W poprzednim tekście opisałem transport w Bangkoku metrem oraz kolejką: TRANSPORT W BANGKOKU: jak tu się poruszać cz.1, czyli BTS, MRT i ARL. Pomimo wielkiej wygody tego rozwiązania, nie wszędzie dostaniemy się w ten  sposób. W takim razie, jak się poruszać po Bangkoku? Może taksówki?

Bangkok taksówki i transport publiczny – Autobusy

Ten środek lokomocji jest stosunkowo rzadko używany przez turystów, a szkoda. Jak dla mnie jest to najlepszy sposób na przemieszczanie się po mieście.  Oczywiście „najlepszy” nie ma nic wspólnego z „wygodny”. Wręcz odwrotnie. Najczęściej autobusy swoje lata świetności mają daleko za sobą. Brudne, trzeszczące i zatłoczone. W większości przypadków kierowcy uczyli się jeździć, co najwyżej w grze GTA i tak też wygląda jazda po mieście. Gwałtowne hamowanie, ruszanie, ciągłe dodawanie i odejmowanie gazu oraz bardzo kreatywna zmiana biegów. Jednak właśnie przez to wszystko lubię nimi jeździć.

Ceny za przejazd oscylują w granicach 15-30 thb, bez względu na ilość przejechanych przystanków. Opłatę wnosimy w środku autobusu do rąk „pani biletowej”. Największym problemem jest brak rozkładu jazdy w języku innym niż tajski. Nie oczekujmy również znajomości języka angielskiego przez obsługę autobusu. Jak więc jeździć? Jak dla mnie są dwie metody.

taksówki tuk tuk skuter przejazd transport bangkok
Autobus to najlepszy środek transportu w Bangkoku. | BANGKOK TAKSÓWKI, czyli jak tu się poruszać cz.2

Na skrupulatnego.

Przed wyruszeniem z hotelu można zaplanować przejazd, korzystając np. ze strony http://www.transitbangkok.com. Wpisujemy skąd oraz dokąd chcemy jechać i tyle. Takie tajskie jakdojade.pl

Na spontanicznego.

Widząc autobus jadący w odpowiednim kierunku po prostu do niego wsiadam. Autobusy poruszają się po głównych drogach, więc nagle nie skręcimy w małe uliczki. Jednak nawet jeśli zmienimy kierunek jazdy, to po prostu wysiadam i zmieniam autobus na kolejny jadący w pożądanym kierunku. Czasem lubię również wsiąść do losowego autobusu i po prostu gdzieś pojechać. Siedzę wyglądając przez okno i podziwiam miasto oraz jego mieszkańców. Spróbujcie się kiedyś tak „zgubić”.

Taksówki w Bangkoku.

Taksówki w Bangkoku są wygodne i tanie. Jeżeli nie mamy ochoty gnieździć się z innymi ludźmi w zatłoczonej komunikacji miejskiej, to będzie to idealne rozwiązanie. Taksówki są również szybszym sposobem na przemieszczanie się, szczególnie kiedy użyjemy wygodnej obwodnicy miasta.

Niestety mają one również parę wad. Przede wszystkim może być ciężko wytłumaczyć kierowcy nasz cel podróży. Nie zawsze pomoże użycie mapy, gdyż Tajowie na mapach znają się bardzo słabo.

ceny taksówek uber grab taxi w bangkoku jak jezdzic transport
O co chodzi z tymi kolorami? | BANGKOK TAKSÓWKI, czyli jak tu się poruszać cz.2

Bangkok Taksówki – o co chodzi z tymi kolorami?

Jak szybko zauważycie, taksówki w Bangkoku są w kilku kolorach. Czy jest między nimi różnica? I tak i nie. Nie ma różnicy jeżeli chodzi o cenę, a kolor oznacza jedynie przynależność do korporacji. Ciekawostką jest, że każdy kto posiada więcej niż dwie taksówki jest zobowiązany do założenia korporacji oraz oznaczenia swoich pojazdów. Tak właśnie oznaczone są taxi jednokolorowe. Te w dwóch kolorach oznaczają, że kierowca jest jednocześnie właścicielem pojazdu i pracuje sam na siebie.

Bangkok taksówki Uber oraz Grab Taxi.

Rozwiązaniem może być użycie aplikacji do zamawiania przejazdów. Dlaczego lubię Ubera pisałem już tutaj: Dlaczego kocham Ubera? i nadal nie zmieniam zdania. Przejazdy są po prostu tanie i wygodne. Konkurentem Ubera jest Grab Taxi, która działa na podobnej zasadzie.

🔻🔻🔻 Czytaj dalej…

3 KOMENTARZE

  1. Oj, łatwo się tam zgubić. Taki poradnik na pewno bardzo się przyda jeśli się tam ktoś wybiera. Byłam tylko przelotem, ale jestem w stanie sobie wyobrazić, że dla europejczyka komunikacja miejsca w tej części świata może przyprawić o zawrót głowy.