Nurkowanie w Tajlandii to jedna z najbardziej popularnych atrakcji, a w dostarczaniu takich przyjemności przoduje mała, tropikalna wyspa na środku tajskiej zatoki. Dla części przyjezdnych to tylko kolejny punkt wycieczki, czy po prostu następna wyspa do zaliczenia. Jednak koh Tao ma w sobie coś wyjątkowego, a może magicznego? Jak się dostać na wyspę oraz co można na nie robić oprócz nurkowania, przeczytasz tutaj: KOH TAO: jak tu się dostać i co robić poza piciem piwa?

Na wyspie o powierzchni 21 km2 znajdziesz blisko 100 szkół nurkowania! Możesz tu zrobić prawie każdy kurs związany z nurkowaniem. Od podstawowego do zaawansowanych kursów technicznych. Dlaczego akurat ta mała wyspa uchodzi za światową mekkę nurkowania rekreacyjnego?

Trochę historii małej wyspy.

Mniej więcej od roku 1933 cała wyspa służyła jako… więzienie polityczne. Więźniami byli przede wszystkim uczestnicy tzw. Rebelii Boworadet, którzy zostali tu przeniesieni z więzienia na wyspie koh Tarutao. Pomimo rajskiego otoczenia, przebywanie w więzieniu nie należało do przyjemności. Każdy dzień był walką o przetrwanie. Panował wszechobecny głód i śmiertelna Malaria. Jak opowiadał jeden z więźniów: „jedyną radością każdego dnia było obserwowanie zachodzącego słońca. To spektakularna scena. Fale są jasnofioletowe z niebem w kolorze indygo.” W 1947 roku rząd przeprosił osadzonych, wypuścił wszystkich więźniów oraz zlikwidował więzienie na koh Tao. Po raz kolejny wyspa została bezludną.

Kilka lat później pojawili się pierwsi osadnicy, którzy dali początek turystycznej kariery wyspy. Pierwsi turyści zaczęli tu docierać pod koniec lat 80. Zaczęło się również eksplorowanie podwodnej części wyspy. Dziś koh Tao odwiedza 350 tys. turystów rocznie.

wyspa koh tao tropikalna tropiki gdzie na urlop tajlandia plaża nurkowanie
Stare zdjęcie przedstawiające koh Tao, fot: http://www.kohtaocompleteguide.com  | Nurkowanie w Tajlandii

Nurkowanie w Tajlandii.

Zacznijmy od początku. Jeżeli myślisz o rozpoczęciu podwodnej przygody, to nie ma lepszego miejsca. Duża konkurencja wymusiła niskie ceny, a jednocześnie wysoką jakość. O popularności szkół nurkowania na koh Tao niech świadczy fakt, że ta mała wyspa wystawia więcej licencji nurkowych, niż reszta świata łącznie!

Woda ma tu zwykle temperaturę ok. 30° C, a widoczność jest całkiem dobra. To co możesz spotkać pod wodą stanowi przekrój całej tajskiej fauny morskiej, z żółwiami i rekinami na czele. Węże morskie, czy rekiny wielorybie, również nie należą do rzadkości. Na wyciągnięcie ręki masz wszystko co do tej pory widziałeś tylko w zoo na dziale „wody tropikalne”. I do tego zawsze jest ciepło! Czy nie to właśnie jest synonimem raju?

nurkowanie tajlandia koh tao kurs nurkowania padi
Nurkowanie w Tajlandii

Nurkowanie w Tajlandii – wrak z czasów II Wojny Światowej.

Jeżeli chciałbyś spróbować nurkowania wrakowego, to koh Tao również jest na to przygotowane. Zaledwie kilkaset metrów od plaży, na głębokości ok. 30 m, leży zatopiony wrak okrętu HTMS Sattakut. Ten blisko 50m okręt brał udział m.in. w walkach o Iwo Jimę, czyli w jednej z największych potyczek na Pacyfiku.

wrak zatopiony tajlanida nurkowanie wrakowe htms sattakut
HTMS Sattakut jeszcze przed zatopieniem, fot. http://www.seaexplorersclub.com  | Nurkowanie w Tajlandii

🔻🔻🔻 Czytaj dalej…

2 KOMENTARZE