poniedziałek, Grudzień 11Cztery Kilo Obywatela Mniej - felietony o życiu

PATTAYA: noc mokrego oczyszczenia, czyli Songkran.

PATTAYA: noc mokrego oczyszczenia, czyli Songkran.
5 Głosy: 3

Kilka lat temu na ekrany wszedł film „Noc oczyszczenia”. Nie był to obraz wybitny. Raczej bliższy filmom klasy b… Jednak idea przedstawiona w tym filmie jest nad wyraz ciekawa. Oto raz w roku, przez kilkanaście godzin można popełnić dowolne przestępstwo i pozostać bezkarnym. Paradoksalnie jest to doskonała metoda walki z przestępczością. Otóż każdy człowiek, każde społeczeństwo postępuje według odgórnie narzuconych zasad. Nie wolno parkować na zakazie, nie wolno palić w miejscu publicznym, nie wolno pić piwa poniżej 18 roku życia. Od tych wszystkich zakazów i nakazów czasem trzeba dać sobie wolne. Choćby jeden raz w roku.

W zeszłym roku Songkran spędziliśmy na Wyspie Żółwi: https://serv2017.nazwa.pl/4kg/tajskie-dozynki-i-rekord-guinnessa/

tajlandia nowy rok kiedy data
Kolorowa pasta jest wszędzie.

Songkran, czyli nowy rok.

Jak pewnie wiecie, Songkran to tajski nowy rok obchodzony w połowie kwietnia. Czego może nie wiecie to skąd się wzięło oblewanie wodą. Historycznie Songkran, czyli z sanskrytu „przejście” był związany z przejściem Słońca w kolejny znak zodiaku. Z tej okazji spotykano się w gronie rodzinnym, chodzono do świątyń oraz obmywano posągi Buddy. Oblanie wodą, która dotykała posągu Buddy oznaczało wyraz szacunku, a oblanemu miało dodatkowo przynieść szczęście.

buddyjski nowy rok swieto
To jest wojna!

Co ciekawe Songkran nie jest jeden raz w roku, ale jest ich aż dwanaście! Tyle ile znaków zodiaku, gdyż tyle przejść Słońca doświadczamy. Jednak to ten kwietniowy jest najważniejszy, gdyż oznacza początek nowego roku Słonecznego, a tym samym początek nowego roku według kalendarza Chulasakarat. Witam więc w roku 2560!

gdzie do tajlandii na nowy rok pogoda Songkran
Wszyscy walczą.

Songkran – noc oczyszczenia

Jak wspomniałem na początku, każdy czasem potrzebuje odpocząć od tego co wolno, a czego nie. Oczywiście nie mam tu na myśli bezkarnego zabicia wrednego sąsiada. Jednak możliwość wylania mu na głowę kubła lodowatej wody, jest sama w sobie podniecająca! Wkurzają cię białasy? Możesz ich podtopić, a oni się jeszcze będą cieszyć. Ten policjant wczoraj dał ci mandat za jazdę bez kasku? Dziś możesz go całego wysmarować kolorową pastą. Nie ma świętości! Z wyjątkiem mnichów. Ich nie atakujemy.

Święto trwa kilka dni, ale szczyt lania wody w Pattaya przypada na 19 kwietnia. Całe miasto płonie płynie! Bary wystawiają beczki z wodą jako zasobniki dla klientów oraz przechodniów, jednocześnie zabezpieczają wszystko co może ulec zniszczeniu. Pistolety na wodę sprzedają się jak ciepłe bułeczki.

Songkran nowy rok tajski zwyczaje woda
Songkran to po prostu zabawa.

Masz na sobie luźne ciuchy? Pieniądze i telefon zabezpieczyłeś w nieprzemakalnym pokrowcu? Broń naładowana? Idziemy!

Od wyjścia z hotelu udaje nam się przejść 50 metrów, gdy pierwsze wiadra lądują na naszych głowach. Tyle z suchych ciuchów… Na szczęście jest ponad 30 stopni i bycie mokrym nie jest zupełnie uciążliwe. Kierujemy się w stronę centrum, gdzie w jednym z barów okopali się nasi znajomi. Musimy przyjść im z odsieczą, ale nie jest to jednak takie łatwe. Co chwilę wpadamy w zasadzki i musimy dzielnie się bronić. Wszędzie leci głośna muzyka z wielkich głośników wystawionych wprost na chodnik.

Zabawa trwa cały dzień i noc. Następnego dnia wszyscy odpoczywają wiedząc, że ciśnienie i złe emocje spłynęły z nich wraz z litrami wody. Można spokojnie przeżyć kolejny rok, aż do następnej bitwy.

policja tajlandia songkran pattaya mandat
Policjant? Nie ma zmiłuj!

Śmigus Dyngus.

W Polsce mamy podobną tradycję – Śmigus Dyngus. Ta piękna tradycja przypada w podobnym terminie i również jest związana z ruchem planet. Słowianie czcili w ten sposób odejście zimy, a nadejście wiosny. Niestety dziś nie jest to żaden powód do zabawy, a za oblewanie wodą można trafić do więzienia! Jeżeli chcielibyście przenieść Songkran do Polski, to Kodeks Wykroczeń ma dla was długą listę zarzutów: art. 51, 76, 124, 140. Jakby tego było mało to również Kodeks Karny na was czeka: art. 217.

Przeżyliśmy nasz drugi Songkran w Tajlandii i już czekamy na kolejny. Nikogo nie pozywamy, a i nas nikt nie aresztował.

Dla dociekliwych: Kodeks Karny, Kodeks Wykroczeń.

pattaya songkran oblewanie woda
Do zobaczenia za rok!

PATTAYA: noc mokrego oczyszczenia, czyli Songkran.

Komentarze

Dodaj komentarz

4kilo.pl
4kg
        
4kilo.pl
Żadnej Viagry, ani innych głupot. Raz w miesiącu dostaniesz majla z podsumowaniem naszych tekstów.
4kilo.pl
Ebook 4 Kilo
Ebook 4 Kilo
Przeczytaj inne:
ceny tajlandia ile kosztuje baht waluta transport zakupy
TAJLANDIA vs POLSKA: Ceny w Tajlandii vs ceny Polskie – porównanie.

EDIT: Po komentarzach na Facebooku zrozumiałem, że zabrakło w tym tekście jednej, podstawowej informacji. To zestawienie jest zrobione z perspektywy mieszkańca Tajlandii i skierowane do expatów lub osób myślących o...

Zamknij