Transport w Bangkoku może wydawać się zagmatwany, szczególnie na początku. Ale spokojnie, jesteśmy z Tobą! Przyleciałeś do Bangkoku i jesteś na lotnisku Suvarnabhumi. Jesteś zagubiony, zmęczony i dobija cię Jet Lag. Pewnie już wyobrażasz sobie setki natrętnych taksówkarzy, których jedynym celem jest wyrwanie z twojego portfela jak najwięcej baht. Mylisz się co do tych taksówek, ale to inny temat. Jak więc dostać się do centrum?

Transport w Bangkoku: ARL – Airport Rail Link

Pierwsze z czego skorzystasz to będzie ARL. Jest to kolejka kursująca z lotniska Suvarnabhumi do Phaya Thai, czyli centrum. Na lotnisku schodzisz na najniższy poziom i idziesz tam gdzie wszyscy 🙂 Bilet kupujesz w maszynie, której obsługa jest bardzo prosta, a menu również w języku angielskim. Wybierasz stację docelową, wrzucasz pieniążka i otrzymujesz okrągły, plastikowy token, który jest właśnie twoim biletem.

Wagony kolejki są wygodne i klimatyzowane. Nad każdymi drzwiami masz rozkład jazdy z wypisanymi wszystkimi stacjami. Z głośników dowiesz się na jakiej stacji się znajdujesz oraz jaka jest następna. Przez okno możesz już zacząć podziwiać Bangkok.

transport w bangkoku kolejka lotnisko arl skytrain cena
Schemat kolejki ARL | Transport w Bangkoku

Transport w Bangkoku: MRT – Metro Chaloem Ratchamongkhon Line

Transport w Bangkoku to rónież całkiem dobrze rozbudowane metro. Zakup biletów jest właściwie identyczny jak poprzednio. Wybierasz gdzie chcesz się dostać, wrzucasz pieniążki i otrzymujesz bilet-token. Metro krzyżuje się z ARL w stacji Makkasan/Phetchaburi. Bez wychodzenia ze stacji można przesiąść się z kolejki lotniskowej do metra lub odwrotnie. Również można z metra przesiąść się do kolejnego środka transportu jakim jest BTS.

Ciekawostką jest początek metra w Bangkoku. Jako, że dla Tajów przebywanie pod ziemią nie kojarzy się dobrze i wkracza w sfery duchowe, to na początku metro świeciło pustkami. Miasto musiało zdobyć się na akcję reklamową polegającą między innymi na bezpłatnych przejazdach przez kilka pierwszych miesięcy. Jak widać poskutkowało i dziś ten środek transportu jest równie popularny jak wszystkie inne.

Rozkład jazdy oraz szczegóły znajdziesz na stronie kolejki: https://www.bangkokmetro.co.th

transport w bangkoku kolejka lotnisko metro skytrain cena
Metro w Bangkoku

Transport w Bangkoku: BTS – The Bangkok Mass Transit System

BTS, znany popularnie jako SkyTrain, to nic innego jak kolejka naziemna jeżdżąca po wysoko postawionych torach. Pylony podtrzymujące tory są widoczne w całym centrum, a kolejka wyraźnie góruje nad miastem. SkyTrain ma dwie linie: ciemnozielona Silom Line oraz jasnozielona Sukhumvit Line. Obie krzyżują się przy stacji Siam i tam też można przesiąść się z jednej do drugiej linii. Dodatkowo linia Silom krzyżuje się z metrem MRT przy stacji Si Lom. Natomiast z jasnozielonej Sukhumvit możemy przesiąść się do MRT przy stacjach Asok/Sukhumvit oraz Mo Chit/Chatuchak Park. Możemy również przesiąść się na kolejkę lotniskową ART przy stacji Phaya Thai.

transport w bangkoku kolejka lotnisko metro skytrain porady mapa
Transport w Bangkoku to głównie SkyTrain

W BTS bilety wyglądają nieco inaczej. Są to bileciki zbliżone wielkością do karty kredytowej. Bilecik wsuwamy w bramce na wejściu i wyjściu ze stacji. Warto pamiętać, że na każdym bileciku jest nadrukowana cała mapka kolejki, a więc w dowolnej chwili możemy sprawdzić gdzie jesteśmy i dokąd chcemy się udać. Przy zakupie biletu popatrz na mapę przy automacie z biletami. Cyferka przy stacji oznacza wysokość opłaty. Jeżeli przy stacji docelowej jest np. 52, to właśnie taki bilet musisz kupić – za 52 thb.

Rozkład jazdy oraz szczegóły znajdziesz na stronie kolejki: https://www.bts.co.th

transport w bangkoku bilety cena gdzie kupic blog
Bilety na SkyTrain

Pamiętaj, że to nie Warszawa.

Jeżeli miałeś okazję przejechać się metrem w stolicy to wiesz o czym mówię. Masa ludzi, która swoim chamstwem może startować po rekord Guinnessa. Panowie w garniturach, panie w ładnych garsonkach, czy też modni brodacze. Wszyscy zachowują się jakby to było nie metro, ale pociąg do życia. Ostatni jaki odchodzi.

Zapomnij o tym i przyzwyczaj się do porządku jaki panuje w Tajlandii. Kolejki zatrzymują się dokładnie w wyznaczonych miejscach na stacji. Wysiadający mają pierwszeństwo i każdy grzecznie czeka w kolejce, aby wsiąść do wagonu.

transport w bangkoku bilety cena bangkok tajlandia blog
Kolejka do kolejki.

Te wszystkie kolejki mają jednak jeden poważny minus – są przesadnie klimatyzowane. W środku jest po prostu zimno, więc pamiętaj o tym szykując się do drogi. O ile na początku chłód może wydawać się bardzo przyjemny to wierz mi, że jest to bardzo szybka droga do złapania przeziębienia. Nie chcesz chyba spędzić urlopu w hotelowym łóżku?

Na każdej stacji stoi policjant, który pilnuje porządku oraz służy pomocą w każdej sprawie. Za dużo pracy to nie ma, gdyż porządek jest przestrzegany i bez pilnowania, a informacyjne tablice nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Jednak jeśli mimo wszystko zwątpisz gdzie masz iść – zapytaj. Możesz również zapytać dowolną osobę. Pomoże na tyle ile będzie potrafiła. Taka natura.

transport w bangkoku kolejka lotnisko metro skytrain cena bts
Jeden z przystanków BTS-a

Kultura w transporcie.

Pamiętaj również, że w transporcie publicznym jest zakaz jedzenia oraz picia. Nie chciałbyś przecież umazać kogoś tym pysznym, owocowym szejkiem, poczekaj więc z konsumpcją, aż wysiądziesz. Zasady kultury, które powinny być normą, zdają się na początku szokować turystów. Czekanie w kolejce na następny autobus? Nigdy! Ja muszę koniecznie pojechać właśnie tym i koniec, kropka. Jeżeli mieszkasz w jednym z dużych polskich miast to jesteś przyzwyczajony do takiego właśnie widoku. Tu jednak musisz o tym zapomnieć i zacząć się w końcu zachowywać jak cywilizowany człowiek. Te proste zasady wydają się takie dziwne, a przecież to Europa podobno daje przykłady całemu światu… To jest jedna z rzeczy za co po prostu kocha się Tajlandię – ludzie nie zachowują się jak zwierzęta. A podobno to właśnie Tajlandia jest państwem ’trzeciego świata’.

transport w bangkoku kolejka lotnisko metro skytrain mrl bts
Transport w Bangkoku.

Wiele przydatnych informacji na temat transportu publicznego w Bangkoku można znaleźć na tej stronie: http://www.transitbangkok.com

Transport w Bangkoku, Część druga:

BANGKOK TAKSÓWKI, czyli jak tu się poruszać cz.2, BUS, TAXI, TUK TUK.

4 KOMENTARZE