Z samochodami to jest dziwna sprawa. Niby można bez nich żyć, ale tak naprawdę to jest to po prostu bardzo ciężkie. Kiedy mieszkaliśmy w Polsce to naturalnym było posiadanie samochodu, pomimo mieszkania w dużym mieście. Tak po prostu było wygodniej, ale też i taniej. Jednak w czasie naszego mieszkania w Tajlandii, to samochód był zupełnie zbędny. W zupełności wystarczył motocykl lub transport publiczny. Teraz kiedy mieszkamy w Kostaryce, znowu nie wyobrażam sobie życia bez samochodu. I dziś będzie o samochodach.

Kilka miesięcy temu kupiliśmy samochód, który dzielnie nam służy, pomimo swoich lat. Jest to poczciwy Mitsubishi Montero Sport z roku 2001. Mamy napęd na 4 koła, klimatyzację i tempomat, czyli trzy najważniejsze dla mnie funkcje samochodu. Niestety ze starymi autami wiążą się ciągłe awarie i naprawy. I jakby na złość, dzieje się to w najmniej odpowiednim momencie. Od chwili kiedy samochód kupiliśmy to do wymiany poszła długa lista części oraz akcesoriów samochodowych. Na całe szczęście, część tych wymian zrobiłem sam, przez co zaoszczędziłem na robociźnie. Niemniej jednak koszta samych części nie są w Kostaryce niskie.

Części i akcesoria samochodowe, które wymieniłem.

Problemy zaczęły się od samego początku, gdyż już przy wyborze samochodu było jasne, że czeka mnie trochę prac. Dlaczego wybrałem taki samochód? Bo nie było większego wyboru! A już szczególnie w budżecie, jakim dysponowaliśmy. Trzeba było wybrać to co było najlepszą opcją i pogodzić się z dodatkowymi kosztami. A do wymiany poszło:

  • komplet amortyzatorów – przód i tył – ok. 600zł
  • filtr paliwa – ok. 50zł
  • alternator – ok. 1100zł
  • czujnik kontroli spalin – ok. 600zł
  • komplet kół i opon – ok. 1200zł
  • urwana część tłumika – naprawa ok. 100zł

To jest lista rzeczy, które zrobiłem przez te kilka miesięcy posiadania tego auta. Niestety to nie jest koniec usterek i na chwilę obecną wiem o kilku rzeczach, które czekają do naprawy:

  • silnik bierze olej w ilości zdecydowanie za dużej – nie wiem, czy naprawa jest opłacalna
  • uszkodzony jest tłumik lub kolektor wylotowy, przez co spaliny wylatują pod maską…
  • na zimnym silniku skrzynia biegów nie reaguje jak powinna
  • zawieszenie jest do naprawy

Jak widzicie, przygody z samochodem to nieustające pasmo wydatków i problemów. Co gorsza awarie te zdarzają się w najmniej odpowiedniej chwili. Wyobraźcie sobie sytuację, gdy zostaję zatrzymany przez policjanta i staram się uniknąć mandatu, a w tej samej chwili spod maski wydobywa się siny obłok spalin. Taką przygodę mieliśmy nie dalej jak dwa tygodnie temu, pod granicą z Panamą.

dlaczego samochody się psują kostaryka ceny
Dlaczego samochody się psują?

Gdzie kupować części samochodowe?

Kiedy w Polsce stawałem przed smutną koniecznością zakupu części lub akcesoriów samochodowych, to zaczynałem od przeglądu internetu oraz porównywarek cen. Na całe szczęście minęły już czasy, gdy po części samochodowe trzeba było jechać na giełdę pod chmurką i liczyć, że uda się „upolować” potrzebną część. Pamiętam jak lata temu jeździłem z kolegą na giełdę samochodową w poszukiwaniu części do malucha, a później do Forda Fiesty. To były wspaniałe czasy, ale dziś traktuję je w kategorii przygody i nie wyobrażam sobie kupowania używanych części samochodowych. To jest po prostu bezsensowne i niebezpieczne. Ceny akcesoriów samochodowych spadły i kupno używanych jest zazwyczaj nieopłacalne. Szczególnie, gdy mamy popularny samochód, do którego można dostać właściwie wszystko.

Czy kupię nowy samochód?

Kiedy co chwilę mam problem z naszym autem, to zastanawiam się nad zmianą na inny. Może lepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż i kupienie nowszego? To brzmi sensownie, niestety problem jest natury finansowej. Za nasz samochód zapłaciliśmy w przeliczeniu, ok. 24 tys zł i przypominam, że jest to 18 letnie auto. Aby kupić auto nowsze i lepsze, trzeba by było pomnożyć tę kwotę razy trzy. Dopiero od takiego budżetu można zacząć się rozglądać za czymś młodszym. Ceny samochodów w Kostaryce to jest niestety jedna z największych wad, której nie da się przeskoczyć. Natomiast zamiana na inny samochód w tym samym budżecie nie ma po prostu sensu… Samochody się psują i zostaje nam kupowanie kolejnych części samochodowych, kolejne naprawy i usprawnienia. Ale, hej! Przynajmniej nigdy nie zabraknie mi tematów, o których będę mógł Wam opowiadać!

Tekst ten powstał we współpracy z internetowym sklepem autoczescionline24.pl, który oferuje części oraz akcesoria samochodowe. Warto sprawdzić i porównać ich ofertę.

Więcej o samochodach w Kostaryce, kupowaniu, przepisach oraz kruczkach prawnych, posłuchacie w naszym Vlogu: