KOSTARYKA: robimy podsumowanie i obalamy mity.
4.2 Głosy: 5

Spędziliśmy w Kostaryce dwa tygodnie intensywnie zwiedzając zakamarki tego pięknego kraju. Jako ekspaci patrzyliśmy bardziej pod kątem warunków do życia, niż atrakcji turystycznych. Jak wypadła Kostaryka pod naszym dociekliwym okiem?

Stolica Kostaryki – San Jose.

Duże miasta i stolice mają zawszę wspólną wadę – są dużymi stołecznymi miastami. Tak samo wygląda stolica Kostaryki – San Jose. Znajdziesz tu bogatsze dzielnice jak i obskurne slumsy, galerie handlowe oraz małe, podejrzane bary. Nie brakuje też bezdomnych oraz tych, którym w życiu po prostu nie wyszło. Jednak nie czuliśmy się zagrożeni szwendając się po różnych dzielnicach i uliczkach, również tych oddalonych od turystycznych szlaków. A już z pewnością, nie bardziej niż w przeciętnej dzielnicy jakiegokolwiek z wielu polskich miast.

Stolica Kostaryki kostaryka san jose stolica zwiedzanie
Mały biznes w San Jose | Stolica Kostaryki
Stolica Kostaryki kostaryka san jose stolica ulice
Ulice San Jose | Stolica Kostaryki

Stolica Kostaryki jest brzydka…

Niestety, ale w naszym odczuciu stolica Kostaryki jest po prostu… brzydka. Niespecjalnie też ma czym nas zająć na dłużej, co sprowadza to miasto do roli punktu przesiadkowego. Jednak znajdziesz tu kilka atrakcji, a wśród nich muzeum historii naturalnej„Jade Museum”. Warto je odwiedzić, aby zobaczyć jak żyli pierwsi mieszkańcy tych terenów zanim Kolumb i Vasquez za pomocą broni palnej wprowadzili tu swoją politykę proimigracyjną. Cena za wstęp to 15 $, podczas gdy dla miejscowych 5$

Stolica Kostaryki kostaryka muzeum naturalne san jose stolica
Muzeum Jade – sztuka „użytkowa” pierwszych kostarykańczyków 🙂 | Stolica Kostaryki
Stolica Kostaryki kostaryka muzeum san jose historia
Muzeum Jade – podobno to figurki ptaków. Tylko jaki ptak ma podwójny dziób..? | Stolica Kostaryki

Kostaryka – wybrzeże Pacyfiku vs wybrzeże Karaibskie.

Kostaryka nie jest dużym krajem, bo całkowita jej powierzchnia to raptem ~51 tys km2 (Polska ~313 tys km2). Jednak kraj ten posiada dostęp do dwóch wielkich zbiorników wodnych. Wybrzeże Oceanu Pacyficznego jest bardziej rozwinięte turystycznie i również chętniej przez turystów odwiedzane. Jest również uwielbiane przez surferów.

Stolica Kostaryki kostaryka pacyfik plaza wybrzeze
Wybrzeże Pacyfiku

Wybrzeże Karaibskie jest zdecydowanie mniej przygotowane pod kątem turystycznym. Wystarczy wspomnieć, że miasto Limon to typowe portowe miasto z wszelkimi atrybutami przemysłowych miast – od slumsów i bezdomnych do wielce podejrzanych i raczej niebezpiecznych miejsc. Limon jest również w większości zamieszkane przez czarnoskórych mieszkańców Kostaryki. Nie dzieje się to bez przyczyny, gdyż miasto zostało osiedlone sprowadzanymi z Jamajki pracownikami potrzebnymi przy budowie kolei, którzy to mieli zakaz opuszczania Limon. Zakaz został zniesiony dopiero w 1949r jednak większość mieszkańców pozostała w Limon. W okolicach miasta znajdują się liczne plantacje bananów, które później pod takimi markami jak Chiquita, czy Dole trafiają na europejski rynek.

Zobacz też:  WYSPA KOH TAO: jak tu się dostać i co robić poza piciem piwa?
Stolica Kostaryki kostaryka limon miasto ludzie
Ulice Limon
Stolica Kostaryki kostaryka limon ludzie miasto slumsy
Ulice Limon
Stolica Kostaryki kostaryka banany plantacja Dole
Limon – plantacja bananów
Stolica Kostaryki kostaryka banany chiquita plantacja
Limon – plantacja bananów

Kostaryka – drogi i stacje paliw.

Największą bzdurą na temat Kostaryki jaką znajdziesz w internecie to stan dróg. Przejechaliśmy po Kostaryce blisko 2500km wynajętym samochodem i z całą pewnością możemy stwierdzić, że ten katastrofalny stan dróg to mit. Wszystkie drogi międzymiastowe są zadbane i w bardzo dobrym stanie. Zdarzają się dziury, ale nawet z tymi dziurami drogi są lepsze niż nasze polskie po zimie… Oczywiście bez trudu znajdziesz też drogi, które nie mają asfaltowej nawierzchni i podziurawione są spływającymi potokami. Ale są to drogi pomiędzy małymi miasteczkami rozrzuconymi wzdłuż linii brzegowej, a nie pomiędzy miastami jak próbuje nam wmówić internet.

Stolica Kostaryki kostaryka drogi w jakim stanie
Kostaryka i jej „dziurawe” drogi.
Stolica Kostaryki kostaryka drogi w jakim stanie publiczne
Nawierzchnia szutrowa gdzieś przy małej miejscowości.

Stacje paliw, a właściwie ich dostępność to kolejny mit. Być może znalazłeś informację, że stacje paliw w Kostarycebardzo rzadko rozmieszczone i ciężko jest je znaleźć, a więc tankuj do pełna jak tylko widzisz jakąkolwiek stację. Stacje paliw mają się jednak dobrze i dostępne są w każdej większej mieścinie. Nie musisz więc tankować do butelek i termosów 🙂 Ciekawostką jest, że cena paliwa jest ustalana odgórnie przez państwo, a więc na każdej stacji jest dokładnie taka sama. A co za tym idzie, przed stacjami nie ma wielkich pylonów z cenami. Warto też wiedzieć, że na stacjach bez problemu zapłacisz w amerykańskich dolarach, gdyby zabrakło ci Colones.

Stolica Kostaryki kostaryka stacja paliw ceny paliwa
Stacja paliw

Kostaryka – ceny.

Kolejnym pół-mitem są ceny w Kostaryce, gdyż uchodzą za wyjątkowo wysokie. Jeżeli popatrzymy na ceny w sąsiadujących państwach, to z pewnością będzie drożej. Jednak nie jest prawdą, że nie można tu zjeść dobrego posiłku za mniej niż 10$. Liczne „Sody” oferują wielką porcję jedzenia z napojem za jedyne 2-2,5 tys colones (12-15 zł). Przy drogach można również kupić owoce w bardzo dobrej cenie, np. 2kg lychee za jedyne 1000 colones (~ 6zł). O kostarykańskiej walucie możesz przeczytać tutaj: KOSTARYKA: informacje praktyczne na dobry początek.

Zobacz też:  KUALA LUMPUR - zawsze, na pewno, nigdy.
Stolica Kostaryki kostaryka san jose stolica atrakcje
San Jose – pomnik sprzątacza ulic. | Stolica Kostaryki

Kostaryka – czy warto?

Bardzo „lubię” takie pytania, na równi z tymi o pogodę i polecane hotele. Jak jednak odpowiedzieć na tak zadane pytanie? „Jeden woli bułki, drugi piekarza córki”… To jednak chyba nie wystarczy. A więc WARTO. Warto przyjechać do Kostaryki, aby w bezpiecznych i w pewnym sensie „szklarniowych” warunkach zakosztować ameryki środkowej i latynoskiego „pura vida”. Ja już wiem, że dla nas to spotkanie z Kostaryką nie było ostatnim.

Stolica Kostaryki kostaryka san jose zwiedzanie stolicy hotele
Ulice San Jose | Stolica Kostaryki

👁‍🗨 Koniecznie przeczytaj podstawowe informacje dotyczące 🇨🇷 Kostaryki:
KOSTARYKA: informacje praktyczne na dobry początek.

Skuter bez prawa jazdy?