W sumie wojenna zawierucha oszczędziła budynek, który nie został uszkodzony, jednak swój udział w II Wojnie Światowej miał. Otóż po rodzinie von Diergedt, włości odziedziczyła Brygida von Klitzing, której mąż, jak na „porządnego” Niemca przystało prowadził działalność faszystowską. Jakby tego było mało, to w czasie niemieckiej okupacji stworzono tu obóz jeniecki.

Pałac myśliwski w Mojej Woli – jak jest dziś?

Ogólnie rzecz biorąc pałac przechodził przez ręce kilku właścicieli, aż dotarł do czasów PRLu, gdzie wszystko co z koroną było złe i potępiane. Burżujski pałac nie mógł być wyjątkiem, więc go znacjonalizowano i utworzono Technikum Leśne. Chyba tylko to uchroniło obiekt przed dewastacją i w jako takim stanie dotrwał do XXI wieku. Dziś opuszczony pałac jest w rękach prywatnych, które niewiele robią, a budynek powoli niszczeje. Nie pomaga wpis do rejestru zabytków, który poza sympatyczną tabliczką nie przyniósł niczego dobrego. Na całe szczęście pałac nie jest obojętny okolicznym mieszkańcom i miłośnikom, którzy utworzyli pozarządową organizację chroniącą pałac w Mojej Woli: https://facebook.com/ratujmymojawole.

Opuszczony pałac – a co z tymi piwnicami?

Pałac jest podpiwniczony, a jego zakamarki świetnie nadają się do nakręcenia kolejnej części Piły, czy też czegoś w tym rodzaju. Jednak nie trzeba nawet żadnej scenografii! Wystarczy postawić kamerę i… akcja!

Zobacz całą galerię zdjęć z opuszczonego pałacu [DUŻO ZDJĘĆ]:

opuszczony-pałac-moja-wola

#StanNieustalony

Powyższy tekst i zdjęcia są częścią projektu #StanNieustalony, w którym to zwiedzam ciekawe opuszczone miejsca, aby uwiecznić je na zdjęciach.

Źródła: zabytek.pl, zabytki.org, mojawola.com.pl, barycz.pl, wikipedia.org, polska-org.pl, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu

1 KOMENTARZ