Jednak przy korzystaniu z tych aplikacji, również musicie być przygotowani na zabawne sytuacje. Kierowca, pomimo jasno określonego w aplikacji celu podróży, będzie się dopytywał gdzie chcesz jechać. A pomimo wielkiej nawigacyjnej strzałki, będzie jechał tak jak jemu się wydaje. Mam wrażenie, że po prostu nikt nie przeprowadził odpowiedniego szkolenia z zakresu działania aplikacji oraz nawigacji… Najlepszym przykładem był przejazd, podczas którego kierowca nagle zjechał z głównej drogi. Po przejechaniu kilkuset metrów okazało się, że uliczka jest ślepa. Wtedy z rozbrajającą szczerością przyznał, że wydawało mu się, że tędy będzie lepiej. Zrobiliśmy wielkie, bezsensowne kółko, aby wrócić na trasę wskazaną przez nawigację.

mapa tajlandia uber taksówka jak transport
Kierowca Ubera i mój pamiętny przejazd. | BANGKOK TAKSÓWKI, czyli jak tu się poruszać cz.2

All Thai Taxi – nowa jakość taksówek w Bangkoku?

Od 2015 roku Uber ma poważną konkurencję w postaci formy „All Thai Taxi”. Firma ta również udostępnia aplikację do zamawiania przejazdów oraz dysponuje nowoczesnymi i ekologicznymi samochodami marki Toyota Prius. Więcej na temat firmy możecie znaleźć na jej stronie internetowej: http://www.allthaitaxi.com

Bike Taxi.

Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z taksówek skuterowych. Jest to po prostu skuter z kierowcą, który za niewielką opłatą zawiezie cię gdzie zechcesz. Bardzo dobre rozwiązanie na niewielkim dystansie lub gdy miasto pogrąża się w komunikacyjnym szczycie. Kierowcy noszą jaskrawe kamizelki z numerem oraz licencją, więc łatwo ich odnajdziesz.

bangkok taksówki transport zakupy jak sie poruszać tajlandia ceny
Skuterowa taksówka. | BANGKOK TAKSÓWKI, czyli jak tu się poruszać cz.2

Tuk-Tuk

Czymś pomiędzy skuterem, a taksówkąTuk-Tuki. Jest to najbardziej rozpoznawalny symbol Bangkoku, żeby nie powiedzieć całej Tajlandii. Tuk-Tuki kursują zazwyczaj w ścisłym centrum i raczej ciężko będzie namówić kierowcę na trasę gdzieś dalej. Nie ma tu taksometru, więc obowiązują jedynie prawa wolnego rynku. Chcesz się przekonać jakie masz umiejętności „targowania”? Tuk-tuki to najlepsze miejsce do treningu.

Zdarza się, że kierowca zaproponuje ci tańszy przejazd w zamian za mały przystanek. Zazwyczaj opowie ci, że jest to jego dobry znajomy prowadzący mały sklepik z pamiątkami lub garniturami. Przejazd owszem będzie tańszy, ale prawdopodobnie stracisz trochę czasu i wyjdziesz ze sklepu z garniturem, którego wcale nie planowałeś kupić…

tuk tuk bangkok taksówki tajlandia skuter transport w Tajlandii
Tuk Tuk w Bangkoku. | BANGKOK TAKSÓWKI, czyli jak tu się poruszać cz.2

Nie ma się czego bać.

Bangkok jest ogromny i zwiedzanie na pieszo ma… „krótkie nogi” 😉 Szczególnie, jeżeli chcesz zrobić zakupy w Bangkoku. Oczywiście jak zawsze należy zachować zdrowy rozsądek i podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Jeżeli korzystamy w Bangkoku z taksówek to nalegajmy, aby przejazd był z włączonym taksometrem. Jeśli jednak zdecydujemy się na opłatę ryczałtową to koniecznie ustalmy ją przed przejazdem. To samo dotyczy skuterów. Musimy również pamiętać, że możemy stać się uczestnikiem wypadku. Będzie to szczególnie brzemienne w skutkach, jeżeli jesteśmy pasażerem skutera. Zawsze zakładajmy kask przy korzystaniu z tego środka transportu.

Jeżeli myślisz, że to już koniec sposobów w jakie możesz przemieszczać się po Bangkoku to jesteś w błędzie! Oczekujcie części trzeciej!

Część pierwszaTRANSPORT W BANGKOKU: jak tu się poruszać cz.1, czyli BTS, MRT i ARL.

3 KOMENTARZE

  1. Oj, łatwo się tam zgubić. Taki poradnik na pewno bardzo się przyda jeśli się tam ktoś wybiera. Byłam tylko przelotem, ale jestem w stanie sobie wyobrazić, że dla europejczyka komunikacja miejsca w tej części świata może przyprawić o zawrót głowy.