Cztery Kilo Obywatela Mniej
POLSKA: polskie drogi dziurą stoją?
5 Głosy: 5

Najdłuższe schody europy – czy ktoś pamięta jeszcze o czym w ten sposób mówiono? „Autostrada” A4, która prowadziła od Wrocławia do granicy przypominała bardziej tor doświadczalny dla czołgów, gdyż jak Hitler rękoma więźniów wybudował tak dotrwała do lat dziewięćdziesiątych. Zęby dzwoniły, samochody się rozpadały, ale jeździliśmy. I to jeździliśmy z dumą bo raz, że jechało się do Raichu, a więc do dobrobytu, a dwa bo była to jedyna autostrada jaką mieliśmy! Do dziś słowo autostrada pachnie zachodem i obcą walutą.

autostrada a4 wroclaw berlin polskie drogi historia budowy
Budowa autostrady A4, fot. https://dolny-slask.org.pl | polskie drogi

W miastach nie było lepiej. Przepustowość dróg w stosunku do ruchu była tragicznie niska. Najgorzej jednak było, gdy przychodził czas wakacji. Wielogodzinne i wielokilometrowe kawalkady samochodów to była obowiązkowa część wymarzonego urlopu. I takie przeświadczenie nam już zostało. Nieśmiertelny zestaw tematów do rozmowy: drogi są dziurawe, pogoda do dupy, a o rządzie to nawet nie ma co wspominać. Z takim nastawieniem wybraliśmy się na naszą wycieczkę po Polsce. Będziemy więc wlec się godzinami, aby przejechać kilkaset kilometrów.

Polskie drogi są lepsze niż myślisz!

Okazało się, że jednak nie jest tak źle jak wszyscy myślimy. Zrobiliśmy już blisko 2000 km. Odwiedziliśmy Jezusa w Świebodzinie, toruński rynek, mrągowskie jeziora, Wilczy Szaniec, warszawską starówkę, jurajskie skały i piękny Kraków. Tych dramatycznych dróg z naszych wspomnień już nie ma. Mamy wiele nowych autostrad i dróg szybkiego ruchu, którymi po prostu płyniesz.

🔻🔻🔻 Czytaj dalej…