RECENZJA: Trylogia Millenium, Stieg Larsson
5 Głosy: 3

Otwierasz książkę, czytasz prolog i już wiesz kto zabił… Narrator męczy się niebywale i rozwleka każdą, nawet błahą historię. Masz wrażenie, że ktoś to pisał za karę. Znasz takie książki? Z pewnością. Trylogia Millenium na całe szczęście do takich nie należy!

Trylogia składa się z trzech tomów:

  1. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet.
  2. Dziewczyna, która igrała z ogniem.
  3. Zamek z piasku, który runął.

 

Cholernie dużo kawy.

Uwielbiam kawę w każdej postaci. Czarna, latte, mrożona, nawet cukierki Koppiko pochłonę w hurtowej ilości. To jednak nic w porównaniu do kawowego zboczenia autora Millenium. Szczególnie w pierwszej części „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” kawa pojawia się średnio dwa razy na stronę! Miałeś szalony seks? Napijmy się kawy. Siedzisz po nocach nad tajemniczą zagadką? Pomoże kawa. Ktoś próbował cię zamordować? Wstawię wodę na kawę. Zdecydowanie za dużo tego napoju wypłukującego magnez. A przecież tenże magnez jest niezbędny do pracy mózgu, a ten potrzebny jest do łapania bandytów. Mniej kawy panie Larsson!

trylogia millenium sensacja czy warto przeczytać o czym jest
Trylogia Millenium, fot: empik

Ciepłe z zimnym.

Narracja jest prowadzona wielowątkowo, a więc poznajemy jednocześnie różne fakty i powoli budujemy obraz całości. Jednak chwilami te przeskoki doprowadzały mnie do wściekłości.

Jest druga w nocy, a ja ślęczę nad ebookiem bo już zaraz, za chwilkę mam się dowiedzieć czym było „Całe Zło”. Nie pora na spanie jak tam się leje krew! Nagle bach! Niespodziewana wolta tematyczna. Teraz czytam o leniwym poranku Eriki Berger. Oczywiście to jaką dziś założy bieliznę jest równie ważne, ale do cholery przed chwilą miałem się dowiedzieć kto zabił!

Millenium – Chapeau bas!

Pomimo tych kilku drobnych szczegółów, cała historia jest więcej niż zajebista! Książka czyta się właściwie sama, a każda przewrócona kartka to kolejna cegiełka w mistrzowsko ułożonej intrydze. Jedynie szkoda, że z każdą stroną zbliżasz się do nieubłaganego końca. Jeszcze gorsze, że na kolejne przygody Mikeala, czy Lisbeth nie mamy szans. Stieg Larsson zmarł w roku 2004.

Zobacz też:  CYTATY PODRÓŻNICZE: niebanalne zestawienie cytatów o podróżach.

Nie oglądaj filmu.

W 2009 r. na podstawie książki Millenium powstał film pt: „Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, a dwa lata później kolejna wersja pt: „Dziewczyna z tatuażem”. Jednak nie oglądaj ich! Przynajmniej jeszcze nie teraz. Najpierw przeczytaj książkę, a zobaczysz ile kosztuje czekanie, aż w końcu się wyjaśni co z tą cholerną piwnicą…

Unikanie filmu będziesz miał ułatwione, jeżeli mieszkasz w Indiach. Tam właśnie film został zakazany. Dlaczego? W kraju, gdzie za kontakty homoseksualne grozi 10 lat odsiadki, film z lesbijską miłością nie przejdzie. Nawet jeśli są to lesbijki Stiega Larssona!

film dziewczyna z tatuażem recenzja opinie
Film Dziewczyna z Tatuażem

Coś dobrego na koniec.

Jak już wspomniałem autorowi się zmarło i raczej nie będzie w stanie napisać już nic więcej. Jak jednak wiadomo, świat jest zły i skorumpowany, a więc roboty dla Mikeala Blomkvista nie zabraknie. Tak oto powstała niejako czwarta część Millenium, pod tytułem „Co nas nie zabije” autorstwa Davida Lagercrantza. Planowane są również kolejne części! Czy dorównają oryginałowi? Czas pokaże.

millenium co nas nie zabije david Lagercrantz
Millenium część 4: „Co nas nie zabije” David Lagercrantz, fot: empik
Skuter bez prawa jazdy?