Londyn i okolice to już właściwie 17 polskie województwo 🙂 Polaków w Wielkiej Brytanii jest ponad milion, a sam Londyn znalazł się w czołówce ośrodków emigracyjnych. I my w końcu wybraliśmy się do tego największego centrum finansowego na świecie. Muszę przyznać, że leciałem tam z lekko negatywnym nastawieniem, ale Londyn zaskoczył mnie pozytywnie i awansował do czołówki miast, które chętnie odwiedzę ponownie. Nie obyło się oczywiście bez kilku problemów, które na szczęście udało nam się rozwiązać i czym dzielimy się poniżej.

1Londyn − języki urzędowe i używane

Anglia to oczywiście ojczyzna najpopularniejszego języka na świecie, czyli angielskiego. Jednak ze względu na wielki tygiel kulturowy, usłyszeć tu można praktycznie każdy język świata, w tym oczywiście i język polski. Polaków w Londynie jest bardzo dużo, co dało się słyszeć dosłownie na każdym kroku, Jeżeli więc wasz angielski kuleje, to z pewnością dogadacie się również i w naszym języku.

2Czas lokalny

Anglia, podobnie jak i Polska zmienia strefę czasową w zależności od pory roku. I tak w okresie zimowym jest to strefa UTC, a w okresie letnim jest to strefa UTC+1, więc różnica do czasu polskiego cały rok wynosi -1 godzinę.

3Karta SIM i dostęp do Internetu

Będąc w Londynie możecie oczywiście kupić miejscową kartę SIM, a będzie to wydatek minimum 13£ (~65zł) na 30 dni. Jednak jeżeli podróżujecie z Polski to zabierzcie swój polski numer, gdyż dzięki zmianom w prawie opłaty za roaming zostały zniesione. Przed wylotem koniecznie sprawdźcie, czy macie włączony roaming!

Jeżeli chodzi o dostęp do WiFi to miałem wrażenie, że to akurat w Londynie kuleje. Po Tajlandii oraz zwiedzaniu Bangkoku przyzwyczajony byłem, że WiFi jest wszędzie i za darmo. W Londynie jednak trzeba było się naszukać, aby gdzieś skorzystać bezpłatnie z Internetu. A może po prostu miałem pecha?

4Waluta i dostęp do bankomatów

Walutą obowiązującą w Anglii jest oczywiście funt szterling, zwany częściej funtem brytyjskim (GBP). Jak przystało na światową stolicę finansów, bankomaty znajdziecie wszędzie i oczywiście prawie w każdym miejscu zapłacicie kartą.  

5Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Londynie działa bardzo sprawnie, co oczywiście podyktowane jest ilością ludzi, którzy każdego dnia przemieszczają się po mieście. Mamy kilka opcji na zwiedzanie miasta:

  1. Londyn – Metro: Londyn posiada bardzo rozbudowaną siatkę tuneli metra i możemy dostać się za jego pomocą praktycznie w dowolne miejsce. Stacje są dobrze oznaczone sławnym czerwonym kołem z niebieskim paskiem. Co ciekawe, pierwszy odcinek londyńskiego metra otwarto w styczniu 1863r., czyli 155 lat temu! Jeżeli chodzi o cenę przejazdu to różni się ona od dystansu jaki chcemy pokonać, a dokładniej od stref, w których będziemy się przemieszczać. Standardowe ceny zaczynają się od ~5£ (25zł). Jest możliwość uzyskania rabatu na przejazd przy wykorzystaniu aplikacji lub kart Oyster. Aktualny cennik znajdziecie na stronie: https://tfl.gov.uk
  2. Londyn – Autobusy: Kolejnym sposobem na przemieszczanie się po mieście to autobusy, czyli sławne piętrowce. Osobiście wolę właśnie to rozwiązanie, chociaż ze względu na korki może nie jest takie szybkie jak metro. Z drugiej strony, gdzie mam się spieszyć jako turysta…? Na mapach Google znajdziecie wszystkie informacje dotyczące połączeń autobusowych na terenie Londynu – działa perfekcyjnie. Musicie pamiętać, że nie ma możliwości zakupu biletu w autobusie! Opłata za przejazd pobierana jest z karty dotykowej, którą dostaniecie w wielu punktach oznaczonych logiem Blue Oyster. Wraz z zakupem karty możecie doładować ją dowolną kwotą, która będzie przeznaczona na opłaty za przejazd. Po wejściu do autobusu kartę przystawiacie do czytnika, czekacie na piknięcie i sprawa załatwiona. Kaucja za wydanie karty Blue Oyster wynosi £10 i można ją odzyskać rozładowując kartę w specjalnym automacie. Opłata za przejazd autobusem wynosi £1.50 (~7,50zł)
  3. Londyn – Tramwaje: Oprócz autobusów, znajdziecie w Londynie również i tramwaje. Przejazd podobnie jak w przypadku autobusów kosztuje £1.50 (~7,50zł) i również nie ma możliwości płacenia gotówką. Jednak w przypadku Tramlink możemy wykupić papierowy bilet w automacie na przystanku, jednak koszt takiego biletu jest znacznie wyższy i wynosi £2.60 (~13,00zł)

6Lotniska i dojazd

Londyn ma aż siedem lotnisk! Sprawdźcie dokładnie, z którego będziecie korzystać, gdyż przejazd pomiędzy lotniskami zajmie dużo czasu.

  1. Londyn Heathrow (LHR) – największe lotnisko Londynu i jednocześnie największe europejskie lotnisko. Położone jest 24km od centrum Londynu, a dojazd na lotnisko Londyn Heathrow możliwy jest za pomocą pociągu (~20 minut, £25), metrem (~60 minut), autobusem (~60 minut, £6) lub też taksówką (~60 minut, ~£50)
  2. Londyn Gatwick (LGW) – drugie pod względem wielkości lotnisko Londynu. Znajduje się w odległości 40km od centrum miasta. Dojazd na lotnisko Londyn Gatwick umożliwi nam autobus (~60 minut, ~£20), pociąg (~30 minut, ~£6), a także i taksówka (~60 minut, ~£60).
  3. Londyn Stansted (STN) – lotnisko położone jest ok. 50km od centrum Londynu. Lotnisko to obsługuje tanie linie lotnicze, a więc i te latające bezpośrednio z Polski. Dojazd na lotnisko Londyn Stansted zajmie nam od godziny do nawet 3 godzin. Dostać się na lotnisko możemy autobusem (~£12), pociągiem (~£20) oraz taksówką (~£100).
  4. Londyn Luton (LTN) – również położone ok. 50km od centrum Londynu i podobnie jak Stansted lotnisko Luton obsługuje tanie linie lotnicze kursujące z Polski. Dojazd na lotnisko Londyn Luton zapewni nam pociąg (~40 minut, ~£15), autobus (~90 minut, ~£15) oraz taksówki (~90 minut, ~£60).
  5. Londyn Southend (SEN) – lotnisko obsługujące głównie połączenia linii Ryanair oraz easyJet. Od Londynu dzieli je dystans blisko 60km. Dojazd na lotnisko Londyn Southend możliwy jest przy pomocy pociągu (~60 minut, ~£15) oraz autobusu. Oczywiście i taksówki chętnie nas zawiozą do Londynu, jednak koszt będzie raczej astronomiczny 🙂
  6. Londyn City (LCY) – małe lotnisko położone blisko centrum Londynu. Ze względu na ograniczenia prawne, lotnisko to obsługuje mniejsze samoloty. Od stycznia 2019 roku polski LOT ma zamiar otworzyć bezpośrednie połączenie Warszawa – Londyn City. Dojazd na lotnisko Londyn City zapewnią nam autobusy miejskie oraz taksówki.
  7. Londyn Biggin Hill (BQH) –  małe lotnisko przeznaczone na ruch prywatnych samolotów. Nie obsługuje rejsowych lotów.

7Wtyczka i napięcie w gniazdkach

W Londynie oraz w całej Anglii znajdziecie prąd przemienny o napięciu ~230V oraz częstotliwości 50Hz, czyli taki sam jak w polskich gniazdkach. Niestety na tym kończą się podobieństwa, gdyż stosowane w Londynie kontakty to typ G, czyli zupełnie niekompatybilne z polskimi wtyczkami. Koniecznie zabierzcie ze sobą przejściówkę.

londyn wtyczka prad zasilanie
Typ G, fot. world-power-plugs.com

8Londyn − numery alarmowe i ambasada

W Londynie numery alarmowe są podobne jak w Polsce. Głównym numerem alarmowym jest 999 oraz 112. Jeżeli sytuacja nie wymaga natychmiastowej pomocy, powinniśmy skorzystać z numerów 101, aby połączyć się z policją, oraz 111, aby połączyć się z pogotowiem. W Londynie znajduje się ambasada Polski pod adresem:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie
10 Bouverie Street, Londyn
tel. (44) 2030789618

9Londyn − najpopularniejsze atrakcje

Londyn może być wielką atrakcją samą w sobie, a zwiedzanie miasta może nas wciągnąć na wiele dni. Jak dla mnie największą atrakcją, na którą zawsze miałem ochotę to odwiedziny w Muzeum Brytyjskim. Zebrane tam eksponaty robią bardzo duże wrażenie dla każdego orientującego się w tym co widzi… Zobaczenia na własne oczy Kamienia z Rosetty, czy też egipskich mumii, było spełnieniem moich marzeń 🙂 Z muzeum wychodzi się z jeszcze jednym nieopartym wrażeniem – ile to Anglicy nakradli w czasie swoich kolonialnych zapędów. Ile miejsc ogołocili, aby teraz wystawiać to w muzeum jako „swoje”.

Jednak jeśli nie jesteście fanami staroci w szklanych gablotach to może po prostu spacer po mieście, piwko w zatłoczonym barze oraz „nicnierobienie” na trawie?

10Londyn − co jeszcze muszę wiedzieć?

Ogólnie rzecz biorąc Londyn niestety do tanich miejsc nie należy. Oczywiście mieszkając i zarabiając tam, być może ma się inne spojrzenie na ceny. Jednak zarabiając w złotówkach ceny wyglądają troszkę inaczej. Piwo w pubie to wydatek ~£5, nocleg w hostelu to wydatek minimum £20 i to na sali wieloosobowej. Obiad od ~£10. Z pewnością będąc dłużej można wynaleźć tańsze jedzenie, czy też i noclegi, ale to wymaga czasu.

#NIEPORADNY

praktyczny przewodnik turystycznyZobacz też inne mini przewodniki z serii #NIEPORADNY

 

2 KOMENTARZE