międzyrzecki rejon umocniony mru bunkry wojna podziemia
Międzyrzecki Rejon Umocniony

Koniecznie odwiedź MRU, czyli Międzyrzecki Rejon Umocniony!

Jeżeli nigdy nie byliście, albo co gorsza nigdy nawet nie słyszeliście o Międzyrzeckiej linii umocnionej to koniecznie musicie się tam wybrać. Obecnie w części obiektów są stworzone trasy turystyczne, które jeszcze bardziej ukazują czym był ten system. Wiele z rozwiązań technologicznych, które tu zastosowano zdecydowanie prześcigały swoją epokę. Zęby smoka, motorowe wyrzutniki granatów, miotacze ognia. Szkoda tylko, że nacja spod znaku czarnej wrony wolała wykorzystać swój dar do niszczenia, zamiast tworzenia. Gdzie byśmy teraz byli cywilizacyjnie…?

międzyrzecki rejon umocniony mru podziemia tunele wojna
Podziemne tunele MRU, czyli Międzyrzecki Rejon Umocniony

Nie mogę również pominąć innego istotnego faktu. Otóż zupełnie nie zważając na pierwotne przeznaczenie bunkrów, obecnie zamieszkują je nietoperze. I nie mówię tu o dwóch, czy trzech, ale o największym zimowisku nietoperzy w europie! Założę się, że większość ludzi nigdy nie widziała na żywo nietoperza. Teraz jest na to wielka okazja. I nie. Nietoperze nie piją krwi i nie wplątują się we włosy dziewic…

międzyrzecki rejon umocniony mru podziemia tunele
W podziemiach MRU | Międzyrzecki Rejon Umocniony

Doskonale o systemie opowiada Mick Jagger historii, da Vinci opowieści, celebryta dla miłośników tajemnic – Bogusław Wołoszański. Filmy dostępne za friko, więc nic jak tylko oglądać!

http://www.ipla.tv/Tajna-historia-xx-w-milczaca-barykada-cz-1/vod-5929076

międzyrzecki rejon umocniony mru bunkry nietoperek niemcy zeby smoka
Zęby Smoka | Międzyrzecki Rejon Umocniony
międzyrzecki rejon umocniony mru bunkry fortyfikacje niemcy
Bunkier MRU | Międzyrzecki Rejon Umocniony
mru, czyli międzyrzecki rejon umocniony mru bunkry fortyfikacje tunel
Tunel w MRU | Międzyrzecki Rejon Umocniony
mru, czyli międzyrzecki rejon umocniony bunkry podziemia tunel
Blisko wyjścia | Międzyrzecki Rejon Umocniony

#StanNieustalony

Powyższy tekst i zdjęcia są częścią projektu #StanNieustalony, w którym to zwiedzam ciekawe opuszczone miejsca, aby uwiecznić je na zdjęciach.

4 KOMENTARZE

  1. No to już jest plan odwiedzić MRU jeszcze tej jesieni! Trzeba tylko zebrać kilka osób a najlepiej kogoś kto już tam był. Ewentualnie rzeczywiście skorzystamy z usług miejscowego przewodnika. Czy ktoś ma namiary na jakiegoś sprawdzonego? Od nas to kawał drogi a czasu na zwiedzanie będzie tylko weekend więc chcielibyśmy zobaczyć na prawdę najciekawsze miejsca.