NURKOWANIE SIMILANY: mieszkanie na łodzi i cudowny świat pod wodą
5 Głosy: 8

Za małolata uwielbiałem Alfreda Szklarskiego i jego serię książek o przygodach Tomka. Śniłem o tych wszystkich przygodach i marzyłem, że któregoś dnia ja też zrobię to wszystko co główny bohater. Z tych lektur do dziś zostały mi w pamięci moje dwa największe pragnienia. Pierwszym było posiadanie sztucera. Nie za bardzo wiem do kogo miałbym strzelać, gdyż na moim blokowisku raczej nie widywano dzikich zwierząt. Chyba, że za takowe wziąć rezydentów osiedlowego sklepu z piwem.

mapa Tajlandia Malezja podrozowanie prom jak sie dostac dojechac wyspy
Tajlandia wyspy Similan.

Nurkowanie Similany początek, czyli zaokrętowanie na statku.

Drugim było zaokrętowanie się na statku. To słowo było przesycone magią i tajemnicą pachnącą morską wodą oraz tytoniem. Wiedziałem, że kiedyś będę musiał się zaokrętować. Kilkanaście lat później wrzuciłem moją ciężką torbę na pokład drewnianej łajby, która miała stać się moim domem na kilka najbliższych dni. Wzruszony otworzyłem drzwi ciasnej kajuty. Oto spełnia się jedno z moich dziecięcych marzeń. Pozostaje jeszcze ten cholerny sztucer…

nurkowanie safari tropiki
Widok z kuchni | Nurkowanie Similany
podwodne tropiki kursy nurkowe
Podwodne tropiki | Nurkowanie Similany
gdzie zaczac nurkowanie
Ryba-Kamień | Nurkowanie Similany

Wieczorem wypływamy z portu w kierunku wysp Similan. Pierwszy zachód słońca oraz nocleg na morzu robi wrażenie. Do późna siedzimy przy butelce rumu (a jakże!) i słuchamy opowieści.

Nurkowanie Similany w Tajlandii jest piękne.

Pobudka o 6.30 przypomina, że to nie statek emeryckiej wycieczki, a najprawdziwsze nurkowe safari. Kawa, odprawa i punkt siódma wskakujemy do wody na naszym pierwszym przystanku o wdzięcznej nazwie „Breakfast Bend”. Widoczność oraz ilość podwodnego życia jest zaskakująca, ale jak się później okazało to był tylko początek.

ryby ceny indonezja pogoda
Czas zacząć nurkowanie
ryby podwodne tropiki malezja
Żółw | Nurkowanie Similany
safari nurkowe wyjazd
Safari nurkowe similany

Godzina pod wodą mija niczym pięć minut. Jesteśmy przyzwyczajeni, że nurkowanie trzeba tak rozplanować (i nawigować!), aby spokojnie wrócić do łodzi. Jak się okazało, tu obowiązują inne zasady. Kończysz nurkowanie tam gdzie masz ochotę (lub akurat musisz), a mały ponton dociągnie cię do łodzi. Po wyjściu z wody w ciągu kilku sekund znika ze mnie cały sprzęt łącznie z kombinezonem, a do ręki dostaję mały gorący ręczniczek. Nie jestem przyzwyczajony do takich luksusów i czuję się wręcz nieswojo, gdy ktoś inny zajmuje się całym moim sprzętem. Stoję więc i patrzę jak chłopaki wszystkim się zajmują, aż w końcu z uśmiechem mnie wyganiają: „idź na śniadanie!”.

plywanie lodzia nurkowa
I czas na powrót
murena nurkowanie symilany
Murena
zanurzenie akwalung podwodne plywanie
Nurkowanie Similany

Na śniadanie jest wszystko na co masz ochotę myśląc o śniadaniu. Sadzone jajka, bekon, fasolka i oczywiście tajskie przysmaki. Do tego prawdziwa kawa z ciśnieniowego ekspresu, czy też świeżo wypiekany chleb! Po takim poranku potrzebuję drzemki. Wracam do kajuty i ładuję się na moją koję. Zasypiam w kilka sekund. O godzinie 10.30 kolejna odprawa i kolejne nurkowanie. Po tym lunch, przerwa, nurkowanie, drugi lunch, nocne nurkowanie oraz kolacja. Brzmi jak sen!

Zobacz też:  Pierwszy rok w Tajlandii, czyli urodziny tajskiego życia
manta nurkowanie tajlandia
Manta
ceny tajlandia plywanie
Rybki
zolwie na wolnosci
Selfie z Żółwiem

Nurkowanie Similany, czyli Lionfish, Triggerfish, Mantaray

Następne dni upływają nam po prostu na nurkowaniu i jedzeniu. Mam okazję zobaczyć na żywo wszystko o czym czytałem. Piękne Lionfish, bajecznie umaszczone Clown Triggerfish, wielkie Mureny. Jednak wszyscy czekamy na największą atrakcję, czyli gigantyczne Manty. Kolejnego poranka wskakujemy do wody w okolicach koh Bon. Zanurzamy się i już na kilku metrach widać wielkie sunące w naszą stronę kształty. Para Mant opływa nas i z zaciekawieniem przygląda się intruzom. Nic nie musimy robić, nigdzie płynąć, czy gonić. Po prostu wisimy zawieszeni w toni, a zwierzęta bawią się naszą obecnością. Po kilku minutach odpływają.

Tajlandia kiedy jechac pora deszczowa kiedy
Clown Triggerfish
pada deszcz indonezja pora deszczowa kiedy
Konik morski
pogoda Tajlandia kwiecien maj deszcz
Lionfish

Równie niezapomnianym przeżyciem było nocne nurkowanie. Wędrujące wielkie kraby, przyczajone pod koralami ryby, czy mureny zdają się być wielce zaskoczone naszą obecnością i światłem latarek.

Similany – dlaczego musisz spróbować?

Jeżeli nurkujesz to odpowiedź jest prosta. Nurkowanie w Tajlandii będzie jednym z najlepszych doświadczeń jakie przeżyjesz. Być może już tego próbowałeś na wyspie koh Tao, jednak nurkowanie w takim miejscu jak Similan Islands przebije wszystko co do tej pory przeżyłeś. Jeżeli nie nurkujesz to sama możliwość obcowania z jeszcze w miarę dziką naturą, czy zachody słońca na łodzi pozostaną na zawsze w twoich wspomnieniach. Nadal się zastanawiasz, czy wycieczka do Tajlandii, czy na Similany lub kurs nurkowania to dobry pomysł?

jedzenie tajlandia ceny
Jedzenie po nurkowaniu
malezja tajlandia Bali indonezja
Podwodne widoki | Nurkowanie Similany
live a board zycie na lodzi
Manta
Skuter bez prawa jazdy?