Cztery Kilo Obywatela Mniej
TAJLANDIA vs POLSKA: Ceny w Tajlandii vs ceny Polskie – porównanie.
4.6 Głosy: 10

Ceny w Tajlandii różnią się od tych w Polsce. Jednak czy na plus…? Oczywiście wszelkie porównania mają zazwyczaj tyle racji bytu co i statystyka. A więc statystycznie z psem mamy po 3 łapy, a jak przestrzegał Ryszard Ochódzki [chyba nie trzeba tłumaczyć kto to…?] „nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy peweksami!” Jednak ja niepomny tej przestrogi postanowiłem zmierzyć się z najbardziej popularnym mitem dotyczącym Krainy UśmiechuTajlandia jest tania jak barszcz! Tak najczęściej mówią ci, którzy w Tajlandii byli, ale palcem po mapie. Jak wyglądają ceny tych samych produktów w tym samym sieciowym sklepie? Sprawdźmy!

Starałem się przyjąć zasady, które dawały szanse w miarę uczciwego porównania. Tak więc ceny pochodzą ze sklepów Tesco w Bangkoku oraz we Wrocławiu. W Bangkoku ceny sprawdziłem w dniu 25.07.2017, a we Wrocławiu w dniu 26.08.2017. Nie brałem pod uwagę aktualnych promocji, a jedynie regularne ceny. Stosunek tajskiej waluty do polskiej to 1 pln = 9.30 thb. Więcej o tajskiej walucie przeczytasz tutaj: tajska waluta baht. Wybrałem 15 produktów, które wszyscy kupujemy i używamy w codziennym życiu – od mleka po maszynki do golenia. Starałem się porównać ten sam produkt w obu sklepach, jednak gdy nie było takiej możliwości wybierałem najtańszy w danej kategorii, tzn. dla przykładu najtańszy litr mleka w obu sklepach. Zobaczmy co wyszło z tego porównania!

Ceny w Tajlandii: MLEKO

Zacznijmy od wspomnianego wyżej mleka. Nabiał w Tajlandii nie należy do najtańszych produktów i bez porównania wiedziałem, że mleko w Polsce będzie zdecydowanie tańsze. Czy miałem rację?

sklep tajlandia pattaya ceny
Cena mleka: POLSKA vs TAJLANDIA

Ceny POLSKA: 1,99 zł/litrCeny TAJLANDIA: 43 thb/litr = 4,62 zł
Wygrywa Polska.

EDIT: mleko tajskie nie ma pojemności 1 litra, a jedynie 830 ml. W porównaniu przyjąłem również cenę promocyjną 43 thb, podczas gdy regularna cena to 45 thb. Po przeliczeniu wychodzi więc, że cena 1 litra tajskiego mleka to 54,21 thb = 5,83 zł. Miażdżąca różnica! 

Ceny w Tajlandii: CUKIER

Staram się ograniczać cukier, jednak nie da się zrobić czegoś słodkiego bez słodkiego cukru 🙂 Jak cena tego białego zabójcy wypada w porównaniu?

ceny tajlandia cukier zakupy baht
Cena cukier: POLSKA vs TAJLANDIA

Ceny POLSKA: 2,99 zł/kgCeny TAJLANDIA: 23,50 thb/kg = 2,52 zł
Tym razem delikatnie taniej wypada Tajlandia.

Ceny w Tajlandii: HERBATA

Jestem bardziej miłośnikiem kawy, jednak nie wyobrażam sobie domu bez paczki dobrej herbaty. Jak herbatka wychodzi w porównaniu?

ceny Polska herbata cukier
Cena herbata: POLSKA vs TAJLANDIA

Ceny POLSKA: 14,39 zł/paczkaCeny TAJLANDIA: 207 thb/paczka = 22,25 zł
Zdecydowanie tańszą herbatę wypijemy w Polsce!

EDIT: Właśnie zauważyłem, że Polska herbata ma jedynie 92 torebki, zamiast 100! Przeliczając więc na sztuki to teoretyczna cena 100 torebek wyniesie 15,64 zł. Nadal wygrywa Polska.

Ceny w Tajlandii: JAJKA

Dobre śniadanie bez jajecznicy lub sadzonych? Nie da rady! Gdzie więc są tańsze jaja?

baht Tajlandia jakie ceny Bangkok
Cena jajka: POLSKA vs TAJLANDIA | ceny w Tajlandii

Ceny POLSKA: 3,99 zł/10sztCeny TAJLANDIA: 39 thb/10szt = 4,19 zł
Niewiele taniej kupimy jajka w Polsce.

Ceny w Tajlandii: KAWA

I tu mamy szerokie pole do popisu i jednocześnie mały problem. Wybrałem do porównania kawę rozpuszczalną Tchibo Black’n’White 200g. Jednak w polskim Tesco były jedynie opakowania 100g. Polska cena jest więc sumą 2 opakowań po 100g, ale trzeba pamiętać, że opakowanie 200g będzie jeszcze tańsze. Według Ceneo taką kawę możemy kupić już za 22,95zł, a więc zdecydowanie mniej. Link do Ceneo: https://www.ceneo.pl/38945987

kawa bangkok gdzie kupic jaka cena
Cena kawa: POLSKA vs TAJLANDIA | ceny w Tajlandii

Ceny POLSKA: 16,99 zł/100g (x2=33,98 zł)Ceny TAJLANDIA: 389 thb/200g = 41,82 zł
Znaczną różnicą wygrywa Polska.

🔻🔻🔻 Czytaj dalej…