Cztery Kilo Obywatela Mniej
TAJLANDIA: Jak bez bólu zrobić tajskie prawo jazdy?
5 Głosy: 8

Tajskie prawo jazdy? Ale jak? Gdzie? Moim największym wyzwaniem w Tajlandii było uzyskanie tajskiego prawa jazdy. Nie wiedziałem jak się za to zabrać, ani jak i gdzie załatwić. Informacje znalezione w internecie nie były precyzyjne, a nierzadko nawet sobie przeczyły. Co prawda znalazłem kilka firm, które organizowały kursy jazdy i pośredniczyły w formalnościach, ale żądały opłaty w wysokości 5000 baht! (~550zł). Postanowiłem więc załatwić to sam.

Tajskie prawo jazdy – a komu to potrzebne?

Właściwie po co zaprzątać sobie głowę wyrabianiem jakiegokolwiek prawa jazdy? Na forach internetowych znajdziesz dziesiątki „porad”, że w Tajlandii nic nie musisz. Możesz bezkarnie jeździć skuterem, a w razie czego to zapłacisz 400 baht mandatu i tyle. A co jeśli będziesz miał wypadek? Tego już nikt nie umie wyjaśnić… Tajskie prawo drogowe nie dopuszcza prowadzenia pojazdów mechanicznych bez wymaganych uprawnień i jednocześnie nie honoruje dokumentów krajowych wydanych w twoim kraju. Możesz oczywiście posługiwać się jako turysta międzynarodowym prawem jazdy. Jednak jeżeli przybywasz na terenie Królestwa powyżej 60 dni masz obowiązek wyrobienia tajskiego prawa jazdy. Jeżeli posiadasz uprawnienia wydane w twoim kraju, to wyrobienie jest tylko formalnością. Jednak, jeśli nie posiadasz uprawnień to możesz przystąpić do całościowego egzaminu. Mnie dotyczyła opcja druga, gdyż jeszcze nie tak dawno nie miałem pojęcia jak motor prowadzić – honda szybsza niż wygląda.

Tajskie prawo jazdy – jak i gdzie załatwić formalności?

Nie wiedząc czego się spodziewać, wybrałem się do Departamentu Ruchu Drogowego znajdującego się w okolicach parku Chatuchak w Bangkoku. Po krótkich poszukiwaniach odnalazłem odpowiedni budynek oraz piętro. Ku mojemu zaskoczeniu, obecność białasa nie była tu niczym nietypowym. Otrzymałem karteczkę w języku tajskim i angielskim z listą niezbędnych dokumentów. Zaświadczenie od lekarza, potwierdzenie adresu, kopia paszportu oraz wizy. Po uzbieraniu tych papierków zostałem skierowany na parę prostych testów. Testy trwały kilka minut i miały sprawdzić czy umiem rozróżnić światło zielone od czerwonego oraz czy umiem zahamować w odpowiednim momencie. Patrząc na ruch uliczny w Bangkoku, to ten test musiała oblać większość kierowców…

prawo jazdy motor bez jak gdzie cena za ile egzamin
Lista niezbędnych dokumentów | tajskie prawo jazdy

🔻🔻🔻 Czytaj dalej…