kostaryka? To ta mała wyspa obok Sardynii i Włoch? KOSTARYKA! Państwo w Ameryce Środkowej, leżące pomiędzy Nikaraguą, a Panamą. Zwana również Szwajcarią Ameryki Środkowej. Jedno z niewielu Państw, które nie mają regularnej armii, a tym samym i nie mają żadnych konfliktów dotyczących granic. Nie jest to kraj popularny wśród Polaków, więc postaram się przybliżyć kilka podstawowych kwestii.

Kostaryka lotnisko – San Jose

Skoro już przyleciałeś do Kostaryki to z pewnością na lotnisko międzynarodowe w San Jose. Lotnisko jest oddalone od miasta ok. 20 km , a więc będziesz potrzebował transportu. Najwygodniejsza będzie oczywiście taksówka. Cena za dojazd do miasta to ok. 10 – 15 tys. Colones, tj. ~15-30 usd (50-100zł). Taksówki jeżdżą z włączonym taksometrem, a ich postój bez problemu znajdziesz przy wyjściu z lotniska. Równie wygodne jest oznaczenie taksówek – te lotniskowe są całę w kolorze pomarańczowym, a więc nie ma cwaniaczków na styl warszawski. W samym San Jose sprawnie działa również Uber, co jest wielkim plusem.

kostaryka taxi taksowki transport san jose costa rica stolica
Taksówki przed lotniskiem w San Jose, Kostaryka. fot. moneyleftfortravel.com | Kostaryka

Kostaryka waluta – Colones

Kostaryka, jak przystało na normalny kraj, posiada własną walutę – Colones (CRC). Przelicznik na dzień kiedy to piszę to 1 usd = 575 crc. Przydałaby się dewaluacja, gdyż nawet guma do życia kosztuje tysiące. Nie jest jednak tragicznie i można w miarę łatwo zapamiętać stosunek Colones do Złotówki – 1000 crc ~ 6 pln. Walutę wymienisz w licznych kantorach, które prześcigają się w promocjach. Dla przykładu, gdy wymienisz naraz minimum 600 usd to dostaniesz 10% zniżki. Dodatkowo dostaniesz kupon na kolejną zniżkę przy następnej wymianie. Gdybyś jednak nie wymienił waluty, to nie musisz się specjalnie martwić. Właściwie wszyscy tu z wielką chęcią przyjmą amerykańskie dolary.

kostaryka waluta colones crc costa rica dolary kurs wymiany
Kostarykańska waluta Colones | Kostaryka

🔻🔻🔻 Czytaj dalej…

8 KOMENTARZE