San Jose to stolica Kostaryki, czyli stosunkowo małego kraju położonego w samym środku łącznika obu Ameryk. Spędziliśmy dwa tygodnie zwiedzając ten wspaniały kraj i przy okazji obalając całą masę mitów, pokutujących w Internecie: KOSTARYKA – robimy podsumowanie i obalamy mity. Ponieważ z pewnością nie była to nasza ostatnia wizyta w tym kraju, to tym bardziej wypada rozprawić się z San Jose w mini przewodniku #NIEPORADNY.

1San Jose − języki urzędowe i używane

Pomimo, że tereny Kostaryki były zamieszkałe już przed naszą erą, to jej najnowsza historia jest ściśle związana z hiszpańskimi podbojami. Nie trudno więc zgadnąć, że obowiązującym językiem jest właśnie hiszpański. Jeżeli chodzi o język angielski jest z nim raczej słabo. Nawet w hotelach może być problem dogadania się w języku angielskim, a w miejscowych knajpach będzie to wręcz niemożliwe. Na całe szczęście język hiszpański jest stosunkowo prosty i przyswojenie kilku podstawowych zwrotów oraz liczebników nie sprawi wam większego problemu.    

2Czas lokalny

San Jose oraz cała Kostaryka leży w strefie czasowej UTC-6. Od czasu polskiego należy odjąć 7 godzin w okresie zimowym (UTC+1) lub 8 godzin w okresie letnim (UTC+2).

3Karta SIM i dostęp do Internetu

Karty SIM z turystycznymi pakietami są dostępne na lotnisku oraz właściwie w każdym sklepiku w San Jose. Zakup karty wiąże się z rejestracją numeru,a więc niezbędne będzie okazanie paszportu. Pakiet Internetu (2GB) oraz rozmów to wydatek 9000₡ (~60zł)

4Waluta i dostęp do bankomatów

W Kostaryce obowiązującą walutą jest colon ₡ (CRC). Ceny są podawane w tysiącach lub dziesiątkach tysięcy, a więc trzeba chwilę się przyzwyczajać do realnej wartości pieniędzy. Z płaceniem kartą nie mieliśmy żadnego problemu. Walutę można wymienić w banku.

Oprócz oficjalnej waluty, w obiegu są również dolary amerykańskie. Nie ma większego problemu w płaceniu dolarami w większości miejsc, a czasem ceny w menu są podawane również w dolarach. Oczywiście trzeba pamiętać, że płacenie w dolarach będzie mniej opłacalne ze względu na zastosowany przelicznik.

kostaryka waluta colones crc costa rica dolary kurs wymiany
Kostarykańska waluta Colones

5Komunikacja miejska

Jeżeli chcesz zwiedzać San Jose to tak na prawdę nie potrzebujesz korzystać z żadnego środka transportu. Twoje własne nogi będą najlepszą formą transportu. Miejsca, które przypadkiem „odkryjesz” z pewnością pozostałyby niewidoczne z taksówki. Jeżeli jednak chcesz wyjechać gdzieś poza samo centrum, to opcji masz kilka.

  1. San Jose – transport publiczny: Stolica Kostaryki to tak naprawdę duża aglomeracja składająca się z wielu mniejszych miejscowości, które są ze sobą skomunikowane publicznymi autobusami. Przejazd kosztuje w granicach 500-1000₡ (~3-6zł). Mapy Googla pomogą w znalezieniu optymalnego połączenia. Niestety dużym problemem są korki, które w czasie szczytu paraliżują całe miasto. Czasem bardziej opłacalną opcją będzie skorzystanie z taksówki. 
  2. San Jose – taksówki: Taksówki w San Jose działają dobrze i w miarę uczciwie. Taksówki są oznaczone kolorami, więc nie ma problemu z ich znalezieniem. Opłaty zgodnie ze wskazaniami licznika.
  3. San Jose – Uber: Aplikacja Uber działa również i w San Jose, co znacznie usprawnia poruszanie się po mieście. Jest to chyba najwygodniejszy sposób transportu.

6Lotniska i dojazd

Przy San Jose znajduje się tylko jedno lotnisko, czyli port lotniczy Juan Santamaria (SJO). Lotnisko to jest położone ok. 20km od centrum San Jose. Do miasta dostaniecie się taksówką za 10000-15000₡ (~60-100zł) lub też publicznym autobusem za 500₡ (~4zł). Bilet kupujecie bezpośrednio u kierowcy za odliczoną kwotę w colonach! Autobusy są łatwe do znalezienia – np. duże, czerwone z logo jednej z firm obsługującej trasę, czyli TUASA. 

7Wtyczka i napięcie w gniazdkach

W kostarykańskich gniazdkach znajdziecie prąd przemienny o napięciu ~120V oraz częstotliwości 60Hz, natomiast kontakty będą typu A lub B, czyli takie jak w USA. Niezbędne będzie zastosowanie przejściówki oraz transformatora, w które lepiej zaopatrzyć się jeszcze przed wyjazdem z Polski. 

typy wtyczek kontakty usa
Typ A i B, fot. world-power-plugs.com

8San Jose − numery alarmowe i ambasada

W Kostaryce używa się jednego numeru alarmowego, podobnie jak w USA, czyli 911. Niestety aktualnie na terenie Kostaryki nie znajduje się żadna oficjalna polska placówka dyplomatyczna. Najbliższa ambasada znajduje się w Meksyku:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku
Calle Cracovia 40, Colonia San Angel, 01000 Ciudad de México
tel. (+05255) 5481-2050

9San Jose − najpopularniejsze atrakcje

San Jose nie jest najpiękniejszą stolicą jaką widziałem. Nie jest nawet przeciętna. Jest jednak miastem, które warto zwiedzić. Z jednej strony zobaczycie błyszczące sklepy, a z drugiej bezdomną biedotę, która ściąga do stolicy licząc na jakikolwiek zarobek. Wartym odwiedzenia jest muzeum archeologiczne Museo de Jade. Wejście jest płatne (15$), ale warto zobaczyć prawdziwą historię tych rejonów, zanim Kolumb oraz Vasquez wprowadzili swoje „porządki”.

Jak już wspomniałem, samo miasto nie jest powalające, ale z pewnością warto poświęcić chwilę na wchłonięcie tego klimatu. San Jose z pewnością będzie dla was punktem startowym do zwiedzania całego kraju, ale dzień poświęcony na samą stolicę nie będzie stracony.

10San Jose − co jeszcze muszę wiedzieć?

San Jose jest raczej brzydkim miastem i chodzą słuchy, że niebezpiecznym. Tak faktycznie było kilka-kilkanaście lat temu. Dziś poziom bezpieczeństwa jest porównywalny do każdego większego miasta na świecie. Zachowanie zdrowego rozsądku jest polecane 🙂

Wynajmowanie samochodu nie stanowi większego problemu, a w wypożyczalniach język angielski jest na dobrym poziomie. Jedyne o czym musicie pamiętać, to karta kredytowa. Co prawda to już się powoli zmienia, ale najczęściej akceptowanym zabezpieczeniem będzie tylko i wyłącznie karta kredytowa. Gotówka, a także karta debetowa nie jest akceptowana. Dlatego należy się upewnić jakiego rodzaju zabezpieczenia żąda firma wynajmująca.

Stan dróg to jeden z najczęściej powtarzanych mitów na temat Kostaryki. Podobno jest tragiczny i przegania nawet stan polskich dróg po zimie. Nie jest to prawdą. Drogi są w dobrym stanie, szczególnie te międzymiastowe. Można wygodnie i szybko jeździć, jednak pamiętać trzeba, że mandaty w Kostaryce są wysokie!

#NIEPORADNY

praktyczny przewodnik turystycznyZobacz też inne mini przewodniki z serii #NIEPORADNY