PATTAYA: noc mokrego oczyszczenia, czyli Songkran Tajlandia.
5 Głosy: 3

Kilka lat temu na ekrany wszedł film „Noc oczyszczenia”. Nie był to obraz wybitny. Raczej bliższy filmom klasy b… Jednak idea przedstawiona w tym filmie jest nad wyraz ciekawa. Oto raz w roku, przez kilkanaście godzin można popełnić dowolne przestępstwo i pozostać bezkarnym. Paradoksalnie jest to doskonała metoda walki z przestępczością. Otóż każdy człowiek, każde społeczeństwo postępuje według odgórnie narzuconych zasad. Nie wolno parkować na zakazie, nie wolno palić w miejscu publicznym, nie wolno pić piwa poniżej 18 roku życia. Od tych wszystkich zakazów i nakazów czasem trzeba dać sobie wolne. Choćby jeden raz w roku.

W zeszłym roku Songkran spędziliśmy na Wyspie Żółwi: Tajskie dożynki, czyli jak pobiłem rekord Guinnessa.

tajlandia nowy rok kiedy data
Nowy rok w Tajlandii | Songkran Tajlandia

Songkran Tajlandia, czyli nowy rok.

Jak pewnie wiecie, Songkran to tajski nowy rok obchodzony w połowie kwietnia. Czego może nie wiecie to skąd się wzięło oblewanie wodą. Historycznie Songkran, czyli z sanskrytu „przejście” był związany z przejściem Słońca w kolejny znak zodiaku. Z tej okazji spotykano się w gronie rodzinnym, chodzono do świątyń oraz obmywano posągi Buddy. Oblanie wodą, która dotykała posągu Buddy oznaczało wyraz szacunku, a oblanemu miało dodatkowo przynieść szczęście.

buddyjski nowy rok swieto
Buddyjski nowy rok | SOngkran Tajlandia

Co ciekawe Songkran nie jest jeden raz w roku, ale jest ich aż dwanaście! Tyle ile znaków zodiaku, gdyż tyle przejść Słońca doświadczamy. Jednak to ten kwietniowy jest najważniejszy, gdyż oznacza początek nowego roku Słonecznego, a tym samym początek nowego roku według kalendarza Chulasakarat. Witam więc w roku 2560!

gdzie do tajlandii na nowy rok pogoda Songkran
Songkran Tajlandia

Songkran Tajlandia – noc oczyszczenia

Jak wspomniałem na początku, każdy czasem potrzebuje odpocząć od tego co wolno, a czego nie. Oczywiście nie mam tu na myśli bezkarnego zabicia wrednego sąsiada. Jednak możliwość wylania mu na głowę kubła lodowatej wody, jest sama w sobie podniecająca! Wkurzają cię białasy? Możesz ich podtopić, a oni się jeszcze będą cieszyć. Ten policjant wczoraj dał ci mandat za jazdę bez kasku? Dziś możesz go całego wysmarować kolorową pastą. Nie ma świętości! Z wyjątkiem mnichów. Ich nie atakujemy.

Zobacz też:  TAJLANDIA: skąd ruch lewostronny i co z tymi wypadkami?

Święto trwa kilka dni, ale szczyt lania wody w Pattaya przypada na 19 kwietnia. Całe miasto płonie płynie! Bary wystawiają beczki z wodą jako zasobniki dla klientów oraz przechodniów, jednocześnie zabezpieczają wszystko co może ulec zniszczeniu. Pistolety na wodę sprzedają się jak ciepłe bułeczki.

Songkran nowy rok tajski zwyczaje woda
Songkran tajski nowy rok

Masz na sobie luźne ciuchy? Pieniądze i telefon zabezpieczyłeś w nieprzemakalnym pokrowcu? Broń naładowana? Idziemy!

Od wyjścia z hotelu udaje nam się przejść 50 metrów, gdy pierwsze wiadra lądują na naszych głowach. Tyle z suchych ciuchów… Na szczęście jest ponad 30 stopni i bycie mokrym nie jest zupełnie uciążliwe. Kierujemy się w stronę centrum, gdzie w jednym z barów okopali się nasi znajomi. Musimy przyjść im z odsieczą, ale nie jest to jednak takie łatwe. Co chwilę wpadamy w zasadzki i musimy dzielnie się bronić. Wszędzie leci głośna muzyka z wielkich głośników wystawionych wprost na chodnik.

Zabawa trwa cały dzień i noc. Następnego dnia wszyscy odpoczywają wiedząc, że ciśnienie i złe emocje spłynęły z nich wraz z litrami wody. Można spokojnie przeżyć kolejny rok, aż do następnej bitwy.

policja tajlandia songkran pattaya mandat
policja tajlandia songkran pattaya mandat

Songkran, czyli Śmigus Dyngus.

W Polsce mamy podobną tradycję – Śmigus Dyngus. Ta piękna tradycja przypada w podobnym terminie i również jest związana z ruchem planet. Słowianie czcili w ten sposób odejście zimy, a nadejście wiosny. Niestety dziś nie jest to żaden powód do zabawy, a za oblewanie wodą można trafić do więzienia! Jeżeli chcielibyście przenieść Songkran do Polski, to Kodeks Wykroczeń ma dla was długą listę zarzutów: art. 51, 76, 124, 140. Jakby tego było mało to również Kodeks Karny na was czeka: art. 217.

Przeżyliśmy nasz drugi Songkran w Tajlandii i już czekamy na kolejny. Nikogo nie pozywamy, a i nas nikt nie aresztował.

Dla dociekliwych: Kodeks Karny, Kodeks Wykroczeń.

Zobacz też:  WIETNAM wiza i przydatne porady na początek.
pattaya songkran oblewanie woda
pattaya songkran oblewanie woda
Skuter bez prawa jazdy?