Singapur to miasto, które od wielu lat uważane jest za najdroższe miasto na świecie. Często turyści przerażeni są wizją ekstremalnie drogich noclegów i wysokich cen jedzenia. A prawda jest troszeczkę inna, bowiem „miasto lwa” owszem jest uważane za najdroższe miasto świata, ale wzięło się to z porównania cen nieruchomości. Z powodu bardzo ograniczonej powierzchni tego malutkiego kraju, ceny nieruchomości wygrywają wszelkie porównania. Z punktu widzenia turysty nie jest wcale tak drogo jak się uważa. Oto oddajemy w Wasze ręce pierwszy mini przewodnik z serii #NIEPORADNY. Mam nadzieję, że ta wiedza będzie przydatna!

1Singapur − języki urzędowe i używane

Według oficjalnych informacji w Singapurze są, aż cztery języki urzędowe: angielski, chiński, malajski oraz tamilski. Znajomość języka angielskiego jest na wysokim poziomie i zdecydowanie przoduje na tle innych azjatyckich państw. Podczas naszego pobytu ludzie okazali się bardzo pomocni i niezwykle kontaktowi. Raz zdarzyło się, że kierowca autobusu nie potrafił odpowiedzieć na nasze pytania po angielsku, jednak natychmiast z pomocą przyszli inni pasażerowie. Można więc przyjąć, że bez problemu dogadacie po angielsku.

2Czas lokalny

W Singapurze obowiązuje czas UTC+8 co oznacza, że Singapur jest o sześć godzin do przodu w stosunku do Polski w okresie letnim (UTC+2) oraz o siedem godzin w okresie zimowym (UTC+1)

3Karta SIM i dostęp do Internetu

Podczas naszego kilkudniowego pobytu nie korzystaliśmy z lokalnej karty SIM, gdyż w zupełności wystarczył dostęp do Internetu w hotelu oraz mapy ściągnięte na telefon. Z dostępnością nie ma większego problemu i już na lotnisku można zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM. Ceny jednak nie należą do najniższych i trzeba liczyć się z wydatkiem 15$ (~41zł) za kartę ważną 7 dni!

4Waluta i dostęp do bankomatów

Walutą obowiązującą w Singapurze jest dolar singapurski (SGD). Inna waluta nie jest akceptowana, jednak bankomatów, czy też kantorów nie brakuje. Europejskie karty są akceptowane w sklepach i restauracjach.

5Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Singapurze działa bez zarzutu i jest zdecydowanie godna polecenia. Gdy dodamy, że taksówki nie należą do najtańszych, to autobusy zostają naszą jedyną alternatywą. Można też oczywiście dużo chodzić 🙂 Bilet kupujemy u kierowcy za odliczoną gotówkę. Należy pamiętać, że kierowca nie rozmienia, ani nie wydaje reszty. Cenę przejazdu możemy sprawdzić na każdym przystanku na rozkładzie jazdy, zazwyczaj będzie to w granicach 1-2$ za przejazd (zależnie od dystansu). Przy dłuższym pobycie można zastanowić się nad wyrobieniem karty przedpłaconej, która umożliwia płacenie bezgotówkowe. Bilety kupowane kartą są też odrobinę tańsze. Szczegóły kart można znaleźć na oficjalnej stronie  Ministerstwa Transportu: https://www.lta.gov.sg. Mapy Googla działają bardzo dobrze i połączenia na ogół się zgadzają.

singapur transport publiczny mapa
Mapa transportu w Singapurze, źródło: http://www.projectmapping.co.uk

6Lotniska i dojazd

Miasto Lwa ma jedno lotnisko, które słynie z wielkości oraz rozmachu z jakim je stawiano. I faktycznie lotnisko Changi jest duże, ale jednocześnie w miarę logicznie zorganizowane. Do centrum miasta dostaniemy się autobusami, które znajdziecie na najniższym piętrze lub też dojechać można za pomocą metra MRT. Stację metra również znajdziemy na lotnisku. Pamiętajcie, aby przygotować odliczoną kwotę na bilet. Przy wylocie z Singapuru pamiętajcie, aby być na lotnisku odpowiednio wcześniej! Lotnisko jest bardzo duże, a dojazd pomiędzy terminalami chwilę trwa, więc ewentualna pomyłka może być czasochłonna.

7Wtyczka i napięcie w gniazdkach

Na terenie Singapuru znajdziecie kontakty zasilane prądem przemiennym o napięciu ~230V oraz częstotliwości 50Hz, czyli dokładnie tak samo jak w Polsce. Kontakty jednak nie są uniwersalne i obsługują jedynie wtyczki typu G, czyli znane nam częściej jako wtyczki brytyjskie. Urządzenia z polską końcówką wymagają przejściówki i nie ma możliwości podłączenia bez niej żadnego urządzenia.

nieporadny-wtyczki
Typ G, fot. world-power-plugs.com

8Numery alarmowe i ambasada

W Singapurze numery alarmowe różnią się od tych, które znamy w Polsce, a więc tym bardziej warto je zapisać w telefonie. Numerem alarmowym policji jest 999, natomiast numerem pogotowia ratunkowego oraz straży pożarnej jest numer 995. W Singapurze znajduje się ambasada Polski, która służy pomocą rodakom znajdującym się w potrzebie. Dane teleadresowe ambasady:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Singapuru
435 Orchard Road #17-02/03, Wisma Atria, Singapore 238877
tel. (65) 6235 9478

W nagłych przypadkach takich jak aresztowanie, wypadek, utrata dokumentów można kontaktować się z pracownikami ambasady pod numer (+65) 9656 6298.

9Singapur − najpopularniejsze atrakcje

To co z pewnością będziecie chcieli zobaczyć w Singapurze to najsławniejszy budynek tego miasta, czyli hotel Marina Bay Sand. Zaraz obok znajdziecie park Gardens by the Bay z tymi fotogenicznymi drzewami. Wejście do samego parku jest bezpłatne, a codziennie o godz. 20 odbywa się pokaz świateł, który zdecydowanie warto zobaczyć! Pomiędzy drzewami rozpięta jest dodatkowa kładka widokowa, ale wejście na nią kosztuje 8$. Również wejście do Cloud Forest będzie płatne i trzeba wyskoczyć z 28$. Jeżeli ktoś jedzie na budżecie to części dostępne bezpłatnie również zrobią wrażenie. Na terenie parku znajduje się McDonald 🙂

Oczywiście to nie są wszystkie atrakcje Singapuru i zwiedzać jest co. Polecamy zapuścić się w dzielnice Arabską, Hinduską, czy też przejść się po finansowym centrum z baaardzo wysokimi budynkami. Można również wyskoczyć na spacer do jednego z licznych parków, np. Fort Canning, gdzie znajdziecie również muzeum wojny.

10Singapur − co jeszcze muszę wiedzieć?

Ogólnie rzecz biorąc Polacy są zwolnieni z obowiązku wizowego i możemy przebywać na terenie Singapuru do 90 dni. Obowiązuje zakaz wwożenia papierosów, fajerwerków, a także… gumy do żucia. Podobnie jak w większości krajów azjatyckich, posiadanie narkotyków jest surowo karane, a wszelkie próby wwiezienia nielegalnych środków zagrożone są karą śmierci. Tak więc, Singapur zdecydowanie nie jest miejscem na eksperymenty ze środkami odurzającymi. Alkohol jest dostępny, jednak do najtańszych nie należy.

#NIEPORADNY

praktyczny przewodnik turystycznyZobacz też inne mini przewodniki z serii #NIEPORADNY