Święto trwa kilka dni, ale szczyt lania wody w Pattaya przypada na 19 kwietnia. Całe miasto płonie płynie! Bary wystawiają beczki z wodą jako zasobniki dla klientów oraz przechodniów, jednocześnie zabezpieczają wszystko co może ulec zniszczeniu. Pistolety na wodę sprzedają się jak ciepłe bułeczki.

Songkran nowy rok tajski zwyczaje woda
Songkran tajski nowy rok

Masz na sobie luźne ciuchy? Pieniądze i telefon zabezpieczyłeś w nieprzemakalnym pokrowcu? Broń naładowana? Idziemy!

Od wyjścia z hotelu udaje nam się przejść 50 metrów, gdy pierwsze wiadra lądują na naszych głowach. Tyle z suchych ciuchów… Na szczęście jest ponad 30 stopni i bycie mokrym nie jest zupełnie uciążliwe. Kierujemy się w stronę centrum, gdzie w jednym z barów okopali się nasi znajomi. Musimy przyjść im z odsieczą, ale nie jest to jednak takie łatwe. Co chwilę wpadamy w zasadzki i musimy dzielnie się bronić. Wszędzie leci głośna muzyka z wielkich głośników wystawionych wprost na chodnik.

Zabawa trwa cały dzień i noc. Następnego dnia wszyscy odpoczywają wiedząc, że ciśnienie i złe emocje spłynęły z nich wraz z litrami wody. Można spokojnie przeżyć kolejny rok, aż do następnej bitwy.

policja tajlandia songkran pattaya mandat
policja tajlandia songkran pattaya mandat

Songkran, czyli Śmigus Dyngus.

W Polsce mamy podobną tradycję – Śmigus Dyngus. Ta piękna tradycja przypada w podobnym terminie i również jest związana z ruchem planet. Słowianie czcili w ten sposób odejście zimy, a nadejście wiosny. Niestety dziś nie jest to żaden powód do zabawy, a za oblewanie wodą można trafić do więzienia! Jeżeli chcielibyście przenieść Songkran do Polski, to Kodeks Wykroczeń ma dla was długą listę zarzutów: art. 51, 76, 124, 140. Jakby tego było mało to również Kodeks Karny na was czeka: art. 217.

Przeżyliśmy nasz drugi Songkran w Tajlandii i już czekamy na kolejny. Nikogo nie pozywamy, a i nas nikt nie aresztował.

Dla dociekliwych: Kodeks Karny, Kodeks Wykroczeń.

pattaya songkran oblewanie woda
pattaya songkran oblewanie woda

6 KOMENTARZE