poniedziałek, Grudzień 11Cztery Kilo Obywatela Mniej - felietony o życiu

BANGKOK: jak tu się poruszać cz.1, czyli BTS, MRT i ARL.

BANGKOK: jak tu się poruszać cz.1, czyli BTS, MRT i ARL.
4.7 Głosy: 27

Przyleciałeś do Bangkoku i jesteś na lotnisku Suvarnabhumi. Jesteś zagubiony, zmęczony i dobija cię Jet Lag. Pewnie już wyobrażasz sobie setki natrętnych taksówkarzy, których jedynym celem jest wyrwanie z twojego portfela jak najwięcej baht. Mylisz się co do tych taksówek, ale to inny temat. Jak więc dostać się do centrum?

ARL – Airport Rail Link

Pierwsze z czego skorzystasz to będzie ARL. Jest to kolejka kursująca z lotniska Suvarnabhumi do Phaya Thai, czyli centrum. Na lotnisku schodzisz na najniższy poziom i idziesz tam gdzie wszyscy 🙂 Bilet kupujesz w maszynie, której obsługa jest bardzo prosta, a menu również w języku angielskim. Wybierasz stację docelową, wrzucasz pieniążka i otrzymujesz okrągły, plastikowy token, który jest właśnie twoim biletem.

Wagony kolejki są wygodne i klimatyzowane. Nad każdymi drzwiami masz rozkład jazdy z wypisanymi wszystkimi stacjami. Z głośników dowiesz się na jakiej stacji się znajdujesz oraz jaka jest następna. Przez okno możesz już zacząć podziwiać Bangkok.

Bangkok jak jezdzic ARL
Bangkok – kolejka ARL

MRT – Metro Chaloem Ratchamongkhon Line

Bangkok posiada również całkiem dobrze rozbudowane metro. Zakup biletów jest właściwie identyczny jak poprzednio. Wybierasz gdzie chcesz się dostać, wrzucasz pieniążki i otrzymujesz bilet-token. Metro krzyżuje się z ARL w stacji Makkasan/Phetchaburi. Bez wychodzenia ze stacji można przesiąść się z kolejki lotniskowej do metra lub odwrotnie. Również można z metra przesiąść się do kolejnego środka transportu jakim jest BTS.

Ciekawostką jest początek metra w Bangkoku. Jako, że dla Tajów przebywanie pod ziemią nie kojarzy się dobrze i wkracza w sfery duchowe, to na początku metro świeciło pustkami. Miasto musiało zdobyć się na akcję reklamową polegającą między innymi na bezpłatnych przejazdach przez kilka pierwszych miesięcy. Jak widać poskutkowało i dziś ten środek transportu jest równie popularny jak wszystkie inne.

Rozkład jazdy oraz szczegóły znajdziesz na stronie kolejki: https://www.bangkokmetro.co.th

Bangkok jak jezdzic BTS biletomat
Bangkok – automat z biletami

BTS – The Bangkok Mass Transit System

BTS, znany popularnie jako SkyTrain, to nic innego jak kolejka naziemna jeżdżąca po wysoko postawionych torach. Pylony podtrzymujące tory są widoczne w całym centrum, a kolejka wyraźnie góruje nad miastem. SkyTrain ma dwie linie: ciemnozielona Silom Line oraz jasnozielona Sukhumvit Line. Obie krzyżują się przy stacji Siam i tam też można przesiąść się z jednej do drugiej linii. Dodatkowo linia Silom krzyżuje się z metrem MRT przy stacji Si Lom. Natomiast z jasnozielonej Sukhumvit możemy przesiąść się do MRT przy stacjach Asok/Sukhumvit oraz Mo Chit/Chatuchak Park. Możemy również przesiąść się na kolejkę lotniskową ART przy stacji Phaya Thai.

Bangkok pylony BTS
Bangkok pylony BTS

W BTS bilety wyglądają nieco inaczej. Są to bileciki zbliżone wielkością do karty kredytowej. Bilecik wsuwamy w bramce na wejściu i wyjściu ze stacji. Warto pamiętać, że na każdym bileciku jest nadrukowana cała mapka kolejki, a więc w dowolnej chwili możemy sprawdzić gdzie jesteśmy i dokąd chcemy się udać. Przy zakupie biletu popatrz na mapę przy automacie z biletami. Cyferka przy stacji oznacza wysokość opłaty. Jeżeli przy stacji docelowej jest np. 52, to właśnie taki bilet musisz kupić – za 52 thb.

Rozkład jazdy oraz szczegóły znajdziesz na stronie kolejki: https://www.bts.co.th

Bangkok jak jezdzic BTS bilety
Bangkok – bilety BTS.

Pamiętaj, że to nie Warszawa.

Jeżeli miałeś okazję przejechać się metrem w stolicy to wiesz o czym mówię. Masa ludzi, która swoim chamstwem może startować po rekord Guinnessa. Panowie w garniturach, panie w ładnych garsonkach, czy też modni brodacze. Wszyscy zachowują się jakby to było nie metro, ale pociąg do życia. Ostatni jaki odchodzi. Zapomnij o tym i przyzwyczaj się do porządku jaki panuje w Tajlandii. Kolejki zatrzymują się dokładnie w wyznaczonych miejscach na stacji. Wysiadający mają pierwszeństwo i każdy grzecznie czeka w kolejce, aby wsiąść do wagonu.

Bangkok jak jezdzic BTS porzadek
Bangkok – porządek musi być.

Na każdej stacji stoi policjant, który pilnuje porządku oraz służy pomocą w każdej sprawie. Za dużo pracy to nie ma, gdyż porządek jest przestrzegany i bez pilnowania, a informacyjne tablice nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Jednak jeśli mimo wszystko zwątpisz gdzie masz iść – zapytaj. Możesz również zapytać dowolną osobę. Pomoże na tyle ile będzie potrafiła. Taka natura.

Bangkok jak jezdzic BTS znaki
Bangkok – oznaczenia na stacji BTS

Pamiętaj również, że w transporcie publicznym jest zakaz jedzenia oraz picia. Nie chciałbyś przecież umazać kogoś tym pysznym, owocowym szejkiem. Poczekaj więc z konsumpcją, aż wysiądziesz.

Bangkok jak jezdzic BTS plakat
Bangkok – w razie czego po prostu zapytaj!

Wiele przydatnych informacji na temat transportu publicznego w Bangkoku można znaleźć na tej stronie: http://www.transitbangkok.com

Część pierwsza: BANGKOK: jak tu się poruszać cz.1, czyli BTS, MRT i ARL.

Część druga: BANGKOK: jak tu się poruszać cz.2, czyli BUS, TAXI, TUK TUK.

Część trzecia: WKRÓTCE

BANGKOK: jak tu się poruszać cz.1,
czyli BTS, MRT i ARL.

Komentarze

Dodaj komentarz

4kilo.pl
4kg
        
4kilo.pl
Żadnej Viagry, ani innych głupot. Raz w miesiącu dostaniesz majla z podsumowaniem naszych tekstów.
4kilo.pl
Ebook 4 Kilo
Ebook 4 Kilo
Przeczytaj inne:
Mam dziurę w nodze
Mam dziurę w nodze i najcenniejszą mapę.

Jestem zmęczony. Minęła 16.00, a ja znowu leżę w łóżku. Właściwie to nie znowu, a nadal bo niespecjalnie dziś z niego wstałem. Wszystko mnie boli. Leniwie lustruję swoje ciało. Ropiejąca...

Zamknij