Międzyrzecki Rejon Umocniony – mieli rozmach…
4.9 Głosy: 21

Międzyrzecki Rejon Umocniony. Jak to się wszystko zaczęło? A więc, są lata 30 XX wieku. Niemcy właśnie stwierdzili, że podpisany Traktat Wersalski można już sobie wsadzić głęboko w dupę i zaczynają przygotowania do kolejnego ‚europejskiego tournée’. Fabryki przestawiają się na produkcję militarną, a na architektonicznych sztalugach pojawiają się częściej plany bunkrów, niż domów. Takie też bunkry zaczęły powstawać w okolicach Międzyrzecza, aktualnie w województwie Lubuskim. Linia ta otrzymała nazwę Festungsfront im Oder-Warthe Bogen i oficjalnie miała zabezpieczać wschodnią granicę Niemiec przed niespodziewanym napadem ze strony dzikich hord Polaków… Trzeba przyznać, że nasi zachodni sąsiedzi byli i są cholernie konsekwentni w obarczaniu innych winą za wszelkie swoje ‚krzywdy’.

Międzyrzecki rejon umocniony mru bunkry nietoperek polska podziemia
Międzyrzecki Rejon Umocniony – lokalizacja.

MRU – Międzyrzecki Rejon Umocniony

Tak więc powstał Międzyrzecki Rejon Umocniony. Niezliczone tony betonu i stali. Pancerne kopuły o grubości 30cm, czy też żelbetowe 1,5 metrowe ściany – to wszystko miało zabezpieczyć Trzecią Rzeszę od niespodziewanej wizyty ze wschodu. Chodniki poprowadzone na głębokości 30 metrów pod powierzchnią ziemi i o łącznej długości ok. 30km. Same liczby robią kolosalne wrażenie. I pomyśleć, że tak gigantyczna inwestycja powstała ponad 70 lat temu i do dziś ściska za gardło, podczas gdy u nas ogłasza się wielkim sukcesem wybudowanie 2 km autostrady…

międzyrzecki rejon umocniony mru bunkry nietoperek niemcy podziemia
Wystające kopuły | Międzyrzecki Rejon Umocniony

Pierwszy raz w MRU.

Pierwszy raz w tych ciemnych podziemiach byłem w roku 1997. Od tego czasu zmieniło się bardzo dużo. Wtedy zdobycie jakichkolwiek informacji, czy planów było trudne. Internet jeszcze nie istniał… Nie było też GPSów. Musiała wystarczać mapa, kompas i dobre buty. Jedyne co się nie zmieniło to dreszcz jaki przechodzi mi po plecach, gdy czuję ten specyficzny zapach. Dotykając zardzewiałych drzwi, chodząc po wilgotnych chodnikach chłonę historię jakiej nie poczujecie z żadnej książki.

Zobacz też:  PHUKET: Opuszczony hotel Phuket Country Lodge, czyli tajski biznes.

Oczyma wyobraźni widzę biegnącego po tych chodnikach przerażonego szeregowego, którego ktoś postawił z tej strony barykady wmawiając, że robi dobrze. Wolałby teraz pić piwo i podrywać niemieckie dziewczęta. Dobra, może jednak pić piwo i podrywać piękne polskie dziewczęta. Z drugiej jednak strony pisząc list do rodziny cieszy się, że nie wylądował pod Stalingradem… Za kilka dni i tak zginie od przypadkowej eksplozji.

Prawdopodobnie nic takiego nie miało miejsca, jednak idąc podziemnymi chodnikami słyszę stukot podkutych butów. Może to tylko echo, a może oni nadal tu są…

międzyrzecki rejon umocniony mru bunkry wojna podziemia
Międzyrzecki Rejon Umocniony

Koniecznie odwiedź Międzyrzecki Rejon Umocniony!

Jeżeli nigdy nie byliście, albo co gorsza nigdy nawet nie słyszeliście o Międzyrzeckiej linii umocnionej to koniecznie musicie się tam wybrać. Obecnie w części obiektów są stworzone trasy turystyczne, które jeszcze bardziej ukazują czym był ten system. Wiele z rozwiązań technologicznych, które tu zastosowano zdecydowanie prześcigały swoją epokę. Zęby smoka, motorowe wyrzutniki granatów, miotacze ognia. Szkoda tylko, że nacja spod znaku czarnej wrony wolała wykorzystać swój dar do niszczenia, zamiast tworzenia. Gdzie byśmy teraz byli cywilizacyjnie…?

międzyrzecki rejon umocniony mru podziemia tunele wojna
Podziemne tunele MRU | Międzyrzecki Rejon Umocniony

Nie mogę również pominąć innego istotnego faktu. Otóż zupełnie nie zważając na pierwotne przeznaczenie bunkrów, obecnie zamieszkują je nietoperze. I nie mówię tu o dwóch, czy trzech, ale o największym zimowisku nietoperzy w europie! Założę się, że większość ludzi nigdy nie widziała na żywo nietoperza. Teraz jest na to wielka okazja. I nie. Nietoperze nie piją krwi i nie wplątują się we włosy dziewic…

międzyrzecki rejon umocniony mru podziemia tunele
W podziemiach MRU | Międzyrzecki Rejon Umocniony

Doskonale o systemie opowiada Mick Jagger historii, da Vinci opowieści, celebryta dla miłośników bunkrów – Bogusław Wołoszański. Filmy dostępne za friko, więc nic jak tylko oglądać!

http://www.ipla.tv/Tajna-historia-xx-w-milczaca-barykada-cz-1/vod-5929076

międzyrzecki rejon umocniony mru bunkry nietoperek niemcy zeby smoka
Zęby Smoka | Międzyrzecki Rejon Umocniony
międzyrzecki rejon umocniony mru bunkry fortyfikacje niemcy
Bunkier MRU | Międzyrzecki Rejon Umocniony
międzyrzecki rejon umocniony mru bunkry fortyfikacje tunel
Tunel w MRU | Międzyrzecki Rejon Umocniony
międzyrzecki rejon umocniony mru bunkry podziemia tunel
Blisko wyjścia | Międzyrzecki Rejon Umocniony

#StanNieustalony

Powyższy tekst i zdjęcia są częścią projektu #StanNieustalony, w którym to zwiedzam ciekawe opuszczone miejsca, aby uwiecznić je na zdjęciach.

Skuter bez prawa jazdy?