czwartek, Luty 22Cztery Kilo Obywatela Mniej - felietony o życiu

BANGKOK TAKSÓWKI, czyli jak tu się poruszać cz.2, BUS, TAXI, TUK TUK.

BANGKOK TAKSÓWKI, czyli jak tu się poruszać cz.2, BUS, TAXI, TUK TUK.
5 Głosy: 5

W poprzednim tekście opisałem transport w Bangkoku metrem oraz kolejką: TRANSPORT W BANGKOKU: jak tu się poruszać cz.1, czyli BTS, MRT i ARL. Pomimo wielkiej wygody tego rozwiązania, nie wszędzie dostaniemy się w ten  sposób. W takim razie, jak się poruszać po Bangkoku? Może taksówki?

Bangkok taksówki i transport publiczny – Autobusy

Ten środek lokomocji jest stosunkowo rzadko używany przez turystów, a szkoda. Jak dla mnie jest to najlepszy sposób na przemieszczanie się po mieście.  Oczywiście “najlepszy” nie ma nic wspólnego z “wygodny”. Wręcz odwrotnie. Najczęściej autobusy swoje lata świetności mają daleko za sobą. Brudne, trzeszczące i zatłoczone. W większości przypadków kierowcy uczyli się jeździć, co najwyżej w grze GTA i tak też wygląda jazda po mieście. Gwałtowne hamowanie, ruszanie, ciągłe dodawanie i odejmowanie gazu oraz bardzo kreatywna zmiana biegów. Jednak właśnie przez to wszystko lubię nimi jeździć.

Ceny za przejazd oscylują w granicach 15-30 thb, bez względu na ilość przejechanych przystanków. Opłatę wnosimy w środku autobusu do rąk “pani biletowej”. Największym problemem jest brak rozkładu jazdy w języku innym niż tajski. Nie oczekujmy również znajomości języka angielskiego przez obsługę autobusu. Jak więc jeździć? Jak dla mnie są dwie metody.

taksówki tuk tuk skuter przejazd transport bangkok
Autobus to najlepszy środek transportu w Bangkoku. | BANGKOK TAKSÓWKI, czyli jak tu się poruszać cz.2

Na skrupulatnego.

Przed wyruszeniem z hotelu można zaplanować przejazd, korzystając np. ze strony http://www.transitbangkok.com. Wpisujemy skąd oraz dokąd chcemy jechać i tyle. Takie tajskie jakdojade.pl

Na spontanicznego.

Widząc autobus jadący w odpowiednim kierunku po prostu do niego wsiadam. Autobusy poruszają się po głównych drogach, więc nagle nie skręcimy w małe uliczki. Jednak nawet jeśli zmienimy kierunek jazdy, to po prostu wysiadam i zmieniam autobus na kolejny jadący w pożądanym kierunku. Czasem lubię również wsiąść do losowego autobusu i po prostu gdzieś pojechać. Siedzę wyglądając przez okno i podziwiam miasto oraz jego mieszkańców. Spróbujcie się kiedyś tak “zgubić”.

Taksówki w Bangkoku.

Taksówki w Bangkoku są wygodne i tanie. Jeżeli nie mamy ochoty gnieździć się z innymi ludźmi w zatłoczonej komunikacji miejskiej, to będzie to idealne rozwiązanie. Taksówki są również szybszym sposobem na przemieszczanie się, szczególnie kiedy użyjemy wygodnej obwodnicy miasta.

Niestety mają one również parę wad. Przede wszystkim może być ciężko wytłumaczyć kierowcy nasz cel podróży. Nie zawsze pomoże użycie mapy, gdyż Tajowie na mapach znają się bardzo słabo.

ceny taksówek uber grab taxi w bangkoku jak jezdzic transport
O co chodzi z tymi kolorami? | BANGKOK TAKSÓWKI, czyli jak tu się poruszać cz.2

O co chodzi z tymi kolorami?

Jak szybko zauważycie, taksówki w Bangkoku są w kilku kolorach. Czy jest między nimi różnica? I tak i nie. Nie ma różnicy jeżeli chodzi o cenę, a kolor oznacza jedynie przynależność do korporacji. Ciekawostką jest, że każdy kto posiada więcej niż dwie taksówki jest zobowiązany do założenia korporacji oraz oznaczenia swoich pojazdów. Tak właśnie oznaczone są taxi jednokolorowe. Te w dwóch kolorach oznaczają, że kierowca jest jednocześnie właścicielem pojazdu i pracuje sam na siebie.

Bangkok taksówki Uber oraz Grab Taxi.

Rozwiązaniem może być użycie aplikacji do zamawiania przejazdów. Dlaczego lubię Ubera pisałem już tutaj: Dlaczego kocham Ubera? i nadal nie zmieniam zdania. Przejazdy są po prostu tanie i wygodne. Konkurentem Ubera jest Grab Taxi, która działa na podobnej zasadzie.

Jednak przy korzystaniu z tych aplikacji, również musicie być przygotowani na zabawne sytuacje. Kierowca, pomimo jasno określonego w aplikacji celu podróży, będzie się dopytywał gdzie chcesz jechać. A pomimo wielkiej nawigacyjnej strzałki, będzie jechał tak jak jemu się wydaje. Mam wrażenie, że po prostu nikt nie przeprowadził odpowiedniego szkolenia z zakresu działania aplikacji oraz nawigacji… Najlepszym przykładem był przejazd, podczas którego kierowca nagle zjechał z głównej drogi. Po przejechaniu kilkuset metrów okazało się, że uliczka jest ślepa. Wtedy z rozbrajającą szczerością przyznał, że wydawało mu się, że tędy będzie lepiej. Zrobiliśmy wielkie, bezsensowne kółko, aby wrócić na trasę wskazaną przez nawigację.

mapa tajlandia uber taksówka jak transport
Kierowca Ubera i mój pamiętny przejazd. | BANGKOK TAKSÓWKI, czyli jak tu się poruszać cz.2

All Thai Taxi – nowa jakość taksówek w Bangkoku?

Od 2015 roku Uber ma poważną konkurencję w postaci formy “All Thai Taxi”. Firma ta również udostępnia aplikację do zamawiania przejazdów oraz dysponuje nowoczesnymi i ekologicznymi samochodami marki Toyota Prius. Więcej na temat firmy możecie znaleźć na jej stronie internetowej: http://www.allthaitaxi.com

Bike Taxi.

Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z taksówek skuterowych. Jest to po prostu skuter z kierowcą, który za niewielką opłatą zawiezie cię gdzie zechcesz. Bardzo dobre rozwiązanie na niewielkim dystansie lub gdy miasto pogrąża się w komunikacyjnym szczycie. Kierowcy noszą jaskrawe kamizelki z numerem oraz licencją, więc łatwo ich odnajdziesz.

bangkok transport zakupy jak sie poruszać tajlandia ceny
Skuterowa taksówka. | BANGKOK TAKSÓWKI, czyli jak tu się poruszać cz.2

Tuk-Tuk

Czymś pomiędzy skuterem, a taksówkąTuk-Tuki. Jest to najbardziej rozpoznawalny symbol Bangkoku, żeby nie powiedzieć całej Tajlandii. Tuk-Tuki kursują zazwyczaj w ścisłym centrum i raczej ciężko będzie namówić kierowcę na trasę gdzieś dalej. Nie ma tu taksometru, więc obowiązują jedynie prawa wolnego rynku. Chcesz się przekonać jakie masz umiejętności “targowania”? Tuk-tuki to najlepsze miejsce do treningu.

Zdarza się, że kierowca zaproponuje ci tańszy przejazd w zamian za mały przystanek. Zazwyczaj opowie ci, że jest to jego dobry znajomy prowadzący mały sklepik z pamiątkami lub garniturami. Przejazd owszem będzie tańszy, ale prawdopodobnie stracisz trochę czasu i wyjdziesz ze sklepu z garniturem, którego wcale nie planowałeś kupić…

tuk tuk bangkok tajlandia skuter transport zakupy w Tajlandii
Tuk Tuk w Bangkoku. | BANGKOK TAKSÓWKI, czyli jak tu się poruszać cz.2

Nie ma się czego bać.

Bangkok jest ogromny i zwiedzanie na pieszo ma… “krótkie nogi” 😉 Szczególnie, jeżeli chcesz zrobić zakupy w Bangkoku. Oczywiście jak zawsze należy zachować zdrowy rozsądek i podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Jeżeli korzystamy w Bangkoku z taksówek to nalegajmy, aby przejazd był z włączonym taksometrem. Jeśli jednak zdecydujemy się na opłatę ryczałtową to koniecznie ustalmy ją przed przejazdem. To samo dotyczy skuterów. Musimy również pamiętać, że możemy stać się uczestnikiem wypadku. Będzie to szczególnie brzemienne w skutkach, jeżeli jesteśmy pasażerem skutera. Zawsze zakładajmy kask przy korzystaniu z tego środka transportu.

Jeżeli myślisz, że to już koniec sposobów w jakie możesz przemieszczać się po Bangkoku to jesteś w błędzie! Oczekujcie części trzeciej!

Część pierwszaTRANSPORT W BANGKOKU: jak tu się poruszać cz.1, czyli BTS, MRT i ARL.

BANGKOK TAKSÓWKI, czyli jak tu się poruszać cz.2, BUS, TAXI, TUK TUK.

4kilo.pl
4kg
        
4kilo.pl
Żadnej Viagry, ani innych głupot. Raz w miesiącu dostaniesz majla z podsumowaniem naszych tekstów.
4kilo.pl
Ebook 4 Kilo
Ebook 4 Kilo
Przeczytaj inne:
TAJLANDIA – wiza do Tajlandii jak wyrobić? + WZÓR WNIOSKU

Wiza do Tajlandii to częste pytanie podróżujących do Krainy Uśmiechu. Jak to jest z tą wizą? Zacznijmy od tego, że obywatele Polski nie potrzebują wizy na pobyt do 30 dni....

Zamknij