Tajlandia słynie z wielu rzeczy, często nie koniecznie pozytywnych. Prostytucja – jakby w europie jej nie było… Surowe prawo antynarkotykowe – bo w Polsce nie idzie się do więzienia za gram marihuany…? Również śmiertelność na drogach jest często wrzucanym kamyczkiem do tajskiego ogródka. Jak to jest z tym ruchem drogowym w Tajlandii?

Ruch lewostronny – ale po co?

W Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny, tak jak w znanej nam bliżej Wielkiej Brytanii. Z pewnością każdy chociaż raz w życiu zastanawiał się dlaczego oni jeżdżą inaczej? Mogę się założyć, że najczęściej to pytanie pojawiało się podczas przeglądania ogłoszeń motoryzacyjnych. Fajna fura i w dobrej cenie, ale ’anglik’. Trzeba robić przekładkę. Cholerni angole! Od 2015 roku można już w Polsce zarejestrować ’lewy’ samochód, pytanie jednak zostaje. Dlaczego po lewej stronie?

Dawno, dawno temu…

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie trzeba się cofnąć w czasie. Kiedyś w armii konie były wykorzystywane jako środek lokomocji, a większość żołnierzy była przy okazji praworęczna. Poruszali się więc przy lewej stronie ścieżki, aby w każdej chwili móc użyć prawej, uzbrojonej ręki.

Czy i taka była geneza ruchu lewostronnego w Tajlandii? Odpowiedź nie jest już taka prosta i prawdopodobnie było kilka niezależnych czynników, które do tego doprowadziły.

Ciekawostką jest, że dziś wszyscy sąsiedzi Tajlandii (z wyłączeniem Malezji) posiadają ruch prawostronny. Na każdej granicy czeka nas więc zmiana ruchu.

przejście graniczne tajlandia laos ruch drogowy
Informacja na moście przyjaźni tajsko-laotańskiej, fot. https://commons.wikimedia.org | Tajlandia ruch lewostrony

🔻🔻🔻 Czytaj dalej…

4 KOMENTARZE