czwartek, Listopad 23Cztery Kilo Obywatela Mniej - felietony o życiu

BALI: wyspa z amerykańskich filmów

BALI: wyspa z amerykańskich filmów
4.7 Głosy: 12

Od dawna ta indonezyjska wyspa była w pierwszej piątce na naszej liście miejsc do odwiedzenia. Takie „musisz być przed śmiercią”. Wyobraźnię rozgrzewały zdjęcia idealnego piasku, turkusowej wody, egzotycznych potraw, obrośniętych mchem świątyń oraz uśmiechniętych i zadowolonych ludzi. Nie bez znaczenia były te wszystkie hollywodzkie produkcje z Bali w roli głównej. Ile bohaterów uciekało na tę niewielką wyspę szukać spokoju i szczęścia? Rzeczywistość nie była już taka idealna…

Bali indonezja mapa
Bali Indonezja

Balijska bieda

Kraje azjatyckie potrzebują pieniędzy, a te przyjeżdżają z tobą. Jesteś biały, więc z pewnością stać cię, aby zapłacić równowartość 100 zł za przejazd kilku kilometrów. Turystyka ma to do siebie, że jest finansowo bardzo płynna i nieuregulowana. Inaczej mówiąc produkt kosztuje dokładnie tyle ile ktoś może zapłacić. Nie musisz się z tym zgadzać, ale musisz pogodzić. Właśnie dlatego, jak już kiedyś wspominałem, taksówkarz i prawnik to najbardziej podłe zawody na świecie. Hieny żerujące na twojej sytuacji podbramkowej lub zwyczajnej niewiedzy. Na Bali pomaga im dodatkowo inflacja, która doprowadziła do kuriozalnych cen rzędu setek tysięcy indonezyjskich rupii. Jedna złotówka to równowartość ~3400,00 IDR.

Namolność wszelkiej maści sprzedawców jest wyjątkowo bezczelna. Nie ma tu mowy o reklamie, czy aktywnym marketingu… Dochodzi tu wręcz do szarpania i nagabywania, które w Europie można śmiało nazwać „naruszeniem nietykalności cielesnej”. Gdy wyjechaliśmy poza turystyczne miejsca stało się jasne skąd się bierze takie zachowanie. Posklejane chatki, błoto, bród, kilka chudych kurczaków i brak drogi. To zobaczycie gdy wyjedziecie poza asfalt.

Indonezja tanie bilety jak dojechać
Love is the goal 🙂

Jedzenia nie brakuje.

Na różnorodność jedzenia nie możemy narzekać. Znajdziecie steki, owoce morza, makarony, pieczonego dzika, tajskie oraz oczywiście pyszne balijskie dania. Znajdziecie nawet restaurację Jamiego Olivera! Uważajcie jednak na dodatkowe koszta dopisane małym druczkiem na dole menu… Do cen w karcie zostanie doliczony podatek oraz koszt obsługi. Nie jest to nic nadzwyczajnego, jednak czasem ‚koszt obsługi’ może delikatnie mówiąc, zdumiewać. W jednej z restauracji było to dokładnie 50%! Szczęśliwie zauważyliśmy tę informacje przed złożeniem zamówienia. Zdaję sobie sprawę, że taka praktyka nie występuje tylko na Bali, jednak nie mogę zrozumieć celu takich manewrów. Czy problemem jest doliczenie tych % do cen podstawowych? Dlaczego to klient ma się bawić w mnożenie i dodawanie? A może restaurator liczy, że nie dostrzeżemy tego zapisku i zorientujemy się (lub nie) dopiero przy płaceniu? Nie uważacie, że to nie fair?

Transport na wyspie.

We wcześniejszych wpisach wspominaliśmy o zaletach Ubera. Nadal je widzę, ale na Bali wygląda to odrobinę inaczej. Po pierwsze masz okazję wypróbować opcję zwiedzania z Uberem. Zamawiasz samochód z kierowcą na kilka godzin i jedziesz gdzie ci się podoba. Naprawdę ciekawa sprawa z której warto skorzystać. Jednak… często kierowcy wykorzystują aplikację jedynie do złapania klienta. Gdy zadowoleni chcemy wpakować siebie i bagaże do samochodu okazuje się, że musimy dopłacić dodatkowo i oczywiście poza aplikacją. Często cena była dwukrotnie wyższa od ustalonej w aplikacji! Gdy zaprotestujesz to kierowca bezceremonialnie odjeżdża i nierzadko w aplikacji Ubera zostawia informację, że to TY anulowałeś przejazd!

Małpi park.

Fajnym pomysłem na spędzenie popołudnia będą odwiedziny w parku małp – Monkey Forest w miejscowości Ubud. Spacerujesz sobie w cieniu wielkich drzew, co samo w sobie jest już przyjemne zważywszy na niemiłosierny upał. Wszędzie wokół siedzą, ganiają się, śpią i zaczepiają turystów małpy. Żyją w tym parku na względnej wolności i to ty jesteś tu gościem, więc koniecznie pilnuj swojej torebki czy plecaka!

Strona parku: https://www.monkeyforestubud.com

Bali małpy co robić atrakcje
Małpi park w Ubud.

Jest pięknie!

Jeżeli kochacie dizajn, sztukę albo marzycie o paczworkowej narzucie na łóżko, to z pewnością docenicie to miejsce. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem wystroju restauracji, dbałości o detale i ślicznych mebli. Najlepszym sklepem jaki przypadkiem udało nam się odkryć, był skład rupieci wszelakich. Kto z was nie marzył, aby mieć w domu halogen z bojowej fregaty, czy też autentyczny fotel dentystyczny? To było najlepsze miejsce jakie od dawna widzieliśmy!

wakacje na Bali koszt
Najlepszy sklep na Bali!

Spacerując po Ubud bez problemu znajdziecie świątynie i budynki obrośnięte mchem. Wyglądają po prostu ślicznie. Hinduizm w wydaniu buddyjskim wygląda inaczej i widać to już na pierwszy rzut oka. Przy każdym domu znajdziecie posążki bogów, kadzidełka i dary. Hinduizm jest przerażającą religią, jeżeli chodzi o wygląd bóstw, jednak ma to swój urok.

Nurkowanie na Bali.

Dla osób nurkujących, Bali ma wiele do zaoferowania. Zanurzenie się w czystej wodzie z bardzo dobrą widocznością i jednocześnie dnem pokrytym wulkanicznym popiołem. Wyobraź sobie całe czarne dno i ty zwiedzający zatopiony wrak. Właśnie za to kochamy nurkowanie. O nurkowaniu na Bali napiszemy więcej już niedługo.

Na Bali na pewno jeszcze wrócimy. Na całe szczęście wrócimy tam uzbrojeni w doświadczenie, a nie tylko romantyczną wizję z amerykańskich filmów.

Nurkowanie Bali cena wraki podwodne
Nurkowanie na Bali.

BALI: wyspa z amerykańskich filmów

👁‍🗨 Koniecznie przeczytaj jak wygląda nurkowanie na wyspie Bali w 🇮🇩 Indonezji:

INDONEZJA: Nurkowanie na Bali – co wiózł wrak Liberty?

4kilo.pl
4kg
        
4kilo.pl
Żadnej Viagry, ani innych głupot. Raz w miesiącu dostaniesz majla z podsumowaniem naszych tekstów.
4kilo.pl
Ebook 4 Kilo
Ebook 4 Kilo
Przeczytaj inne:
felietony o zyciu 4kilo.pl
Tak sobie myślę…. kim dziś jest prawdziwy mężczyzna?

Mam 190cm wzrostu i prawie 90 kg wagi. Pozwala mi to stwierdzić, że nie przewróci mnie byle jaki wiaterek. Czy jednak to właśnie są atrybuty "prawdziwego mężczyzny"? Kiedyś było łatwiej....

Zamknij