Cztery Kilo Obywatela Mniej
Mieszkanie w Tajlandii – podsumowanie po dwóch latach.
5 Głosy: 11

3. Tanie i wszędzie dostępne skutery.

Kto był w Azji ten wie, że przeważającą ilością pojazdów na drogach są właśnie skutery. Jednoślady są bardzo praktyczne, a do tego tanie. Dojedziesz nim prawie wszędzie i przewieziesz nawet duże walizki. Tego mi właśnie będzie brakowało. Mieszkanie w Tajlandii dawało mi tą zajebistą możliwość wynajęcia skuterka na kilka godzin, czy dni i szybkiego załatwienia swoich spraw. Oczywiście trzeba pamiętać, że na skuter należy mieć prawo jazdy. A jakie mogą być skutki prowadzenia bez uprawnień? Poważne: Skuter bez prawa jazdy – co na to ubezpieczyciel i prawnik?

4. Dystans 8000km od Polski

Nie ukrywajmy, że to również jest dużym plusem mieszkania w Tajlandii. Te skromne 8000 km, które dzieli nas od wojny polsko-polskiej, pomników, różnokolorowych marszów, ukrywanych faktur, prezydenckiego weta i ponuro-dżdżystej pogody, to również niemały plus tej tropikalnej emigracji. Co prawda, ten plus będzie wszędzie równie skuteczny, o ile tylko dystans będzie odpowiedni. Bo ta miłość na odległość jest chyba najlepszą z możliwych…

PLUS BONUSOWY – jest ciepło.

mieszkanie w Tajlandii plusy temperatura
Jest ciepło | Mieszkanie w Tajlandii – plusy i minusy | blog o Tajlandii

Z czym się kojarzy Tajlandia, jak nie z wiecznymi upałami? Ciepło jest zdecydowanym plusem mieszkania w tropikach, ale w tym zestawieniu nazwijmy to plusem bonusowym. Oczywiście każdy kto jeszcze czuje te chłodne kwietniowe poranki krzyknie, że to właśnie powinno być największym plusem! Dla mnie jednak nie jest, gdyż już zawsze będę wybierał miejsca do mieszkania, gdzie jest ciepło i rosną palmy. Zimie mówię zdecydowane nie!

Mieszkanie w Tajlandii – minusy.

Pamiętając słowa Rysia Ochódzkiego: „rozchodzi się jednak o to, żeby te plusy nie przesłoniły wam minusów”, trzeba rozprawić się również z wadami. Mieszkanie w Tajlandii pomimo niewątpliwie wielu plusów posiada i minusy. A jakie my zauważyliśmy?

1. Wizy i nielogiczne prawo imigracyjne.

polski paszport pieczatki zobacz cena schengen
Pieczątkuf jak mrufkóf… | Mieszkanie w Tajlandii – plusy i minusy

To jest bezsprzecznie największy minus mieszkania w Tajlandii. Prawo imigracyjne jest bardzo nieprzychylne wszystkim „farangom” chcącym tu zostać dłużej. Nie będę się rozpisywał o rodzajach wiz, bo o tym możecie przeczytać tutaj: Wiza do Tajlandii jak wyrobić? Pomimo narzekań, muszę bardzo pochwalić Tajlandię za zniesienie wiz turystycznych (do 30 dni) i uporządkowanie zasad ruchu bezwizowego. W żadnym wypadku nie pochwalałem bezczelnego zwyczaju obchodzenia obowiązku wizowego przez licznych backpakerskich cwaniaczków. Ograniczenie wjazdu do dwóch razy w roku było bardzo dobrym pomysłem, jednak na tym niestety dobre pomysły się kończą. Wydawanie długoterminowych wiz i jednocześnie ograniczanie maksymalnego, jednorazowego pobytu jest dla mnie zupełnie pozbawione sensu. Robienie visarunów jest tym co zabiło we mnie chęć budowania swojej przyszłości w Tajlandii. Chyba, że taki był cel..?

2. Czasowa prohibicja.

mieszkanie w tajlandii alkohol ceny
Prohibicja | Mieszkanie w Tajlandii – plusy i minusy | blog o Tajlandii

Tajlandia jest krajem buddyjskim i przyjeżdżając trzeba akceptować wszystkie tego skutki. Bywają one przyjemne i ciekawe jak Songkran, są jednak również takie po prostu bez sensu… A jednym z takich pozbawionych sensu jest wprowadzana prohibicja. Przed godziną piątą po południu nie kupisz w 7/11 piwa, o czymś mocniejszym nie wspominając. Do tego dochodzą buddyjskie święta, podczas których sprzedaż alkoholu jest zakazana całkowicie.

I uspokajając – nie jestem uzależnionym od procentów żulem, który trzęsącymi się rękoma szuka drobnych po kieszeniach. Po prostu robiąc zakupy mam czasem ochotę kupić sobie na wieczór dwa piwa, albo też butelkę wina do kolacji. Tej właśnie bezsensownej prohibicji zdecydowanie nie będzie mi brakować. Z drugiej jednak strony słysząc jakie nowe przepisy wprowadzono w Polsce, może będzie trzeba nadal pielęgnować zwyczaj chomikowania alkoholu.

3. Topograficzny analfabetyzm.

To przypadłość bardzo popularna i niestety wielce wkurzająca. Tajowie nie znają się na mapach, nie potrafią obsługiwać nawigacji, a co najgorsze – nie znają własnego miasta. Taksówkarz obwiezie cię przez pół miasta i nie z chęci naciągnięcia, ale z prostej przyczyny, że nie wie gdzie ma jechać. O taksówkach w Bangkoku już pisałem i nic się w tym temacie nie zmieniło. Najnowszy przykład: chcę dojechać do hotelu, który jest kilkaset metrów od lotniska. Droga jest prosta jak w mordę strzelił i zajmie nie więcej jak 15 minut. Myślicie, że łatwo znaleźć taksówkarza chętnego na podjęcie takiego „wyzwania”? Jeden nie będzie jechał bo on by wolał w stronę miasta, drugi zaś owszem pojedzie, ale na lotnisko. Bo to wie gdzie ma jechać, a hotelu uliczkę dalej już nie zna. To może dam mu mapę i nawigację? Nie bo to on się na tym nie zna i to trzeba by było zadzwonić do hotelu, żeby mu tłumaczyli po drodze jak ma jechać. Teraz doceniam szkolne lekcje geografii i nauki czytania mapy…

4. Brud i nadprodukcja śmieci.

wyspa phi phi blisko phuket i ko lanta
To właśnie jest dużym minusem… | Mieszkanie w Tajlandii – plusy i minusy.

Tego zdecydowanie nie będzie mi brakować. Śmieci walające się na ulicach, a nawet na wyspach żyjących wyłącznie z turystyki to nie jest miły widok. I nie sposób tego tłumaczyć inną kulturą, mentalnością, czy też brakiem elementarnej edukacji. Żadne z powyższych nie byłoby w stanie przekonać mnie do życia w brudzie. Dodatkowym problemem, który bardzo mnie bolał przez te dwa lata, to nadprodukcja plastikowych odpadów. We wspomnianym sklepie 7-Eleven zupełnie niepotrzebnie pakują wszystko w dziesiątki plastikowych worków. Ile to razy byłem świadkiem sytuacji, gdzie Taj kupuje paczkę papierosów, którą to dostaje zapakowaną w foliowy worek. Zaraz po wyjściu ze sklepu paczkę wkłada do kieszeni, a worek ląduje w koszu. „Ku*wa no nie! No, po prostu ku*wa no nie! Boże, czy Ty to widzisz?!” Jak zdarzy wam się kupować coś w takim sklepie powiedzcie jedno magiczne zdanie, które może tu dużo zmienić: „no bag”.

MINUS BONUSOWY – piwo jest drogie.

mieszkanie w tajlandii ceny alkoholu
Piwerko 🙂 | Mieszkanie w Tajlandii – plusy i minusy.

To jest jednak duży minus, ale nie zaporowy. I w dodatku nie dotyczy wszystkich, więc nazwijmy go minusem bonusowym. Mieszkanie w Tajlandii wiąże się z wydawaniem 8zł za butelkę piwa, a to nie jest czymś co lubi portfel przeciętnego Polaka. I mój tu nie różni się zbyt wiele, również nie przepadał za takimi cenami. Jednak Polska tanim piwem stoi!

Żegnaj Tajlandio!

To tylko kilka przemyśleń, które z pewnością nie były głównym powodem naszego rozstania z Tajlandią. Po prostu czas ruszyć dalej, spróbować czegoś innego i zbudować nowy zamek. Jeszcze większy, ładniejszy i może tym razem bardziej trwały. A to, że wokół niego będą palmy i gorący piasek, to więcej niż pewne! A blog o Tajlandii przerodzi się w blog o….