Kuala Lumpur…. ech…. ZAWSZE chciałem zobaczyć majestatyczne Petronas Towers w Kuala Lumpur. Pierwszy raz o bliźniaczych wieżach usłyszałem w 1997 roku, gdy Alain Robert próbował bez zabezpieczeń wspiąć się na ten imponujący budynek. To dodawało magii samej konstrukcji jak i dalekiej Malezji. To było coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Nie było na całym świecie żadnego innego takiego budynku! Był, ale o wieżach na Manhatanie dowiedziałem się dopiero we wrześniu 2001 roku…

Kuala Lumpur – zawsze…

Dla kilkunastoletniego chłopca, Malezja była synonimem końca świata. Gdzieś baaaardzo daleko jest egzotyczne państwo, w którym jest najwyższy budynek na świecie. To definitywnie był koniec świata. Dalej już była tylko Australia, czyli przedsionek piekła. Za nią jest krawędź świata, słonie trzymające ziemię lub ewentualnie czterech olbrzymów. Zależnie czy wolisz wersję antycznych Majów, czy całkiem współczesnego Pratchetta.

kuala lumpur malezja zwiedzanie wycieczka
Kuala Lumpur – Petronas Towers

Świat się skurczył i miano końca świata się zdewaluowało. Kiedyś całodniową wyprawą był wyjazd do Babci mieszkającej 500km od Wrocławia. Teraz w 8 godzin pokonuję 10 tysięcy kilometrów. Kilkanaście lat temu Malezja była dla mnie końcem świata, teraz dzieli mnie od niej raptem 1,5 godziny drogi. Dlaczego więc nie spełnić jednego z długiej listy dziecięcych marzeń?

kuala lumpur malezja zwiedzanie wycieczka samolot cena
Ulice Kuala Lumpur.

Kuala Lumpur – na pewno…

NA PEWNO warto odwiedzić Kuala Lumpur. Chociażby po to żeby się przekonać, że nie warto tego miasta odwiedzać… Robiliście kiedyś pizze z tego co zostało w lodówce? Tak właśnie wygląda stolica Malezji. Weź islam i buddyzm, dodaj chrześcijan i dopraw hinduizmem. Dla smaku dodaj chińczyków. Nie zapomnij o obywatelach Myanmar oraz radykalnych muslimach ukrytych pod burkami. Jaki to wszystko ma smak? Chamstwa, chciwości i biedoty koczującej pod błyszczącymi przepychem domami handlowymi.

kuala lumpur ulice bezdomni miasto zwiedzanie
Bezdomni na ulicach Kkuala Lumpur.
kuala lumpur ulice bezdomni miasto zwiedzanie malezja co zobaczyc
Miasto

Kuala Lumpur – atrakcje turystyczne.

A co z atrakcjami turystycznymi? Jak na takie duże miasto jest ich tragicznie mało! Wieże Petronas? Oczywista wizytówka miasta, ale czy to usprawiedliwia opłatę 55zł za wjazd windą na taras widokowy? Może więc z wieży telewizyjnej Menara będzie lepszy widok? W końcu to 421m. Jednak, aby się o tym przekonać musisz zapłacić 80zł… Jedyną atrakcją wartą wydania 50zł od osoby, jest Birds Park. W tym parku to ty jesteś w klatce, a ptaki na „wolności”.

kuala lumpur malezja park birds atrakcje ceny
Birds Park

Kuala Lumpur – jaskinia Batu.

Jedyną bezpłatną atrakcją jest jaskinia Batu. Za kilka ringgitów dojedziesz tu pociągiem z centrum miasta. Musisz jeszcze pokonać 272 schody i oto jesteś w wielkiej, śmierdzącej, brudnej „atrakcji”, gdzie ilość walających się śmieci ustępuje tylko ilości małpich odchodów. Jaskinia stanowi ważne miejsce czci hinduistycznego boga wojny Murugana. Owy bóg musi aktualnie być w delegacji w Syrii, bo jak inaczej wytłumaczyć, że akceptuje taki syf we własnym domu?

kuala lumpur malezja batu cave jaskinia atrakcje zwiedzanie
Batu Cave
kuala lumpur malezja batu cave jaskinia jak dojechac transport cena
Małpy przy jaskini.

Kuala Lumpur – miejscowe jedzenie.

Lepiej coś zjedzmy. W Malezji, jak w całej Azji, możesz za parę złotych zjeść coś wraz z miejscowymi w podejrzanym ulicznym barze. Nigdy nie miałem żadnych problemów po takich posiłkach pomimo, że miejsca zazwyczaj wyglądają jak poligon doświadczalny dla SANEPIDu.

🔻🔻🔻 Czytaj dalej…

1 KOMENTARZ