Spędziliśmy w Kostaryce dwa tygodnie intensywnie zwiedzając zakamarki tego pięknego kraju. Jako ekspaci patrzyliśmy bardziej pod kątem warunków do życia, niż atrakcji turystycznych. Jak wypadła Kostaryka pod naszym dociekliwym okiem?

Stolica Kostaryki – San Jose.

Duże miasta i stolice mają zawszę wspólną wadę – są dużymi stołecznymi miastami. Tak samo wygląda stolica Kostaryki – San Jose. Znajdziesz tu bogatsze dzielnice jak i obskurne slumsy, galerie handlowe oraz małe, podejrzane bary. Nie brakuje też bezdomnych oraz tych, którym w życiu po prostu nie wyszło. Jednak nie czuliśmy się zagrożeni szwendając się po różnych dzielnicach i uliczkach, również tych oddalonych od turystycznych szlaków. A już z pewnością, nie bardziej niż w przeciętnej dzielnicy jakiegokolwiek z wielu polskich miast.

Stolica Kostaryki kostaryka san jose stolica zwiedzanie
Mały biznes w San Jose | Stolica Kostaryki
Stolica Kostaryki kostaryka san jose stolica ulice
Ulice San Jose | Stolica Kostaryki

Stolica Kostaryki jest brzydka…

Niestety, ale w naszym odczuciu stolica Kostaryki jest po prostu… brzydka. Niespecjalnie też ma czym nas zająć na dłużej, co sprowadza to miasto do roli punktu przesiadkowego. Jednak znajdziesz tu kilka atrakcji, a wśród nich muzeum historii naturalnej„Jade Museum”. Warto je odwiedzić, aby zobaczyć jak żyli pierwsi mieszkańcy tych terenów zanim Kolumb i Vasquez za pomocą broni palnej wprowadzili tu swoją politykę proimigracyjną. Cena za wstęp to 15 $, podczas gdy dla miejscowych 5$

Stolica Kostaryki kostaryka muzeum naturalne san jose stolica
Muzeum Jade – sztuka „użytkowa” pierwszych kostarykańczyków 🙂 | Stolica Kostaryki
Stolica Kostaryki kostaryka muzeum san jose historia
Muzeum Jade – podobno to figurki ptaków. Tylko jaki ptak ma podwójny dziób..? | Stolica Kostaryki

Kostaryka – wybrzeże Pacyfiku vs wybrzeże Karaibskie.

Kostaryka nie jest dużym krajem, bo całkowita jej powierzchnia to raptem ~51 tys km2 (Polska ~313 tys km2). Jednak kraj ten posiada dostęp do dwóch wielkich zbiorników wodnych. Wybrzeże Oceanu Pacyficznego jest bardziej rozwinięte turystycznie i również chętniej przez turystów odwiedzane. Jest również uwielbiane przez surferów.

Stolica Kostaryki kostaryka pacyfik plaza wybrzeze
Wybrzeże Pacyfiku

Wybrzeże Karaibskie jest zdecydowanie mniej przygotowane pod kątem turystycznym. Wystarczy wspomnieć, że miasto Limon to typowe portowe miasto z wszelkimi atrybutami przemysłowych miast – od slumsów i bezdomnych do wielce podejrzanych i raczej niebezpiecznych miejsc. Limon jest również w większości zamieszkane przez czarnoskórych mieszkańców Kostaryki.

🔻🔻🔻 Czytaj dalej…

4 KOMENTARZE

  1. Dzieki za konkretne wiadomości. Wybieram się na Costa Rica na Boze Narodzenie 2018 , na 2 tygodnie i wlasnie wynajmuje samochod, dlatego tez bylbym zainteresowany cena benzyny. Informacja o dobrym stanie drog i dostepnosc często znajdujących się stacji benzynowych w znacznym stopniu uspokoila mnie. .Pozdrawiam i zycze dużo wrazen przy następnych wypadach:-))

  2. Ciekawy artykuł. Nigdy nie byłem w takim „egzotycznym” kraju. W zdumienie wprawiła mnie informacja o stanie dróg. Lepsze niż u nas po zimie. Może dlatego, że u nich chyba nie ma zimy, a może dlatego, że dbają o nie… 🙂
    pozdrawiam